Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Problema internet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cata07

Cata07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.07.2013
Salut,revin cu alta problema.
Azi dimineata toate frumoase intru la calculator pe net totul ok.Mai pe seara cand dau sa intru pe net opa,eroare,cablu nu este conectat,ma uit la routter totul in regula,doar ca cele 4 socketuri de cablu nu merg,in restu totul aprins(socketu in care e cablu de la wireless licare).Problema sta in felul urmator,wirelessul merge,am acces pe telefon la internet dar nu la calculator,m am gandit ca e defect cablul care face conexiunea intre routter si unitate,l am schimbat cu altul dar tot aceeasi eroare.Am constatat ca routterul este foarte incins(cand ma refer foarte ma refer ca este copt,te frige la mana).L am scos din priza si l am lasat pe parchet la racoare aprox 30 min si cand l am bagat aceeasi problema,nu citeste unitatea routterul,dar el pare sa functioneze,acu intrebarea e:placa de retea nu mai merge(am dat reset la routter) sau wirelessul nu mai merge si tre sa sun sa il repare cei de la firma de internet(de la ei este routterul)



#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca merge pe tel e din pc!

#3
Cata07

Cata07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.07.2013

View Postaazz, on 03 septembrie 2015 - 19:26, said:

daca merge pe tel e din pc!

Am facut micul test cu placa de retea (ping -t 127.0.0.1 si mi a dat raspuns)

Oare sigur din placa e?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCata07, on 03 septembrie 2015 - 19:08, said:

Salut,revin cu alta problema.
Azi dimineata toate frumoase intru la calculator pe net totul ok.Mai pe seara cand dau sa intru pe net opa,eroare,cablu nu este conectat,ma uit la routter totul in regula,doar ca cele 4 socketuri de cablu nu merg,in restu totul aprins(socketu in care e cablu de la wireless licare).Problema sta in felul urmator,wirelessul merge,am acces pe telefon la internet dar nu la calculator,m am gandit ca e defect cablul care face conexiunea intre routter si unitate,l am schimbat cu altul dar tot aceeasi eroare.Am constatat ca routterul este foarte incins(cand ma refer foarte ma refer ca este copt,te frige la mana).L am scos din priza si l am lasat pe parchet la racoare aprox 30 min si cand l am bagat aceeasi problema,nu citeste unitatea routterul,dar el pare sa functioneze,acu intrebarea e:placa de retea nu mai merge(am dat reset la routter) sau wirelessul nu mai merge si tre sa sun sa il repare cei de la firma de internet(de la ei este routterul)

Nu prea e clara treaba daca wifi merge sau nu, daca PCul este prin cablu sau wifi.
Eu am inteles cum ca PC-ul are internet prin cablu. Trebuie sa ce zice placa de retea. merge LAN-ul si nu ai acces la Internet, sau nu merge nici LAN-ul.
Daca e problema de LAN, Incearca sa deactivezi placa de retea si apoi o activezi iar. Daca e problema de Internet, poate ai conflicte cu IP-ul

#5
Cata07

Cata07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.07.2013

View Postpasilla, on 03 septembrie 2015 - 20:36, said:



Nu prea e clara treaba daca wifi merge sau nu, daca PCul este prin cablu sau wifi.
Eu am inteles cum ca PC-ul are internet prin cablu. Trebuie sa ce zice placa de retea. merge LAN-ul si nu ai acces la Internet, sau nu merge nici LAN-ul.
Daca e problema de LAN, Incearca sa deactivezi placa de retea si apoi o activezi iar. Daca e problema de Internet, poate ai conflicte cu IP-ul
y


Calculatorul este conectat la routter prin cablu ala iar mie pana acu imi aparea ca este conectat,mai de curand apare x ala rosu,cablu unplugged.Cum dau reset la placa de retea?

Edited by Cata07, 03 September 2015 - 21:10.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Control Panel/System/Device Manager/ network Adapters, vezi care e placa ne net, mouse dreapta, Disable, apoi Enable

#7
Cata07

Cata07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.07.2013
Am dezactivat o si activat o si nimic,altceva?:/

Ma gandesc ca poate nu face contact mufa de la cablu routterului cu placa de baza deoarece nu se aprinde nici beculetul cum era normal iar cel de la routter licare nu sta mereu aprins

Edited by Cata07, 03 September 2015 - 22:17.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Baga pc-ul direct, fara router, sa te lamuresti daca buba-i la placa de retea, sau la router.Posibil sa n-ai net, ca n-ai zis cine-i providerul tau, poate trebuie clonat mac-ul, dar macar vezi daca se conecteaza.

#9
Cata07

Cata07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.07.2013

View Postrumegus, on 04 septembrie 2015 - 10:32, said:

Baga pc-ul direct, fara router, sa te lamuresti daca buba-i la placa de retea, sau la router.Posibil sa n-ai net, ca n-ai zis cine-i providerul tau, poate trebuie clonat mac-ul, dar macar vezi daca se conecteaza.

Nu stiu cum pot sa bag direct cablu in unitate,sunt de la UPC si cablu de net are forma rotunda ,pentru routter nu pentru unitate

Daca wirelessu merge si am net pe tel logic netu merge..nu?

Edited by Cata07, 04 September 2015 - 10:51.


#10
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
poate au murit porturile din router , cere de la provider alt router pe motiv de defectiune si gata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate