Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Info posturi TV cu emisie 4K (UHD) & 8K.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
985 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Televiziunea FunBox 4K, în teste prin satelit, recepționabilă în România.


Compania SPI International a lansat recent o serie de mai multe zeci de titluri Ultra HD prin FilmBox Live, iar acum a inceput testele de transmisie a televiziunii FunBox 4K, prin satelitul Hotbird 13B de la pozitia orbitală 13 grade Est.

Canalul va fi disponibil în curând prin intermediul unor operatori de cablu din Marea Britanie, S.U.A., Rusia si Franța si se negociaza deja si cu operatori din alte țări.

Parametrii de receptie sunt: satelit Eutelsat Hotbird 13B de la 13 grade Est, frecventa 10727, polarizare orizontala, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK.

In acest moment, canalul FunBox 4K este difuzat necriptat ( dar probabil va fi criptat in viitor, după finalizarea testelor ) si transmite programe documentare despre natură si despre obiective turistice sau istorice ( cu comentariul in limba engleză ), dar si filmări cu diverse peisaje din intreaga lume, toate in rezolutie 4K Ultra HD.

Inaintea acestor teste, o previzualizare a televiziunii FunBox 4K a fost prezentata in luna iunie 2015, fiind receptionabilă de asemenea prin satelit în România, dar pe o altă frecvență.

La acel moment, reprezentantul SPI International a precizat că viitorul canal va transmite în Ultra HD documentare despre natura, filmari ale orizontului din diverse orase americane, precum și imagini din orașe asiatice, filmate noaptea: "Vom adauga ulterior programe sportive și evenimente muzicale, toate în calitate 4K".


Codecul utilizat este HEVC Main 10, yuv420p10le, rezolutie 3840x2160 la 50fps, iar audio este AAC 48000Hz stereo 106kbps.
Sursa: http://hdsatelit.blo...teste-prin.html

Edited by megafanro, 03 September 2015 - 17:49.


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Iar tre' sa-mi schimb televizorul! Posted Image

#3
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009
RCS-RDS poate tehnic transmite televizuni 4K prin DVB-C?

Edited by Fiorello2009softpedia, 03 September 2015 - 18:02.


#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Antena 1 sare peste HD, s-au gandit ca e deja invechit asa ca vor trece direct in 4 K. S-ar potrivi si numele de FunBox sau mai degraba JunkBox Posted Image

#5
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Televiziunea Pearl.tv 4K, lansată prin satelitul Astra 1M 19,2 Est


Dupa lansarile recente ale televiziunilor Ultra HD Fashion 4K si FunBox 4K Test, televiziunea germana de teleshopping Pearl.tv 4K a inceput de asemenea emisia prin satelitul Astra 1M de la 19,2 grade est. Frecventa de receptie este 12344, polarizare orizontala, SR 30000, FEC 2/3, DVB-S2 8PSK. Canalul este transmis necriptat in rezolutie 4K Ultra HD, codec HEVC.

Canalul german de cumpărături pearl.tv este produs și difuzat în Ultra HD, din noul studio al companiei si este axat in special pe vânzarea produselor electronice, electocasnice, IT si a serviciilor asociate.

Sursa: http://hdsatelit.blogspot.ro/2015/09/televiziunea-pearltv-4k-lansata-prin.html

Edited by megafanro, 03 September 2015 - 18:03.


#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Imi place mai mult Mediaspar TV HD :D

#7
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 11.11.2004

View PostVenboteam, on 03 septembrie 2015 - 17:57, said:

Iar tre' sa-mi schimb televizorul! Posted Image

Decat sa faci ca altii, adica sa-ti cumperi tv uhd de 47" si sa-l pui la 3-4 m distanta, mai bine un full hd (care sa stie HEVC) de 55" la aceeasi distanta si se va vedea mai bine Posted Image Nu de alta dar la uhd distanta de vizionare chiar si la o diagonala de 55" e foarte mica... la 3-4m distanta de tv, ca sa te bucuri de UHD ar trebui macar un tv de 84" :D

Edited by sebyss, 03 September 2015 - 18:08.


#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postmegafanro, on 03 septembrie 2015 - 18:03, said:

Dupa lansarile recente ale televiziunilor Ultra HD Fashion 4K si FunBox 4K Test, televiziunea germana de teleshopping [...]
Astia au tigai Dry-Herd? Posted Image

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Fata de al nostru Top Shop TV canalele lor de teleshopping sunt un LUX. :D Unele chiar sunt foarte bune.

#10
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Tradus de Google:

Muzică Belarus canal 4K


În timp ce pe piața rusă, practic, nu există nici un canal de muzică de înaltă definiție (H.D.TV), Belarus a apărut ... într-o de 4 ori mai mare rezoluție (HD Ultra - 4K). Belarus canal de muzica Pierwyj Muzykalnyj este testarea 4K transmisii din saitul dvs. www.one.by.

Belarus Pierwyj Muzykalnyj pe Express AM-6 (53 ° E), este disponibil în S.D. și H.D. pe frecvența 11.001 GHz, Pol. H (SR: 4160, FEC 5/6, DVB-S2). Saitul oficial www.one.by spune că problema este efectuată în țara vecină Yamal-402 (54,9 ° E), dar de fapt canal de difuzare de la Express. Saitul are, de asemenea o lansare previzualizare Pierwyj Muzykalnyj 4K (4K întâi Muzica Channel), precum și un nou canal (pentru S.D. și H.D.). Din motive economice, Pierwyj Muzykalnyj 4K nu vor fi transmise prin satelit. Cele mai noi canal rom testat doar pe Internet. De mai jos link-uri către ambele stații de streaming de pe player-ul VLC. Pierwyj Muzykalnyj SD http://rtmp.one.by:1200 Pierwyj Muzykalnyj HD http://rtmp.one.by:1300 Pierwyj Muzykalnyj UHD http://rtmp.one.by 1,400 Pierwyj Muzykalnyj RU SD http://rtmp.one.by:2200 Pierwyj Muzykalnyj RU HD http://rtmp.one.by:2300
Original:
Białoruski kanał muzyczny w 4K
Podczas gdy na rosyjskim rynku praktycznie nie ma żadnego kanału muzycznego w wysokiej rozdzielczości (HDTV), na Białorusi pojawił się... w 4-krotnie wyższej rozdzielczości (Ultra HD - 4K). Białoruski kanał muzyczny Pierwyj Muzykalnyj prowadzi testy transmisji w 4K ze swojej strony internetowej www.one.by.
Białoruski Pierwyj Muzykalnyj na Express AM-6 (53°E) jest dostępny w SD i HD na częstotliwości 11,001 GHz, pol. H (SR: 4160, FEC: 5/6; DVB-S2). Oficjalna strona internetowa www.one.by podaje, że emisja jest prowadzona z sąsiedniego Yamal-402 (54,9°E), ale faktycznie kanał nadaje z Express. Na stronie internetowej znajduje się również zapowiedź uruchomienia Pierwyj Muzykalnyj 4K (First Music Channel 4K), a także nowego kanału RUm (w jakości SD i HD).
Sursa: http://satkurier.pl/...yczny-w-4k.html

#11
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
daca astazi cumperi un televizor cu rezolutie 4 k samsung sau lg...poti receptiona eventualele canale 4k emise dvb-c? sau canalele 4k vor fi transmise dvb-c2? cine are idee sa ne lamureasca....

#12
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Deocamdata nu sunt posturi pe cablu la rezolutie Ultra HD. Se fac teste prin satelit plus cateva si-au inceput emisia, in rest nu se misca nimic. Sunt televizoare 4 K si la 1800 de lei dar gunoaie. Peste cativa ani o sa luam si LG sau Samsung la pret de Full HD. Posted Image Am vazut deja si televizor cu DVB-C 2 dar nu ai ce sa faci cu el (deocamdata).

Edited by Kalman2007, 03 September 2015 - 19:47.


#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
ATENTIE! La cumpararea unui tv 4k in marea majoritate a magazinelor de specialitate din RO este IMPOSIBILA probarea/receptionarea unui astfel de prg. tv 4k free prin satelit din cauza INDIFERENTEI care exista la ''comerciantii mioritici''
Nu cu toate firmele/modele de tv-uri 4k existente in comertul ''mioritic'' se pot ''vizualiza/deschide'' aceste prg. tv 4k dedicate si trebuie ''urmarit/avut in vedere'' ca la cumpararea unui astfel de tv urmatoarele :
- sa aibă noul tip de conexiune HDMI 2.0
- implicit va aveea si HDCP 2.2
- sa poata reda HEVC 4k/60p - avand in vedere ca prin HDMI 1.4 se poate transmite reda DOAR 4k/30p
- e bine sa fie model 2015 , fiindca inca nu este ''standardizat'' corect noul standard 4k
Ar fi bine daca am putea scrie/discuta concret/practic despre modelele 4k de tv-uri aici - http://forum.softped...332-tv-4k-2015/
Threadul respectiv SPECIAL l-am deschis , tocmai la ce am scris mai sus

#14
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
L-am pus la important, aici: http://forum.softped...olographic-tv/.

Edited by megafanro, 03 September 2015 - 20:00.


#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si video ce bitrate? 8 mb? ca la hd abia se omoara sa-i dea 2-4 mb bitrate. Am vazut ca audio e senzational, 106 kbps, atat ca e aac ca daca era format vechi era jale.

Edited by xkos, 03 September 2015 - 23:17.


#16
MihaiNicuStoleru

MihaiNicuStoleru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2015
Pai la modul cum se vede din poze Fun Box, cred ca are bitrate suficient, probabil peste 15 MB pe secunda. Oricum, e codec HEVC, comprimare foarte buna. Inteleg insa că e cel mai important sa aiba HEVC cu versiunea Main 10, altfel il cumperi cam degeaba, nu va prinde canalele 4K prin satelit.

Edited by MihaiNicuStoleru, 04 September 2015 - 08:59.


#17
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

View Postsebyss, on 03 septembrie 2015 - 18:06, said:

Decat sa faci ca altii, adica sa-ti cumperi tv uhd de 47" si sa-l pui la 3-4 m distanta, mai bine un full hd (care sa stie HEVC) de 55" la aceeasi distanta si se va vedea mai bine Posted Image Nu de alta dar la uhd distanta de vizionare chiar si la o diagonala de 55" e foarte mica... la 3-4m distanta de tv, ca sa te bucuri de UHD ar trebui macar un tv de 84" Posted Image

Sper ca nu ai vorbit serios, nu? Nu de alta dar eu deja sunt confuz legat de diagonala TV raportata la distanta fata de TV, in zece surse zece opinii toate diferite deja nu mai stiu ce sa cred. Oricum e prima data cand aud ca la o distanta de 3-5 metri o diagonala de 55" e prea mica, cred totusi ca postrea ta e o gluma.

Legat de posturi 4K ce sa zic ma tare tem ca dupa ce vor aparea la nivel mondial 20-30 posturi 4K maretii producatori de TV-uri vor scoate 5K dupa alti 2 ani 6K si o sa ne prinda 2020 cu 7-8-9K nu vad la ce ajuta sper sa se potoleasca si sa se stabileasca un standard pentru o buna perioada in asa fel incat sa ajunga la maturitate si sa scoata si produse de calitate.

#18
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Se pregatesc si nemtii, mai exact televiziunea publica :D

http://www.broadband...elsat-hot-bird/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate