Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Panasonic lansează primul OLED din istoria companiei!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Panasonic a lansat azi primul OLED umplând astfel, după părerea mea dar și a altora, golul lăsat in piața de tv home-user destinate amatorilor de imagini fidele, calitative , a pasionaților , odată cu ieșirea dîn fabricație a plasmelor. Deși folosește panouri LG, "tunate" puțin la cererea lor (sau cel puțin așa pretind) acestea sunt conduse de tehnologia Panasonic rafinata în multiplele etape de dezvoltare a plasmelor, care folosesc același principiu emisiv(aviz celor care găsesc OLED ca fiind o evoluție a LED-ului!!) precum și ultimele generații LCD high end.
Prețul anunțat,  undeva în jurul a 9000euro este unul prohibitiv pt. fooarte mulți dintre noi, însă putem visa frumos ca în câțiva ani vom avea un oled la calitatea panasonic, atât ca imagine cât și asamblare, procesare, mișcare etc.la un preț accesibil și ca, apărând un nou jucător pe piața,  și unul chiar foarte important, LG își vor îmbunătăți generațiile viitoare de oled. Va propun câteva lecturi interesante și v-as ruga sa le citiți înainte de a comenta pe acest thread dacă se poate.
Personal, găsesc ca dileala asta cu ecrane "curve" tre sa se termine. Deocamdată se da ce cere piața. .

https://www.avforums...ed-review.11860

http://www.hdtvtest....01509024162.htm

Și filmuletul de prezentare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s1WtTKCJGTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 17:03.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 AndreiNR, on 02 septembrie 2015 - 16:34, said:

Prețul anunțat,  undeva în jurul a 9000â‚Ź
Nu stiu ce moneda e "a,z" dar nu m-ar mira sa fie € oricum e ceva exclusivist mai ales ca e 4k. Stiu tehnologia oled de vreo 7 ani, aveam un mp3 player chinezesc cu oleduri, nu era rgb dar avea mai multe culori in functie de zona de ecran afisata si cel putin cromatic arata super. Presupun ca a fost rafinata intre timp intrucat era extrem de greu sa le faci sa nu se incalzeasca unul langa altul, sa aibe brightness-ul dar si viata decenta...

Astept sa apara specificatiile, ma intereseaza in primul rand consumul pe imagine alba, caci asta e unul din motivul pentru care plasmele au fost abandonate, erau scumpe nu, prea se mai cumparau ca trageau la curent gramada.

Edited by andreic, 02 September 2015 - 16:52.


#3
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Scuze pentru preț.  Am modificat ulterior. Este vb despre euro.

Legat de consum o plasma consuma în funcție de imaginea afișată.  Dacă te vei uita la o imagine alba complet înseamnă ca te interesează cu adevărat acest aspect. Dacă vei înțelege ca majoritatea conținutului are o medie de 25% apl (average picture luminance) vei înțelege ca aceea e valoarea care reprezintă realitatea. Ultimele plasme consumau mult mai puțin.  Este adevărat ca nu ca un lcd-led. Cam dublu..

Oled, fiind tot o tehnologie emisiva, spre deosebire de lcd care e transmisiva (lasa lumina de retroiluminare sa vina din spatele panoului lcd) va avea același principiu de consum.
Actualele oled -uri de la LG consuma ceva mai mult decât lcd led însă diferențele nu sunt notabile. Același consum îl vor avea și panasonic urile.
Când pui în balanța și calitatea imaginii, un consum mai mare cred ca e ultima grija a unui cumpărător avizat și preocupat..

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 17:00.


#4
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Pretul este mare pentru ca probabil modelul va fi varf de gama 4K. Ma astept ca diagonalele lumesti (50, 55 si chiar 60'') cu rezolutii FullHD sa aiba preturi abordabile. Personal nu am nevoie in acest moment de 4K si astept un panel FullHD la un pret rezonabil in zona 55-60'' (acum am o plasma Panasonic de 46'' care are 5 ani dar de care sunt foarte multumit). Probabil ca si optiunea 3D va ajuta pretul in jos.

#5
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Mike Sowa, cunoscut mai ales pentru lucrul său la filme precum Oblivion şi Insurgent, a avut de spus următoarele privind colaborarea sa cu Panasonic 4K Pro la modelul TX-65CZ950: “Panasonic îşi dovedesc angajamentul faţă de excelenţă prin crearea noului lor televizor 4K Pro care, personal, îmi îndeplineşte standardul profesional de compromisuri zero.  Lumea mea de relatare vizuală se bazează pe precizia culorilor şi necesitatea unui ecran care să complementeze viziunea creatoare.  Panasonic şi-au proiectat noul lor televizor OLED 4K Pro la un standard pe care l-aş aştepta doar de la ecrane profesionale."
Tot ceea ce trebuie să facă utilizatorul pentru a accesa setările lui Sowa şi pentru a obţine fidelitate instantanee faţă de viziunea regizorului şi realizatorului este să selecteze presetarea de imagine True Cinema a modelului TX-65CZ950.


 tartorul, on 02 septembrie 2015 - 17:19, said:

Pretul este mare pentru ca probabil modelul va fi varf de gama 4K.

Vârf de gamă, iar procesorul Studio Master e unic pe acest model, fiind o versiune modificată faţă de cel care se găseşte pe celelalte modele dotate cu el (oricum puţine).

Edited by Andi Pavel, 02 September 2015 - 17:19.


#6
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Diagonalele vor fi(pot fi!) cele existente la LG. Deci 60" nu. Posibil 55" însă acest model, deocamdată,  vine în 65".
Sa vedem ce îmbunătățiri vin odată cu noile generații de la LG (în special de uniformitate) și dacă acestea sunt rezolvate, diferența de preț aproape dubla intre LG și Panasonic va avea un cuvânt greu în alegerea unui OLED.

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
9000 € ... Uit-o , forget it :nonobad: , doar nu o să locuiesc în televizor sau nu o să încep să îl folosesc
drept autovehicol :naughty:

Edited by Teophileos, 02 September 2015 - 17:29.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 AndreiNR, on 02 septembrie 2015 - 16:59, said:

Când pui în balanța și calitatea imaginii, un consum mai mare cred ca e ultima grija a unui cumpărător avizat și preocupat..
Aspectele vizuale sunt una dar aspectul energetic este important intr-o lume unde pretul energiei e mare si tinde sa creasca. Da ma aspept sa pape mai putin ca plasmele dar pana nu avem date concrete nu putem sti.

#9
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pai de acord cu tine. Odată ca avem date concrete pentru ca LG are oled-uri la dimensiuni asemănătoare deja de 3 ani pr piața și doi, ultimele genratii de la Panasonic,  așa cum e și al meu 55vt60 consuma undeva pe la 150w modelul de 50" (potrivit flatpanels)în full screen. Fa tu calculele conform teoriei de mai sus.

LE: aceiași flatpanels au măsurat un consum de 100 la oled de 55".

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 17:35.


#10
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 andreic, on 02 septembrie 2015 - 17:27, said:

Aspectele vizuale sunt una dar aspectul energetic este important intr-o lume unde pretul energiei e mare si tinde sa creasca. Da ma aspept sa pape mai putin ca plasmele dar pana nu avem date concrete nu putem sti.

Când nu se va folosi HDR, va consuma ca un lcd normal.

#11
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
S-a deșteptat în sfârșit și Panasonic ca trebuie sa promoveze ceea ce le-a caracterizat produsele de top: calitatea imaginii cu tot ce înseamnă ea!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mJ_dsO99v_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

 Teophileos, on 02 septembrie 2015 - 17:26, said:

9000 € ... Uit-o , forget it :nonobad: , doar nu o să locuiesc în televizor sau nu o să încep să îl folosesc
drept autovehicol :naughty:

Când s-a lansat oled-ul de la Samsung, un 55", costa vreo 12000 dolari. Preturile vor scădea.  Astfel de comentarii sunt de prisos mai ales ca pe aceste meleaguri oamenii mai mult trancane și mai puțin își și cumpăra ceva cu adevărat bun.(Nu mă refer la ceea ce ai spus tu- vb. În general) Partea financiara e un aspect, deloc de neglijat, însă atunci când nu ajungi la ceva strigi ca-s acrii strugurii..

Topicul oled vs lcd a arătat cât interes exista pentru aceasta tehnologie pe care, sa fim sinceri, nici nu o prea pricep mulți cu ce e ea deosebita fata de un "LED" normal sa zicem. Cred ca vânzările din România ar întări și mai mult ceea ce am spus. În schimb lumea e data pe spate de curbe și 4k'uri de parcă astea rezolva celelalte neajunsuri ale unei "anumite" tehnologii.

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 18:48.


#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Plasmele costau in primii ani de la lansare peste 10 000 euro la 42", de atunci s-a dus vorba ca orice tv plat poarta denumirea de plasma si costa mai mult decat un automobil din clasa medie.Nu stiu daca s-a observat dar cand cineva(fara cunostinte tehnice) face referire la un tv mare, plat il numeste automat plasma, mai nimeni nu zice LCD, LCD nu este sinonim cu marimea, grandoarea, plasma insa este asociata cu ..."valoare"

#14
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Realitatea e ca la performante asemanatoare și diagonale de fapt ajunsesera mai ieftine dacât multe lcd-uri cu pretenții.  Dar ăsta e subiect fumat deja.

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 20:29.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Stiu foarte bine cum au evoluat produsele si preturile atat personal cat si profesional, plasmele fiind mereu mai ieftine si mult mai bune decat orice creeatii LCD concurente.Totusi plasma a avut o aura de fascinatie ca denumire, LCD nu poate fi asociat decat cu ieftinatate chiar daca nu era deloc ieftin.Probabil ca LCD-urile au inceput sa fie remarcate la diagonale mici si fara pretentii de unde si generalizarea de ieftinatati.

#16
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,476
  • Înscris: 17.09.2007

 andreic, on 02 septembrie 2015 - 16:48, said:

Astept sa apara specificatiile, ma intereseaza in primul rand consumul pe imagine alba, caci asta e unul din motivul pentru care plasmele au fost abandonate, erau scumpe nu, prea se mai cumparau ca trageau la curent gramada.
Te stiu de pe aria electrica, daca e sa fac o paralela ce ai alege, un corp de iluminat economic cu CRI/Ra slab dar mai eficient energetic sau unul cu CRI/Ra bun dar mai putin eficient? Nebunia asta cu eficienta e si acolo, scot chinezii LED-uri cu spectru cat unghia, supravoltate dar ,,eficiente" cel putin in specificatii.
Deocamdata poti sa abordezi problema fie din punctul de vedere al compromisurilor pe care vrei sa le faci la o achizitie, fie al subiectelor de interes maxim.
Nu spun ca nu trebuie urmarita eficienta energetica dar in clasa aia pe mine unul eficienta ma intereseaza nu pentru costul de curent ci pentru alte compromisuri pe care trebuie sa le faca televizorul pentru a ,,intra" in unele norme de eficienta europene. Vezi ABL...
Ideal pe mine m-ar interesa un TV care sa urmareasca fidel semnalul si in functie de mediu ambiant. Adica ecran transflective, presupunand ca ai o filmare cu un cos de fructe dependenta de lumina ambianta ar trebui sa fie aceeasi ca in cazul unui obiect real. Chestie care implica mult mai mult decat probleme tehnice la receptor, sa ne gandim ca multe filme pot prezenta un mesaj diferit de realitate tocmai prin estomparea anumitor detalii (prin iluminat, blur, etc), chestie care ar deveni mult mai dificila de realizat daca tehnologia e cat mai lifelike. A se vedea dezbaterile eterne cu filmarile HFR si ,,soap-opera".

 AndreiNR, on 02 septembrie 2015 - 16:59, said:

Dacă vei înțelege ca majoritatea conținutului are o medie de 25% apl (average picture luminance) vei înțelege ca aceea e valoarea care reprezintă realitatea.

Vreun link pentru acea medie ai? Sunt tare curios, pentru ca daca e sa compari doar formatul film anamorfic vs formatul video 16:9 sunt diferente foarte mari...
Revenind la link-ul Avforums am citit ceva tare ciudat:
Sowa highlighted this with Morgan Freeman’s introduction in Oblivion, where he lights a cigar and then his face disappears into the darkness. You should just make out the very left edge of his face and his eyes. Everything else should be in complete black.
The LG was showing too much of this scene where we could actually see the back wall behind Freeman. Just because that data might be in the image when mastered and brought out with incorrect gamma or panel brightness, it doesn’t mean you are supposed to see that detail. This is important in a scene like the one being highlighted as it can completely change the feeling and mood towards the character. He no longer looks menacing if you can see him clearly, like he was displayed on the LG.

E prima oara cand aud de un defect invers black-crush. Poate cineva cu experienta sa ma lamureasca daca e o poveste nemuritoare a editorilor sau are ceva adevar, pentru ca o corectie de gama corecta ar trebui dupa umila mea parere sa arate toate detaliile existente in material, nu sa le ascunda.

@later, imi permit sa nu fiu de acord cu ultimele afirmatii, plasmele lowend nu erau cu nimic mai presus decat LCD-urile.

Edited by Hansolo, 02 September 2015 - 21:43.


#17
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Desigur. Te rog sa citești documentul de mai jos cu mențiunea ca în el APL este average pixel luminance(cam ce ma refeream eu)și ARL este average relative luminance(cam ce scoate displayul în funcție și de gamă desigur). O sa vezi ca APL e undeva la 30%-50% si ARL intre 10-18%. Cred ca vor găsi interesant documentul si cei carora le explicam ca plasmele din ultima genratie se calibrraza cel mai bn cu patternuri APL din cauza ABL ului mai agresiv.


https://www.google.r...K7ViazPjeMy33cg

Legat de partea citată de tine este bine cunoscut ca rolul calibrări este de a arata exact ce a intenționat masterizarea.
În foarte multe cazuri în zonele întunecate se afla informație pe care nu ar trebui sa o vedem și nu s-a intenționat asta. Prin reglarea corecta a luminozității dar și a gamei (EOTF) în zona joasa de near-black, de obicei după standardul ITU sau înainte de acesta la 2.4 nu se vor arata acele detalii pe care nu ar trebui sa le vedem. LG din păcate are probleme f.mari în zona joasa de griuri dar și pana la 20% IRE. ArE artefacte, gradeaza prost de la negru absolut la prima treapta de gri, banding, vignetting și cine știe mai ce. Sunt pline forumurile de astfel de raportări.

Legat de afirmația cu plasmele. Evident sunt părtinitor și subiectiv pe aceasta tema insa:
Panasonic low end a fost seria C și X și mai apoi doar X. Tv HD ready cu un preț de 1600-2000 la diagonale mari de 50".
Acestea aveau contrast NATIV mai mare decât orice LCD, vb de nativ fără local dimming care duce la blooming și alterari ale imaginii (e adevărat ca mai mult sau mai puțin în funcție de model însă s-a arata clar și la ultimul shootout VE ca și JS și vf de gama de la Sony suferă de blooming), mișcare nativa foarte buna, culori și controale de management foarte bine implementate.
Dacă vb de St60 deja aia cam spulbera tot se pe piața și a fost 3800 modelul de 50".

Edited by AndreiNR, 02 September 2015 - 22:43.


#18
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Salut această apariție a noului competitor Panasonic și sper "jucator marcant" pe piata hi-tech a televizoarelor homeuse. Sper ca pe același tip de panel (marca Lg) ambițiosul Panasonic să implementze mult mai bine controalele de reglare a parametrilor imaginii si redarea mișcării/blur etc (toate bug-urile de pe predecesoarele oled-uri) Referitor la memorabila scenă din Oblivion (care alaturi de Pacific Rim) sunt filme de referință și  teste pentru display-uri cu nivele profunde de negru, la acest nivel de preț ar trebui să se poată regla nivelul de luminanta gama individual in mai multe puncte in zonele near-black (intre 0-5-10IRE) corelat cu celelalte controale clasice (luminozitate si oled-backlight) Pe Lg oled (930v) nu există acest control, pe Panasonic VT există in 10...20IRE mai precis din 10 in 10, la JVC (proiectoare Dila cu cel mai adanc nivel de negru in gama consumer) exista din 5 in 5 până la 20IRE. Specificatiile tehnice si algoritmi după care lucrează controale contează mai putin in opinia consumatorului, ceea ce e relevant este capacitatea de redare corectă a acestui tip de scene atat in intuneric cât și in lumină ambientală.

Edited by Calin_fdx, 02 September 2015 - 22:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate