Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Manage entire network from 1 computer ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Salutare ,


Ce vreau sa fac, am o retea cu ~ 100 PC-uri,  3 conexiuni la internet,   RDS e de baza si alti 2 provideri ii tin de back-up in caz ca RDS-ul e picat.Vreau sa am posibilitatea sa schimb conexiunile de la 1 singur PC fara sa ma deplasez la celelalte computere.Stiu ca este posibil ,dar in retea mai am  diferite device-uri care le vreau cu IP static nu prin DHCP, imi poate da cineva un pont, eu am cateva idei dar nu stiu exact cum va functiona iar inainte sa ma apuc sa ravasesc routere si IP-uri as vrea sa am niste variante de rezerva poate sunt persoane mai experimentate si gandesc altfel toata treaba asta

Edited by alkalineRO, 03 September 2015 - 11:07.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Schimbi rute, nu conexiuni! Poti chiar incerca solutii destepte de FailOver/LoadBalance.

#3
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
da, se face din rute.
iti trebuie un router care sa se conecteze la toti providerii si pe care sa ai ceva de genu, in functie de vendor:

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 Gig1 -> catre RDS
ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 Gig2 100 -> catre ISP secundar...

#4
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Am vazut ceva pe un forum de la Cisco in legatura cu failover-ul si load balance-ul dar nu sunt sigur ca  e chiar ce imi trebuie.Nu vreau ca trecerea sa fie facuta automat cand o conexiune este jos, vreau sa pot controla chestia asta, sau daca nu sunt eu sa o poata face oricine dintr-o interfata prietenoasa, spre exemplu  sa  ai o fereastra sa vezi ip-urile din retea , mac-urile si sa poti trece pe alt  gateway usor , gen cum ai schimba  de la un PC toate conexiune cu un .bat . M-am gandit la un fel de remote, dar am ceva probleme cu windows-urile care nu sunt PRO sau Ultimate, cele home nu vor face trecerea.

Un alt lucru, spre exemplu, un PC are numele Workstation 120  si utilizatorul imi spune, am nevoie de Telekom nu RDS, atunci eu sa pot sa ii fac trecerea rapid.Pana la urma nu e vorba de mine, eu ii pot rula un .bat la pc-ul la care sta si am terminat cu tot circul, dar vreau sa faca asta si altcineva care nu are cunostinte IT deloc

Edited by alkalineRO, 03 September 2015 - 11:41.


#5
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
adica tu vrei sa schimbi IP-urile la tot LANul cand comuti pe alt ISP ?!

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostalkalineRO, on 03 septembrie 2015 - 11:37, said:

Am vazut ceva pe un forum de la Cisco in legatura cu failover-ul si load balance-ul dar nu sunt sigur ca  e chiar ce imi trebuie.Nu vreau ca trecerea sa fie facuta automat cand o conexiune este jos, vreau sa pot controla chestia asta, sau daca nu sunt eu sa o poata face oricine dintr-o interfata prietenoasa, spre exemplu  sa  ai o fereastra sa vezi ip-urile din retea , mac-urile si sa poti trece pe alt  gateway usor , gen cum ai schimba  de la un PC toate conexiune cu un .bat . M-am gandit la un fel de remote, dar am ceva probleme cu windows-urile care nu sunt PRO sau Ultimate, cele home nu vor face trecerea.
Tu vrei(insisti) sa faci neaparat un românism(cârpeală adica) folosind remote? Ce te faci daca apare un dispozitiv nou in retea sau ceva care nu este neaparat Windows?

Repet: solutia se face din rute, cel mai probabil din GWul pe care il ai.

View PostalkalineRO, on 03 septembrie 2015 - 11:37, said:

Un alt lucru, spre exemplu, un PC are numele    Workstation 120  si utilizatorul imi spune, am nevoie de Telekom nu RDS, atunci eu sa pot sa ii fac trecerea rapid.Pana la urma nu e vorba de mine, eu ii pot rula un .bat la pc-ul la care sta si am terminat cu tot circul, dar vreau sa faca asta si altcineva care nu are cunostinte IT de nici
un fel.
Tot din rute.

Edited by dexterash, 03 September 2015 - 11:40.


#7
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
dexterash incerc sa explic ca sa inteleaga toti ce vreau sa spun,ma tot gandesc la cum o sa arate interfata aia de unde voi modifica eu , pentru ca trebuie sa fie una simpla sa poate oricine sa faca asta.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mai sus ziceai de modalitate. Acum zici de interfata. Te decizi? :)

Daca vrei neaparat, interfata o faci web, pe GW, cu un control panel + ce mai ai nevoie + scripturi dinamice.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Din cate inteleg io:
- trebuie sa ai o lista cu calculatoarele si MAC-urile lor
- serverul de DHCP se ocupa de alocarea IP-urilor pt. ele
- routerul se ocupa de rutarea comunicatiilor

La o cerinta: fa-mi calc. sa mearga doar pe Telekom, DHCP ar trebui sa-i aloce respectivului calc. un IP dintr-o clasa de ip-uri pe care routerul le ruteaza numai spre/la Telekom.

Interfata ar fi o simpla aplicatie desktop sau chiar web ce comunica cu DHCP si routerul pt. a realiza asta.

Edited by shiva, 03 September 2015 - 12:03.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si daca trece un user pe static? Si ce faci, modifici leasul la 1 minut?

Una dintre solutii:
http://tldp.org/HOWT...iple-links.html
https://unix.stackex...es-two-gateways

Cum spuneam, din rute. Ai control deplin.

#11
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Daca userii folosesc netul doar pt browsing, poti crea cate un proxy pt fiecare ISP si apoi le configurezi tu pe fiecare PC.
Exista pluginuri pt comutarea proxyului doar dintr-un click (de ex un nou toolbar in browser)

http://softwarerecs....e-proxy-servers

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
varianta simpla si fara mari batai de cap ar fi un sonicwall din seria nsa.  
dpmdv nu ai ce modificari sa faci in lan/pe dispozitivele care fac parte din lan. totul se face pe router/gateway.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate