Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gorilla Glass 3 sau Tampered Glass

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Sau ambele ? :P
se poate si fara ele ? sau una dintre ele ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si totusi am ajuns in 2015, omenirea a trait si fara ele.

#3
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Gorilla glass 3 vine pe anumite dispozitive din fabrica, pe când sticla temperata se găsește de obicei sub forma de folie de protecție. Se poate și fără ele, dar dacă ești mai "neîndemânatic" poți pune și o folie de sticla temperata.

Edited by Zinus, 03 September 2015 - 23:06.


#4
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007
Gorilla Glass, ca e mai discreta.

Am vazut sticla temperata doar pe un samsung nu mai stiu de care, ca is toate la fel si era cam grosuta si greoaie.

#5
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Eu pe un S5 care cica are Gorilla Glass 3 am pus si o folie din sticla temperata, nu incurca cu nimic merge perfect si (spre eu) este mult mai protejat ecranul. Este destul de groasa, cred ca are peste 1 mm grosime dar nu se vede urat si nici nu se simte ca o ai lipita pe ecran. Asta e pe telefonul fetei dar cred ca o sa-mi iau si eu una pentru grand neo al meu, pentru 45 ron...ii cresc valoarea telefonului.Posted Image

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Teoretic, se poate, practic insa, nu. Ideea e ca se cam face confuzie asupra termenilor.
Gorilla Glass ~= Tempered Glass.
Cel putin fara Gorilla Glass nu se poate in unele cazuri.
Samsung este producatorul cel mai cunoscut de la noi, care cel mai adesea foloseste pentru a proteja displayurile dispozitivelor o varianta de plastic (sa-i spunem de dragul lor sticla) fabricata de cei de la Corning, care si-au denumit produsul Gorilla Glass.
Asadar, Gorilla Glass este o marca inregistrata pentru un anumit tip de plastic stratificat ce ajuta la protectia ecranelor. Retineti acestea nu sunt aplicate peste touchscreen-uri, ele sunt chiar parte din carcasa telefonului. Astfel incat, la Samsung, nu se poate sa folosesti telefonul fara "Gorilla Glass", pentru ca de fapt asta ar insemna de fapt sa-i lipseasca "fata".

In practica Gorilla Glass este o forma de tempered glass, fabricat, dupa nu stiu ce reteta proprie, dar este de fapt acelasi lucru, straturi subtiri de plastic ce au rol de protectie.

Majoritatea producatorilor "aftermarket" de produse de protectie a ecranelor nu-si bat capul cu inventarea de denumiri fancy si atunci isi denumesc produsele doar "tempered glass" si atat.

Sunt totusi si alti producatori ce folosesc in componenta carcasei Gorilla Glass: List of devices with Gorilla Glass.

Edited by Ciubex, 04 September 2015 - 00:02.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ciubex, on 03 septembrie 2015 - 23:55, said:

Teoretic, se poate, practic insa, nu. Ideea e ca se cam face confuzie asupra termenilor.
Gorilla Glass ~= Tempered Glass.
Cel putin fara Gorilla Glass nu se poate in unele cazuri.
Samsung este producatorul cel mai cunoscut de la noi, care cel mai adesea foloseste pentru a proteja displayurile dispozitivelor o varianta de plastic (sa-i spunem de dragul lor sticla) fabricata de cei de la Corning, care si-au denumit produsul Gorilla Glass.
Asadar, Gorilla Glass este o marca inregistrata pentru un anumit tip de plastic stratificat ce ajuta la protectia ecranelor. Retineti acestea nu sunt aplicate peste touchscreen-uri, ele sunt chiar parte din carcasa telefonului. Astfel incat, la Samsung, nu se poate sa folosesti telefonul fara "Gorilla Glass", pentru ca de fapt asta ar insemna de fapt sa-i lipseasca "fata".

In practica Gorilla Glass este o forma de tempered glass, fabricat, dupa nu stiu ce reteta proprie, dar este de fapt acelasi lucru, straturi subtiri de plastic ce au rol de protectie.

Majoritatea producatorilor "aftermarket" de produse de protectie a ecranelor nu-si bat capul cu inventarea de denumiri fancy si atunci isi denumesc produsele doar "tempered glass" si atat.

Sunt totusi si alti producatori ce folosesc in componenta carcasei Gorilla Glass: List of devices with Gorilla Glass.
Gorilla Glass nu este un plastic (polimer organic) este chiar sticla, cu compozitie anorganica.

#8
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Gorilla Glass e sticla si nu are absolut nimic de a face cu plasticul. Este o sticla cu ioni alcalini care e conuscuta de multi ani.
De altfel Corning e o firma care face sticla si n-au facut in viata lor plastic.

PS: e interesant ca Ciubex a dat niste linkuri dar nu a citit nici unul din ele....

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Ma rog, am incercat, profan, sa explic, ceea ce altii au explicat mai bine: Facts & Misconception about Gorilla & Dragontrail Glass
Am zis, ca nu e sticla, in sensul clasic, pentru ca sticla simpla e rigida, pe cand aceste tipuri de sticla speciala, au in compozitie o multime de alte "ingrediente" ce o indeparteaza de sensul clasic al sticlei.

Dar, cred ca ne-am abatut destul de la subiectul discutiei, in sensul ca se poate sau nu fara acestea.

Edited by Ciubex, 04 September 2015 - 00:55.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 wizardofoz, on 04 septembrie 2015 - 00:42, said:

Gorilla Glass e sticla si nu are absolut nimic de a face cu plasticul. Este o sticla cu ioni alcalini care e conuscuta de multi ani.
De altfel Corning e o firma care face sticla si n-au facut in viata lor plastic.

PS: e interesant ca Ciubex a dat niste linkuri dar nu a citit nici unul din ele....
Si chiar daca citea ......nu scrie nicaieri ca sticla nu e plastic.Posted Image

#11
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Asta mai mult ca sigur este un topic facut la plictiseala.
Adica ce comparam aici sticla unui tel din fabrica cu un accesoriu....la fel de bine putea sa spuna gorilla glass vs casti.

#12
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Ciubex, on 04 septembrie 2015 - 00:51, said:

Ma rog, am incercat, profan, sa explic, ceea ce altii au explicat mai bine: Facts & Misconception about Gorilla & Dragontrail Glass
Am zis, ca nu e sticla, in sensul clasic, pentru ca sticla simpla e rigida, pe cand aceste tipuri de sticla speciala, au in compozitie o multime de alte "ingrediente" ce o indeparteaza de sensul clasic al sticlei.

Dar, cred ca ne-am abatut destul de la subiectul discutiei, in sensul ca se poate sau nu fara acestea.

Ingredientele alea sint ioni metalici si tratamente termice, fix ca in sticla normala inclusiv cristalul. Nu plastic, adica hidrocarburi polimerizate. Toate sticlele sint rigide si pot fi sparte, desi unele mai greu ca altele.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Tampered" glass? Adica sticla falsificata?

In ceea ce priveste foliile de protectie pentru telefoanele mai spalate care au deja Gorilla Glass sau alte alea de fapt protectia nu este pentru ecran ci pentru ce ALTCEVA ai putea sa ai prin buzunare, display-ul fiind mai dur decit orice obiect normal precum chei, briceag, cutit de vinatoare sau ce altceva mai vrei sa bagi in buzunar sau poseta impreuna cu telefonul.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ciubex, on 03 septembrie 2015 - 23:55, said:


Samsung este producatorul cel mai cunoscut de la noi....
Deci tu zici ca Samsung produce in Romania? Posted Image

#15
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 ericmario, on 04 septembrie 2015 - 13:05, said:

Deci tu zici ca Samsung produce in Romania? Posted Image

Frumoasa oaie la avatar. De unde ai cumparat-o?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate