Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Restanta anul 1

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pol8520

pol8520

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 10.01.2012
Salutare , sunt student in anul 2 la Facultatea de Electronica . Am o mica intrebare . Daca am ramas cu o restanta din anul 1 , pot sa platesc refacerea materiei si sustinerea examenului in anul 3  sau trebuie neaparat sa o fac in anul 2?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu platesti refacerea materiei, nu va veni nimeni sa-ti predea din nou toata materia, ci platesti taxa de reexaminare. asta e tot

#3
pol8520

pol8520

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 10.01.2012
Ma rog , ideea este ca in regulament scrie ca promovarea in anul 3 se face doar daca ai promovat toate disciplinele din anul 1 . Interesant este ca am vazut studenti din anul 3 sau chiar 4 la examene sau partiale ale materiilor din anul 1 . Din aceasta cauza stau si ma intreb daca nu cumva acea regula este neglijata de facultate deliberat si se afla acolo doar ca sa sperie studentii .

#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Electronica, unde?
In Iasi, cel putin in facultalile Universitatii Cuza, este regula (imbecila) : daca nu ai luat examenul nici in sesiunea de restante (care de obicei este in saptamana de dupa sesiunea normala) atunci esti obligat sa refaci materia in anii urmatori (adica nu e obligatoriu in anul imediat urmator ci in anul in care ai chef - in cazul tau anul 3). Refacerea materiei este impusa de faptul ca promovarea examenului cere promovarea in prealabil a laboratorului/seminarului, Daca nu ai promovat laboratorul n'are rost sa te prezinti in restanta iar ptr. laboratoare regula este ca acestea nu se pot sustine in restante.
Plata restantei e bonus!


PS. Acum vad ca ai mentionat faptul ca ajungerea in anul 3 impune promovarea tuturor materiilor anului 1. Cate bordeie/facultati ...........atatea regulamente.

Edited by gelublabla, 03 September 2015 - 18:09.


#5
pol8520

pol8520

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt la Facultatea de elctronica din cadrul UPB(Bucuresti) . Am promovat laboratorul , nu asta e problema . Noi nu avem sesiune de restante dupa sesiuna normala , ci in fiecare toamna la inceputul lunii septembrie , pt ambele semestre

#6
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Trebuie musai sa citesti Regulamentul de desfasurarea a activitatii didactice blabla. Trebuie sa fie undeva postat.
In cazul tau poate apare intrebarea: se echivaleaza laboratorul? Daca nu => refaci materia!

#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Cel mai bine e sa intrebi la secretariat. Si la facultatea mea exista regula asta, dar nu se respecta din cauza lipsei de studenti. La unele facultati se respecta.

#8
pol8520

pol8520

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 10.01.2012

 khazar, on 03 septembrie 2015 - 18:27, said:

Cel mai bine e sa intrebi la secretariat. Si la facultatea mea exista regula asta, dar nu se respecta din cauza lipsei de studenti. La unele facultati se respecta.
Am observat ca nici la facultatea mea nu se respecta . posibil sa fie din aceeasi cauza

#9
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 pol8520, on 03 septembrie 2015 - 17:33, said:

Salutare , sunt student in anul 2 la Facultatea de Electronica . Am o mica intrebare . Daca am ramas cu o restanta din anul 1 , pot sa platesc refacerea materiei si sustinerea examenului in anul 3  sau trebuie neaparat sa o fac in anul 2?

Daca ai restanta din anul 1, vorbesti cu proful de la respectiva materie daca aceasta trebuie refacuta in anul 2 (adica sa te duci la ore cu cei din anul 1 si sa refaci laboratoare si ce mai ai),  sau, daca nu trebuie refacuta , te duci direct in sesiune cu cei din anul 1 si dai examenul.

P.S: Restanta se plateste DOAR daca nu iei examenul in toamna si trebuie sa il dai anul viitor.
Materiile la care ai picat in sesiunile normale din anul in care esti le dai gratuit in toamna. :)

 pol8520, on 03 septembrie 2015 - 18:08, said:

Sunt la Facultatea de elctronica din cadrul UPB(Bucuresti) . Am promovat laboratorul , nu asta e problema . Noi nu avem sesiune de restante dupa sesiuna normala , ci in fiecare toamna la inceputul lunii septembrie , pt ambele semestre

Si eu sunt la Transporturi, dar am prieteni si din Electronica. Ce zici tu acolo ca nu ai sesiune de restante dupa sesiunea normala , cred ca te referi la sesiunea de iarna (unde materiile la care ai picat, le dai in toamna).

Sesiunea din seprembrie este pentru toate materiile (sem1 + sem2) , nu se face sesiune de restante speciala pentru semestrul 1 si speciala pentru sem 2.


P.S: Stai linistit ca pentru o restanta nu te da nimeni afara din facultate. Eu acum am trecut anul 4 si am colegi care au restante din anul 1 si tot au trecut anii.
Daca s-ar respecta regulamentul ala 100% , ar mai ramane 20-30 studenti (integralistii), pentru ca ceilalti au o restanta si nu trec in anul 3 Posted Image

Edited by Vyrgyl93, 03 September 2015 - 20:13.


#10
pol8520

pol8520

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 10.01.2012

 Vyrgyl93, on 03 septembrie 2015 - 20:06, said:

Daca ai restanta din anul 1, vorbesti cu proful de la respectiva materie daca aceasta trebuie refacuta in anul 2 (adica sa te duci la ore cu cei din anul 1 si sa refaci laboratoare si ce mai ai),  sau, daca nu trebuie refacuta , te duci direct in sesiune cu cei din anul 1 si dai examenul.

P.S: Restanta se plateste DOAR daca nu iei examenul in toamna si trebuie sa il dai anul viitor.
Materiile la care ai picat in sesiunile normale din anul in care esti le dai gratuit in toamna. Posted Image



Si eu sunt la Transporturi, dar am prieteni si din Electronica. Ce zici tu acolo ca nu ai sesiune de restante dupa sesiunea normala , cred ca te referi la sesiunea de iarna (unde materiile la care ai picat, le dai in toamna).

Sesiunea din seprembrie este pentru toate materiile (sem1 + sem2) , nu se face sesiune de restante speciala pentru semestrul 1 si speciala pentru sem 2.


P.S: Stai linistit ca pentru o restanta nu te da nimeni afara din facultate. Eu acum am trecut anul 4 si am colegi care au restante din anul 1 si tot au trecut anii.
Daca s-ar respecta regulamentul ala 100% , ar mai ramane 20-30 studenti (integralistii), pentru ca ceilalti au o restanta si nu trec in anul 3 Posted Image
Ok , multumesc pentru lamuriri

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
am facut o facultate si 2 mastere, in orase diferite toate, insa pana acum nu am intalnit o asa situatie, ca atunci cand ai o restanta sa repeti toata materia in anul urmator. e ca si cum ai fi repetent la materia respectiva si repeti anul pt ea.

mi se pare o aberatie. in fine, se pare ca invatamantul romanesc e mai praf decat il credeam.

#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 pol8520, on 03 septembrie 2015 - 17:54, said:

Ma rog , ideea este ca in regulament scrie ca promovarea in anul 3 se face doar daca ai promovat toate disciplinele din anul 1 . Interesant este ca am vazut studenti din anul 3 sau chiar 4 la examene sau partiale ale materiilor din anul 1 . Din aceasta cauza stau si ma intreb daca nu cumva acea regula este neglijata de facultate deliberat si se afla acolo doar ca sa sperie studentii .

Ai nimerit la fix. Poti reface materia la care ai diferenta (restanta si diferenta nu sunt chiar acelasi lucru) oricand doresti. Singurul criteriu pentru promovarea in anul universitar urmator este acumularea numarului suficient de puncte credit.

Cat despre refacut, aici depinde de disciplina si profesor. In general laboratoare se echivaleaza, in timp ce seminariile si punctajele de la partial nu, daca disciplina respectiva are seminar sau partial. Cel mai bine te duci la profesorul respectiv si iti zice el ce poti echivala si ce nu.

Edited by WhatNot, 05 September 2015 - 14:46.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Danny: nu e nici o aberaţie, o materie nepromovată se repetă. Dacă ai promovat anumite părţi atunci, la cerere, poţi să le echivalezi (de ex. laboratorul), dar la modul general, pot fi 100 de motive pt care nu ai promovat-o (inclusiv acela că nu ai fost la nici o oră legată de materia aia) şi deci, implicit, se consideră că repeţi materia, nu doar examenul. A echivala tot şi a repeta doar examenul este doar un caz particular.

În plus, mai sînt şi situaţii cînd materiile se schimbă mult de la an la an, deci proful poate să-ţi impună să faci după noua variantă. Sau altă situaţie, valabilă mai ales la Automatică, nu la electronică: examenul final are doar 30%, restul punctelor fiind din teme, laborator etc - deci dacă ai picat, evident că ţi-au lipsit mai mult decît punctele din examenul final !

@iniţiator:

1) de ce-ţi pui tu problema că vei pica din nou materia aia şi va trebui să o faci în anul 3 ? tu încerci să o faci în anul 2, şi dacă te străduieşti, probabil că o să o promovezi. Pînă în anul 3 nu ştii ce se întîmplă, mai ai un an.

2) din cîte ştiu da, facultatea permite să sari peste regula aia, adică să ai diferenţe mai vechi de 1 an, pt că sînt mulţi studenţi în situaţia asta... mereu au fost mici abateri de la regulamentul oficial, oricare a fost acela.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Dany_Darke, on 03 septembrie 2015 - 22:20, said:

am facut o facultate si 2 mastere, in orase diferite toate, insa pana acum nu am intalnit o asa situatie, ca atunci cand ai o restanta sa repeti toata materia in anul urmator. e ca si cum ai fi repetent la materia respectiva si repeti anul pt ea.

mi se pare o aberatie. in fine, se pare ca invatamantul romanesc e mai praf decat il credeam.
Sa inteleg ca dta ai urmat tot Electronica? Interesant. Scriu asta deoarece, sincer nu pricep de ce e nevoie de 2 mastere.
Eu ma pregatesc pt o specialalizare .. Si in ea nimeni nu poate deschide gura in fata mea, fara sa o incaseze..
Asa ca 2 ..Ma rog, exista si geniii, nu ca mine...
PS. Pe vrema mea, adica in anii 80, se repeta anul pt o singura materie. Dupa cum am mai scris, am avut colegi care in loc de cei 6 ani -am fost la seral- au facut, 7, 8, 10 sau au fost exmatriculati. Si au luat-o din anul I, dupa examenul de admitere...
Ideea era de a obtine absolventi care sa stie ceva.. Si bine, nu ca azi..
Corect, azi invatamantul produce mai mult praf.
Cand ii intreb pe viitori mei colegi ingineri cate ceva..mai bine nu ii mai intreb..

Edited by Prien, 17 September 2015 - 20:18.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu chiar electronica, insa robotica

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si in robotica nu se foloseste electronica? De ex la controlul turatieie unui motor.
Vai, cum am uitat. E ca la tramvaie. Pui rezistente in serie..Nu, nu cer calcularea valorii lor unui master ..
Am gresit?
Mama mia..Ce sa intreb un viitor posesor de aceaiasi diplma ca mine?

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
prien, incearca sa nu fii acid, ca nu a incercat nimeni sa para mai presus decat este.

ca idee, una este sa faci robotica, si alta este sa faci facultatea de inginerie electronica sau automatica.

de iti vine sa crezi sau nu, sunt facultati separate si fiecare este cu a masii la un moment dat. de crezi ca stii mai bine decat cei ce au urmat efectiv aceste facultati, ma intreb de ce toate universitatile din tara separa aceste profile pe tipuri de facultati, oare de plictiseala?

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok. Ai dreptate. Am sarit usor calul..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate