Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pieton calcat de 3 masini

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Acum stiu ca nu avem autostrazi, dar nici chiar asa...

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție Iași, bărbatul în vârstă de 53 de ani s-ar fi angajat, în mod regulamentar, în traversarea străzii pe o trecere de pietoni aflată în dreptul unui magazin aflat pe drumul dinspre Lețcani spre Iași, la intrarea în municipiu.

Acesta a fost acroșat inițial de o autoutilitară Volkswagen, condusă de un tânăr de 26 de ani, care a oprit în momentul impactului lângă axul drumului. Ulterior, o altă autoutilitară Peugeot a depășit mașina staționată în apropierea axul drumului pe partea stângă, călcând bărbatul care se afla inconștient pe carosabil, iar din urma acesteia un autoturism Dacia condus de un bărbat de 37 de ani a depășit, la rândul său, mașina staționată, trecând din nou peste victimă.

La fața locului, au ajuns două echipaje ale Ambulanței și unul de SMURD care au încercat aproximativ o oră să-l resusciteze pe bărbat, fără a-l putea salva. "S-au efectuat manevre de resuscitare, dar s-a constatat decesul bărbatului. Conducătorii auto au fost testați alcoolscopic, rezultatul a fost negativ în cazul tuturor. În cauză s-a deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă“, a declarat, joi, pentru Mediafax, Anca Vîjiac, purtătorul de cuvânt al IPJ Iași.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cum adica vatamare corporala din culpa, daca ala e mort? Nu trebuia pentru omor din culpa?
Oricum, naspa situatie.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Astia sint soferii din ziua de azi,  majoritatea dau suta...€.
Grabiti inutil si cu multe claxoane, din orice si pentru orice motiv stupid.

Edited by crisstonne, 03 September 2015 - 10:49.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Fii atent, la mine-n sat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qXjB_YZneJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot pe trecere, tot autoutilitara.

#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

 lex404, on 03 septembrie 2015 - 10:49, said:

Fii atent, la mine-n sat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qXjB_YZneJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot pe trecere, tot autoutilitara.

Sofer tampit. Cum naiba nu i-a vazut?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 lex404, on 03 septembrie 2015 - 10:49, said:

Fii atent, la mine-n sat:

Tot pe trecere, tot autoutilitara.

:eek: Glumesti ?!
Cazul ala dat la stiri, chiar la tine a fost ?

Da... cum s-a gindit circiumarul, sa puna camera pe trecere !

Edited by crisstonne, 03 September 2015 - 10:55.


#7
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Dacă „răscolim” un pic în istoria topicelor privind circulaţia o să găsim subiecte de tipul „conduc de 30 de ani şi nu am avut accident”, unul plângându-se de „boşorogii” care circulă cu 30 km/h acolo unde au dreptul la 50! No comment...
Consider că viaţa unui om e mai importantă decât cinci minute „câştigate” în trafic, dar asta e altă discuţie.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 edy12345, on 03 septembrie 2015 - 10:54, said:


Sofer tampit. Cum naiba nu i-a vazut?

Chiar nu vede, pe magaoaia aia  :P
Problema este ca nu a montat o oglinda care sa il ajute sa vada in fata masinii, pentru cine stie... vorbesc

Asa era intelept, daca era un sofer dibaci, unii au asa ceva.
Sau o camera, ca exista atitea modele miniaturizate.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 edy12345, on 03 septembrie 2015 - 10:54, said:

Sofer tampit. Cum naiba nu i-a vazut?
Daca masina e foarte inalta din intersectia aia nu vezi daca e cineva pe trecere sau nu. Se vorbeste ( si se fac petitii ) pentru a muta trecerea. E foarte prost amplasata.
Din punctul meu de vedere, soferul nu avea nicio vina. E unghi mort, fiind pe scaunul din stanga intr-o autoutilitara nu ai nicio sansa sa vezi prin gard sau pietonii care asteapta la trecere.

 crisstonne, on 03 septembrie 2015 - 10:54, said:

Posted Image Glumesti ?!
Cazul ala dat la stiri, chiar la tine a fost ?

Da... cum s-a gindit circiumarul, sa puna camera pe trecere !

Chiar la mine, bine, eu mi-s la cluj amu. Dar na, stiu cat de cat ce s-a intamplat ( cine, ce si cum ). Si tarzan la volan, tot din satul meu era.

ps. cine-o zis ca carciumile n-au voie la paza si protectie?

Ah, da. Si cine e din zona Talmaciu - Sibiu stie cate accidente erau zilnic pe DN7 intre aceste 2 localitati.
Intrau masini sub tiruri, sareau zilnic oameni prin pardpriz, se rasturanu tiruri peste masini, sange, organe pe sosea, etc.

Acum, poate va intrebati de ce sunt benzile delimitate intre Sibiu si Talmaciu.

Edited by lex404, 03 September 2015 - 11:04.


#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
au scapat victimele?

#11
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

 lex404, on 03 septembrie 2015 - 11:04, said:

Daca masina e foarte inalta din intersectia aia nu vezi daca e cineva pe trecere sau nu. Se vorbeste ( si se fac petitii ) pentru a muta trecerea. E foarte prost amplasata.
Din punctul meu de vedere, soferul nu avea nicio vina. E unghi mort, fiind pe scaunul din stanga intr-o autoutilitara nu ai nicio sansa sa vezi prin gard sau pietonii care asteapta la trecere.

Da, trecerea e pusa prost acolo. Totusi nu a putut sa-i vada prin geamul lateral la 1:03 ca voiau sa traverseze?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 xkos, on 03 septembrie 2015 - 11:05, said:

au scapat victimele?
Da, dar cu rani foarte grave. Din cate am vazut pe la prieteni pe facebook se facea o mica campanie pentru donat sange.

 edy12345, on 03 septembrie 2015 - 11:05, said:


Da, trecerea e pusa prost acolo. Totusi nu a putut sa-i vada prin geamul lateral la 1:03 ca voiau sa traverseze?
Nu-i vezi nici daca esti cu masina langa ei. In al doilea rand, oricum nu mai ai cum opri. Vii din deal, inertie, masa mare.

#13
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Din pacate ce a postat Lex44 persoanele lovite de camion au murit ulterior la spital.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Femeia nu a scapat. A murit dupa o zi. Baiatul a scapat.

Edited by MembruAnonim, 03 September 2015 - 11:15.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Eu ma intreb ce chiori erau la volan de nu au vazut un om pe carosabil.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 ecologistul, on 03 septembrie 2015 - 11:10, said:

Din pacate ce a postat Lex44 persoanele lovite de camion au murit ulterior la spital.

Asta nu am stiut. Evenimentul s-a petrecut in Iunie sau Iulie, eu n-am mai fost din Aprilie ( ma duc saptamana viitoare ).

Si nu e primul accident pe trecerea aia.

#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Accidentul povestit de lex s-a dezbătut aici multă vreme. N-are rost sa-l reluăm pe acest topic.
Referitor la cel din postarea inițială, știu zona. Traficul este extrem de intens, este principala arteră de acces în Iași. Șoseaua are o bandă și o bandă de urgență pe fiecare sens, ambele sunt folosite ca benzi de circulație.
Înțeleg că prima mașină a accidentat victima... nu înțeleg cum a fost posibil ca și alte două mașini să o calce. Din descriere, pare că au ocolit prin stânga mașina ce se oprise in axul drumului, asta înseamnă că au trecut peste linia dublă continuă!!!!!

#18
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 lex404, on 03 septembrie 2015 - 10:49, said:

Fii atent, la mine-n sat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qXjB_YZneJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot pe trecere, tot autoutilitara.
"Crimă și pedeapsă" :fear: pur și simplu șoferul argesean i-a strivit ca pe niște "melci",
o situație absolut grotescă, nădăjduiesc mult că șoferul camionului (cu nisip) :nonobad:
nu va mai conduce nici un fel de autovehicol, niciodată de acum înainte, crima e crimă :bye: :priest:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate