Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

informatie ambreiaj same minitauro 50cp

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Salut baieti,
Sunt pe cale sa achizitionez un same minitauro de 50cp, l-am vazut, am facut proba, tractorul merge si arata foarte bine, este adus din italia, se vede ca nu a fost cosmetizat, nici macar spalat, dar am o nelamurire la ambreiaj, este foarte moale in comparatie cu alte tractoare, care ar fii problema?
Mai am o varianta sa cumpar un corsaro 70 care arata destul de bine dar eu nu muncesc mai mult de 3-4ha si ma gandesc si la consumuri, impozite, intretinere etc.
Astept parerile dumneavoastra.
Va multumesc.

#2
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Daca e 'moale' ambreiajul nu inseamna neaparat ca are o problema. Poate fi mecanismul de parghii mai eficient
Pt suprafata ta eu zic sa il iei pe cel mic

#3
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sau poti sa te interesezi cat costa o placa de presiune noua.

#4
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Asta ar fii si alegerea mea sa il cumpar pe cel de 50 cp, dar stau pe ganduri cu ambreiajul, tractorul are si un pret cu 2000 lei peste media color care se mai gasesc pe internet si nu prea as vrea sa bag bani in el asa repede, actualul propietar sustine ca tractorul este impecabil si tine la pret. Singura problema cred ca ar fii placa de presiune, dar daca schimb placa treb sa schimb si discul si rulmentul de presiune, manopera, etc.

#5
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Da RAR-ul aveti idee cat costa pentru inmatricularea pe comuna?

#6
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
La inmatricularea pe comuna nu mi-au cerut RAR.
Din ce am vazut in lege, ar trebui sa ai ITP si RCA, dar cred ca sunt putini care fac ceva in afara de inmatricularea la primarie.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Aici.

#8
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015
Eu detin un Minitauro 60 de 11 ani,de cand l-am luat era ambreiajul moale in comparatie de ex cu u650,nu s-a modificat nimic pana in prezent :)

#9
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Si cum iti tine tie ambreiajul, al meu tine sus de tot?
Multumesc.

#10
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015
Al meu a fost ok de-a lungul  timpului dar acum imi mai tine cca 3-4cm de sus si cam atat,adica doar in ciup putin.Oricum eu il folosesc doar sa plec dupa loc,asa schimb fara ambreiaj :D

#11
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Eu inca nu am incercat sa schimb fara ambreiaj, la ce turatie schimbi sau cum faci?
Multumesc.

#12
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
12manux zi-mi si mie te rog cum cuplezi sateliti pe spate, are in partea din dreapta o pedala mica dar apas pe ea si nu se misca nimic, ori este blocat sistemul ori nu stiu ce se intampla. multumesc.

#13
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015
Cu schimbatul,mie nu imi functioneaza turometrul,dar ca sa zic asa m-am invatat cu sunetul motorului,eu am 2 manete (12 viteze) ,plec cu a3a de obicei ,il turez foarte putin si iasa respectiv intra foarte usor .
Legat de sateliti,da,de la acea maneta mica,o apas mai tare cu piciorul si merge,la mine :D

#14
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
nu am avut timp in weekewnd sa fac o proba serioasa la sateliti dar din ce am incercat cu mana nu se misca boltul acela care iasa din transmisie, ori este blocat, ori a ruginit ca nu se misca de nici-un fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate