Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Supermarketurile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Salutare, dragi concetateni!

Eu nu inteleg sincer care-i problema mai exact in asa zisele "super/mega/ultra magazine" din Romania. Nu reusesc sa-mi dau seama unde-i problema si cum in special la orele de varf cand este nevoie de personalul dintr-un magazin bate vantu intr-o parte si alta reusesti sa bati toate recordurile din lume la dat cu acatiste ca stai nu stiu cat timp sa platesti o paine, o cutie de lapte, o conserva samd

Mai bine sa va povestesc despre ce este vorba mai exact.

Ma refer in speccial la un lant de magazine din Romania. Nu vreau sa-i dau nume pentru ca nu stiu daca am voie, dar in mare parte il aveti fiecare la voi in oras/cartier. Unii banuiti despre care este vorba.

Povestea incepe la mine in oras. De cand s-a deschis acest magazin la noi in oras la orele de varf cand oamenii ieseau de la serviciu, copiii de la scoala, babele de la biserica... de fiecare data pe 4-5 case era doar o fata maxim doua. Cozile se formau, oamenii incepeau sa devina nerabdatori, nemultumiti etc.
Incepeau blestemele... sa-ti tot bagi si sa tot astepti. Incat pentru o cutie cu lapte, 2-3 paini samd Ajungeai in unele momente, fara exagerare, sa stai sa astepti aproape o jumatate de ora. Unii au patit-o si mai rau. Si nu vorbesc de cumparaturi de sarbatori.

Am zis ochei. Asa s-au nimerit astia la mine in oras.

Ma duc la o ruda. Alta localitate, acelasi magazin. Cumpar ce-mi spune: aia, aia, aia... Ora de varf. Doua case deschise. Cozi intinse aproape de celalalt colt al magazinului. Am zis ca asa ceva n-am mai intalnit. Ochei. Pura coincidenta. S-a nimerit astazi. Ma duc peste 2-3 zile. Aceeasi poveste...

Ma asa s-o fi nimerit si-aici. Se mai intampla... Dar raman cu un incredibil in minte.

Astazi... alt oras, acelasi magazin. Ora de varf. Ma duc sa cumpar o cutie cu lapte si-un pachet de tigari. Ma pun la coada. Ghici ce? O casa deschisa... ditamai coada. Am zis... in fine! Bineinteles mint. Acelasi "incredibil"!

Astept... intre timp vine o fata la urmatoarea casa - cred ca era noua...

Fata care era deja pe prima casa incerca sa dea viteza.... Cea care a venit la a 2-a casa... nu stiu cum s-a nimerit, dar fix pe ea au trimis-o si eu m-am nimerit pe casa ei. Alte 2 case libere. Ditamai cozile de ajungeai in zona cu lactate.

Trecand peste faptul ca erau ditamai cozile, erau doar doua case deschise (ca de obicei), fata care a venit la casa a doua a avut ghinionul sa nu mai poa' sa scoata bon. Ghinionul ei... dar si ghinionul nostru! A rupt soneria in doua si-a durat vreo 3-4 minute pana a venit cineva sa vada care-i problema si s-o remedieze.

In fine... ii schimba rola, se-apuca de treaba. Ca peste doua minute vine alta fata s-o schimbe. Normal! Fata asta chiar se misca rapid. Eu n-am inteles de ce la celelalte doua case n-au bagat pe nimeni? Mai bine o lasa pe fata asta la casa a 2-a si baga pe tanti asta pe casa 3. Si tot faceai treaba in conditiile in care nu faceai fata cu doua case.

Sincer va spun... dupa vreo 20 de minute am reusit sa scap cu o cutie de lapte si-un pachet de tigari. Si asta in conditiile in care am prins coada aproape de casa. Mi-era mila de cei din spate.

N-am fost la cumparaturi in strainatate prin supermarketuri. Dar sincer... asa e si pe-acolo? Sau problema este - asa se face "treaba" in Romania?

#2
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
si totusi de ce ai stat la coada si nu ai cumparat din alta parte? ca sa te lamentezi aici cum isi bat joc de tine supermarketurile? tb sa lasi cumparaturile la locul lor si sa iesi din magazin cu mana goala. daca toti stati ca vitele in rand si indurati normal ca prospera magazinele de gen...

Edited by belogerer, 03 September 2015 - 14:52.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Schimba reteaua, ca inteleg ca mergi doar la una, ori cumpara de la chioscuri/magazine mici.

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
E Lidl. Nu?

#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pentru o cutie de lapte si un pachet de tigari nu merita sa intri in supermarket la orele de varf. Despre ce magazin este vorba?

#6
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostChifteluta, on 03 septembrie 2015 - 14:53, said:

E Lidl. Nu?
Profi.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Du-te la Mega!

#8
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postbelogerer, on 03 septembrie 2015 - 14:50, said:

si totusi de ce ai stat la coada si nu ai cumparat din alta parte? ca sa te lamentezi aici cum isi bat joc de tine supermarketurile? tb sa lasi cumparaturile la locul lor si sa iesi din magazin cu mana goala. daca toti stati ca vitele in rand si indurati normal ca prospera magazinele de gen...
Pai da... dar nu te intrebi de ce nu sunt singurul? Ma duc la el pentru ca nu gasesti aceleasi produse in asa zisele "chioscuri" sau magazine mixte.

#9
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

View Postdiminutiv, on 03 septembrie 2015 - 14:45, said:

Eu n-am inteles de ce la celelalte doua case n-au bagat pe nimeni?
Ce anume nu ai inteles ?
Crezi ca magazinul respectiv are personal nelimitat ?
Apesi un buton de sonerie si gata, 17fetiscane ies dintr-o cutie magica si fac plecaciuni in fata mariei-tale ?
Te informez ca asa cum la tine la job te simti exploatat si platit in dorul lelii , exact asa se intampla si la respectivele magazine .

View Postdiminutiv, on 03 septembrie 2015 - 14:56, said:

Pai da... dar nu te intrebi de ce nu sunt singurul? Ma duc la el pentru ca nu gasesti aceleasi produse in asa zisele "chioscuri" sau magazine mixte.
Le gasesti, le gasesti... dar un pic mai scumpe .

Edited by asoare, 03 September 2015 - 14:57.


#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Si la Lidl e la fel. Freaca casierii aia de-i ameteste. Casierii aranjeaza si marfa in rafturi, asa ca atunci cand traficul este mai mic, reduc din case. Problema este ca nu stiu sa anticipeze traficul ridicat si se formeaza cozi mari pana realizeaza ei asta.

#11
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postasoare, on 03 septembrie 2015 - 14:56, said:

Ce anume nu ai inteles ?
Crezi ca magazinul respectiv are personal nelimitat ?
Apesi un buton de sonerie si gata, 17fetiscane ies dintr-o cutie magica si fac plecaciuni in fata mariei-tale ?
Te informez ca asa cum la tine la job te simti exploatat si platit in dorul lelii , exact asa se intampla si la respectivele magazine .
Am specificat faptul ca era doar o singura casa ocupata. Au adus la a 2-a si in loc sa puna fete pe 3 sau 4... au schimbat-o pe cea de pe 2. Cand ei nu faceau fata cu 2 case.

View PostChifteluta, on 03 septembrie 2015 - 14:58, said:

Problema este ca nu stiu sa anticipeze traficul ridicat si se formeaza cozi mari pana realizeaza ei asta.
Ai spus perfect!

Edited by diminutiv, 03 September 2015 - 15:01.


#12
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdiminutiv, on 03 septembrie 2015 - 14:56, said:

Pai da... dar nu te intrebi de ce nu sunt singurul? Ma duc la el pentru ca nu gasesti aceleasi produse in asa zisele "chioscuri" sau magazine mixte.
Profi e plin mereu de pensionari, desi nu inteleg de ce... nu este nici ieftin, au marfa proasta si e slaba varietatea de produse. Este cel mai "prafuit" lant de supermarketuri din Romania, aproape de conceptul magazinului satesc. In Bucuresti s-au ascuns prin cele mai ciudate stradute si fundaturi, daca se deschide un Penny sau un Lidl in apropierea unui Profi in doua luni il baga in faliment, trebuie sa-l mute.

Chestia cu casele care stau inchise este valabila peste tot.

Edited by Dares, 03 September 2015 - 15:02.


#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Asa e si la XXL, parca le place sa ne vada cum stam la coada. Sau, asa o fi politica lor, sa simti ca te chinui un pic, vorba aia "dai un ban, dar stai  la coada pentru asta."  Posted Image

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
E o treaba comuna la lidl/penny/profi. La lidl si penny, cel putin asa e modelul de business(posibil si la profi, desi nu au pretentia de "discounter"). Au un numar mai mic de angajati decat hipermarketurile si posibil alte supermarketuri mai mici. Aproape tot personalul face de toate prin rotatie: vinde la case, aranjeaza marfa pe rafturi, face receptie la marfa, face curatenie in magazin la inchidere. In general daca se plange lumea, mai trimit cate un om la casierie.

View PostDares, on 03 septembrie 2015 - 15:01, said:

Profi e plin mereu de pensionari, desi nu inteleg de ce... nu este nici ieftin, au marfa proasta si e slaba varietatea de produse.
Au un program de reducere special pt. cei mai invarsta... respect 60+ sau asa ceva...

#15
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostMrReason, on 03 septembrie 2015 - 15:07, said:

E o treaba comuna la lidl/penny/profi. La lidl si penny, cel putin asa e modelul de business(posibil si la profi, desi nu au pretentia de "discounter"). Au un numar mai mic de angajati decat hipermarketurile si posibil alte supermarketuri mai mici. Aproape tot personalul face de toate prin rotatie: vinde la case, aranjeaza marfa pe rafturi, face receptie la marfa, face curatenie in magazin la inchidere. In general daca se plange lumea, mai trimit cate un om la casierie.
Da. Asa e modelul de business pentru Romania. Strainii astia de se extind cu magazinele in tara noastra cum gandesc - cine stie sa faca de toate pentru bani putini daca nu romanul?

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postdiminutiv, on 03 septembrie 2015 - 15:23, said:

Da. Asa e modelul de business pentru Romania. Strainii astia de se extind cu magazinele in tara noastra cum gandesc - cine stie sa faca de toate pentru bani putini daca nu romanul?
Nu, asa e modelul peste tot la discounteri.

#17
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
E simplu! Oameni mai putini pe tura salarii mai putine la plata!

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
In Profi nu am calcat iar Penny nu avem in Iasi dar Lidl avem si e aceiasi situatie.

Dar avand in vedere ca nu ma obliga nimeni sa ma duc sa cumpar de la ei ajung sa ma lovesc de tampenia asta o data la cateva luni.

Poate si oamenii trebuie sa inteleaga ca selectia o fac ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate