Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce li se permite pensionarilor sa munceasca?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Atata timp cat exista o problema reala cu lipsa locurilor de munca pentru tineri, de ce li se permite pensionarilor sa lucreze, desi incaseaza deja o pensie?
Ori stai la pensie, ori muncesti si pierzi pensia, asa mi s-ar parea normal.
Voi ce parere aveti?

#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:36, said:

Atata timp cat exista o problema reala cu lipsa locurilor de munca pentru tineri, de ce li se permite pensionarilor sa lucreze, desi incaseaza deja o pensie?
Ori stai la pensie, ori muncesti si pierzi pensia, asa mi s-ar parea normal.
Voi ce parere aveti?

De ce nu?
De ce să obligi un om să nu muncească?

Mie mi s-ar părea un abuz.

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 tomaso, on 03 septembrie 2015 - 10:39, said:

De ce nu?
De ce să obligi un om să nu muncească?

Mie mi s-ar părea un abuz.
Pentru a elibera locurile de munca pentru cei tineri.
Uite o idee de echilibrare a sistemului de pensii.
Mai multe locuri de munca pentru tineri, mai putini tineri emigrati, natalitate mai mare, povara bugetului de pensii mai mica daca uniii pensionari vor renunta la pensie in favoarea unui loc de munca

Edited by galeo, 03 September 2015 - 10:44.


#4
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:40, said:

Pentru a elibera locurile de munca pentru cei tineri.
Eterna poveste. Gaseste-mi te rog un tanar programator de COBOL, care sa stie sa faca mentenanta la un soft de banca scris in COBOL acu zeci de ani.

Gaseste-mi te rog un tanar pilot de avioane care sa stie sa piloteze nu doar ultimul racnet ci si avioane mai vechi.

Etc. etc.

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pentru ca dreptul la munca e unul din drepturile fundamentale ale omului. Ajungi la CEDO si exclus din toate organizatiile internationale daca il incalci printr-o lege de genul a ceea ce sugerezi.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pentru că de multe ori cei bătrâni sunt mult mai buni deoarece au prins vremurile când chiar se învăța o meserie.

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 pv7722, on 03 septembrie 2015 - 10:43, said:

Eterna poveste. Gaseste-mi te rog un tanar programator de COBOL, care sa stie sa faca mentenanta la un soft de banca scris in COBOL acu zeci de ani.

Gaseste-mi te rog un tanar pilot de avioane care sa stie sa piloteze nu doar ultimul racnet ci si avioane mai vechi.

Etc. etc.
Vechea poveste, va credeti de neinlocuit.
Unii tineri ar putea sa le invete foarte repede pe ambele, dar de cele mai multe ori le puneti bete in roate, ca sa nu va ia locul.

#8
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
De ce nu?
/thread.

Mai ales in cazul muncii de birou/proiectare/consultanta/orice de genul asta, cat timp omu' isi stie meseria, nu vad unde e problema. In arhitectura, de exemplu, nu prea exista conceptul de "pensionare", proiectezi pana mori si succesul apare incet incet de pe la 40 de ani in sus.

Quote

Unii tineri ar putea sa le invete foarte repede pe ambele

Ce dracu de logica si sens are sa califici oameni tineri sa opereze tehnologii care oricum vor disparea in 10 ani, cand ai niste oameni care asta au facut toata viata, sau o buna parte din ea, si mai pot lucra inca 10 ani? Uite, tinere, invata sa lucrezi cu acest utilaj pe care il vom da la casare in 5 ani si il vom inlocui cu unul de alta generatie. Sigur iti va folosi pe viitor.

Edited by shefu_de_combinat, 03 September 2015 - 10:52.


#9
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 miromulus, on 03 septembrie 2015 - 10:43, said:

Pentru ca dreptul la munca e unul din drepturile fundamentale ale omului. Ajungi la CEDO si exclus din toate organizatiile internationale daca il incalci printr-o lege de genul a ceea ce sugerezi.
Pai ce, am zis eu ca trebuie ingradit?
Muncesti dar renunti la pensie

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:36, said:

Atata timp cat exista o problema reala cu lipsa locurilor de munca pentru tineri, de ce li se permite pensionarilor sa lucreze, desi incaseaza deja o pensie?
Ori stai la pensie, ori muncesti si pierzi pensia, asa mi s-ar parea normal.
Voi ce parere aveti?

Ma gandesc ca, daca ar sta doar pe pensie si - Doamne fereste ! - s-ar trezi ca nu le ajunge pensia si ar iesi in strada sa ceara mariri, intelijentii de dreapta le-ar reprosa ca sunt "asistati social" si nu vor sa munceasca. Acuma, daca vor sa-si suplimenteze pensia prin munca, inteleg ca sunt niste bestii nesatule. Poate ne ajuta Constitutia ?!

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:47, said:


Unii tineri ar putea sa le invete foarte repede pe ambele, dar de cele mai multe ori le puneti bete in roate, ca sa nu va ia locul.

Tocmai ai descris spiritul corporatist, capitalist, care anima 85% din angajatii multinationalelor.

#11
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:36, said:

de ce li se permite pensionarilor sa lucreze, desi incaseaza deja o pensie?


De ce li se permite unora sa continue sa posteze tampenii pe Softpedia... asta ma chinui sa inteleg de ceva vreme.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Pentru ca daca ai o pensie nesimtita de pe la 45 de ani mai poti lua un salariu le fel de nesimtit pina la 70!

#13
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 overseas, on 03 septembrie 2015 - 10:50, said:


Ma gandesc ca, daca ar sta doar pe pensie si - Doamne fereste ! - s-ar trezi ca nu le ajunge pensia si ar iesi in strada sa ceara mariri, intelijentii de dreapta le-ar reprosa ca sunt "asistati social" si nu vor sa munceasca. Acuma, daca vor sa-si suplimenteze pensia prin munca, inteleg ca sunt niste bestii nesatule. Poate ne ajuta Constitutia ?!



Tocmai ai descris spiritul corporatist, capitalist, care anima 85% din angajatii multinationalelor.
Sunt altii care nu au nici pensia aia mica

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Taica-miu e de cativa ani buni in pensie si lucreaza. A avut "ucenici", dar nimeni nu a avut rabdare sa invete CTC, un job care numai cu teorie nu prea ai ce face, iti trebuie multa practica.
Dpmvd privatul poate sa faca ce vrea el pe tarlaua lui. La stat ar trebui ca cei iesiti in pensie sa lucreze numai daca nu se ocupa locul. In sistemul sanitar e mai nasol sa pierzi un doctor cu sute de operatii la activ si sa aduci "noob-eri" :D

#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 shefu_de_combinat, on 03 septembrie 2015 - 10:48, said:


Ce dracu de logica si sens are sa califici oameni tineri sa opereze tehnologii care oricum vor disparea in 10 ani, cand ai niste oameni care asta au facut toata viata, sau o buna parte din ea, si mai pot lucra inca 10 ani?

Pentru ca pensionarii trebuie sa stea la pensie daca tot sunt pensionari, doar de asta s-a inventat sistemul de pensii

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Si cind doctorul moare cine ii ia locul daca a avut grija toata viata sa-i indeparteze pe cei tineri?

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 galeo, on 03 septembrie 2015 - 10:52, said:

Pentru ca pensionarii trebuie sa stea la pensie daca tot sunt pensionari, doar de asta s-a inventat sistemul de pensii
Tocmai ti-am explicat de ce pot exista situatii in care asta ar reprezenta o irosire de resurse si timp pentru toata lumea. Ia de exemplu cazul Metrorex. Mai exista cateva trenuri vechi IVA. Si mecanici care stiu sa le repare. Trenurile alea vor disparea in cativa ani, ce dracu de sens ar avea sa mai califici niste tineri sa le repare si sa le intretina, cand ai mecanici in pragul pensiei care stiu deja foarte bine sa faca toata treaba asta acum, fara timp necesar in plus.

#18
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
daca tinerii aveau pregatirea necesara ar fi inlocuit pensionarii de mult, din pacate acest lucru nu se intampla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate