Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intrare in legalitate cu un garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Buna ziua,am cumparat de curand o proprietate(locuinta+teren) in orasul Buftea.Pe acest teren este situat si un garaj de 22 m2 ,dar nu am acte la el.Garajul nu are autorizatie de constructie ,plus alte acte necesare ca sa fie legal.Am de la fostul proprietar doar niste hartii ce par a fi un proiect.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi (acte , birou de proiectare, arhitect, firme ce se ocupa de actele necesare) , pentru a reusi sa intru in legalitate cu acest garaj.Va multumesc anticipat!

#2
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Deci - cum am procedat eu - (nu vreau să spun că e soluţia legală): M-am prezentat la primărie cu o schiţă dimensionată a situaţiei reale de la adresa unde sunt proprietar. Mi-au fost luate în calcul cele două garaje din BCA construite făra autorizaţie şi au fost trecute la plata impozitului pe clădiri. Mi s-a spus că nu voi avea probleme în viitor, situaţia datează de cca. 15 ani.

#3
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Asa se pare ca a facut si fostul proprietar(plateste impozit pentru garaj), dar nu are autorizatie de costructie , recepetie si ce mai trebuie...eu vreau sa intru in legalitate, ca sa nu ma trezesc peste cativa ani ca imi demoleaza primaria garajul, sau ma amendeaza .Multumesc.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
angajezi "pe sestache" doi-trei asistati sociali, le pui la dispozitie un baros si in jumatate de zi treaba e gata. gasesti apoi un carutas sa care molozul rezultat, si pana sa se sesizeze cineva de la primarie tu esti deja in legalitate.

#5
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011

View Post_Smiley_, on 03 septembrie 2015 - 12:47, said:

angajezi "pe sestache" doi-trei asistati sociali, le pui la dispozitie un baros si in jumatate de zi treaba e gata. gasesti apoi un carutas sa care molozul rezultat, si pana sa se sesizeze cineva de la primarie tu esti deja in legalitate.

asta ar insemna sa renunt la garaj. si nu imi doresc acest lucru...vreau doar sa am toate actele necesare la el, sa nu mai stau cu frica de amenda sau de demolare...demolatul era cea mai usoara varianta, dar si cea mai costisitoare...garajul e construit bine si merita pastrat...multumesc

Edited by noooxy, 03 September 2015 - 12:52.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postnoooxy, on 03 septembrie 2015 - 10:59, said:

Buna ziua,am cumparat de curand o proprietate(locuinta+teren) in orasul Buftea.Pe acest teren este situat si un garaj de 22 m2 ,dar nu am acte la el.Garajul nu are autorizatie de constructie ,plus alte acte necesare ca sa fie legal.Am de la fostul proprietar doar niste hartii ce par a fi un proiect.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi (acte , birou de proiectare, arhitect, firme ce se ocupa de actele necesare) , pentru a reusi sa intru in legalitate cu acest garaj.Va multumesc anticipat!

Cel mai bine te prezinti la primarie la urbanism si le expui situatia din teren.
Forumul nu te va ajuta deloc in aceasta problema.
Cel mai probabil va trebui sa faci ce a facut si sidorin.
Nu cumva sa te apuci sa-l demolezi.Te duci pana in panzele albe pentru el.Demolarea va fi ultima solutie.Si atentie ca si pentru demolare iti trebuie autorizare de la primarie.

#7
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.01.2013
daca platesti impozit pentru el eu zic sa stai linistit.

#8
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Ideea e ca eu habar nu aveam ca fostul proprietar nu are acte pe garaj...Cand am cumparat proprietatea a trebuit sa fac si un credit pe o parte din suma , iar departamentul juridic de la banca nu dorea sa imi aprobe creditul deoarece nu existau acte pe garaj.L-am trimis pe fostul proprietar sa faca acte la garaj dar cand a auzit ca e pasibil de amenda intre 1000 si 10000 de lei  a renuntat.Am reusit sa iau creditul fara  sa se ia in considerare garajul, dar acum vreau sa intru in legalitate, si sper sa scap cumva si de amenda care nu mi se pare normal sa o iau eu , pentru incalcalea legii de catre fostul proprietar.Ma gandeam sa incep demersurile pentru garaj ca si cum nu exista si urmeaza sa il construiesc in viitor.

#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

View Postnoooxy, on 03 septembrie 2015 - 12:13, said:

Asa se pare ca a facut si fostul proprietar(plateste impozit pentru garaj), dar nu are autorizatie de costructie , recepetie si ce mai trebuie...eu vreau sa intru in legalitate, ca sa nu ma trezesc peste cativa ani ca imi demoleaza primaria garajul, sau ma amendeaza .Multumesc.

Am găsit o hârtie trimisă cu ani în urmă de către primărie în care este stipulat: „Deoarece construcţia dv. este deja efectuată, nu se mai poate aproba autorizaţia de construcţie” (data, semnătură, etc.).

#10
cristineo

cristineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 27.12.2008
Mergi la Primarie si spui ca fostul proprietar si  a luat garajul si ca vrei sa iti faci tu altul. Faci actele si gata (cu ceva spaga, vei fi in legalitate :)   ).

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristineo, on 03 septembrie 2015 - 22:42, said:

Mergi la Primarie si spui ca fostul proprietar si  a luat garajul si ca vrei sa iti faci tu altul. Faci actele si gata (cu ceva spaga, vei fi in legalitate Posted Image   ).

De ce ai impresia ca este nevoie de spaga?

#12
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postnoooxy, on 03 septembrie 2015 - 14:22, said:

Ideea e ca eu habar nu aveam ca fostul proprietar nu are acte pe garaj...Cand am cumparat proprietatea a trebuit sa fac si un credit pe o parte din suma , iar departamentul juridic de la banca nu dorea sa imi aprobe creditul deoarece nu existau acte pe garaj.L-am trimis pe fostul proprietar sa faca acte la garaj dar cand a auzit ca e pasibil de amenda intre 1000 si 10000 de lei  a renuntat.Am reusit sa iau creditul fara  sa se ia in considerare garajul, dar acum vreau sa intru in legalitate, si sper sa scap cumva si de amenda care nu mi se pare normal sa o iau eu , pentru incalcalea legii de catre fostul proprietar.Ma gandeam sa incep demersurile pentru garaj ca si cum nu exista si urmeaza sa il construiesc in viitor.

asa si trebuie sa faci (parerea mea)
1. as merge la primarie si as discuta cu arhitectul primariei. (in functie de cat de deschis este, si cu ce spaga va dori).
2. Facut plan de arhitectura (ce zice arhitectul)
3. receptionat lucrarea.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostroPopa, on 04 septembrie 2015 - 13:51, said:


asa si trebuie sa faci (parerea mea)
1. as merge la primarie si as discuta cu arhitectul primariei. (in functie de cat de deschis este, si cu ce spaga va dori).
2. Facut plan de arhitectura (ce zice arhitectul)
3. receptionat lucrarea.

Esti convins 100% ca primaria are arhitect?

#14
cristineo

cristineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 27.12.2008
Are, sau daca nu are, iti recomanda unul. Din ala care ia spaga. Eu nu inteleg o chestie, traim in tara spagilor, de ce trebuie sa te feresti sa dai o 'atentie' acolo ca sa fii in regula si sa stai linistit toata viata. Spui omului clar situatia si sa te indrume ce sa faci sa fie cum vrei tu. Platesti aceasta indrumare pt. ca te rezolva omul si iacata nu e spaga e plata unui serviciu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate