Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

prepararea mustului

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
din struguri negrii - e musai / recomandat sa ii zdrobesc daca nu ii fac vin, ci doar must care sa tina peste iarna ?

#2
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Hmm ... cum altfel planuiesti sa convingi mustul sa iasa din bob? Posted Image

Daca te gandesti sa ii tescuiesti / presezi direct, randamentul va fi afectat (vor ramane boabe intregi chiar si dupa presare).
Eu as recomanda zdrobirea boabelor inainte de presare.

Oricum, operatiunea nu are legatura cu culoarea strugurilor sau cu tinutul peste iarna.

Mustul nu va 'tine' de unul singur peste iarna decat daca il congelezi.
Altfel, studiaza ceva metode de conservare (pasteurizare, adaos conservant, etc).

Edited by titidudu, 02 September 2015 - 11:26.


#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Bagi aspirina in el,dupa ce il zdrobesti si il tragi,cam atat.

#4
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Merge si cu hrean tocat la masina , numai ca prinde ceva gust de la el.

#5
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014

 escher, on 02 septembrie 2015 - 12:06, said:

Merge si cu hrean tocat la masina , numai ca prinde ceva gust de la el.

pai daca pui hrean mai e baubila chestia aia?

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Posted Image Fierbi mustul si nu mai fermenteaza sa devina vin.Sa ne chemi la iarna sa bem impreuna(tot forumul) Posted Image Posted Image Promitem ca nu ne vom imbata sa ne ....Posted Image Posted Image

Edited by Adi blondu, 02 September 2015 - 12:46.


#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ok, am mintit, nu'i sigur ca are sa reziste toata iarna - cam putina materie prima iar eu is fan Fanta sturguri ^^
Deci, si zdrobelnita sa facem, pe langa teasc.
Danke!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mustul nu se prepara, se stoarce. Din struguri zdrobiti in prealabil. Iar pastrarea peste iarna, e altceva.

#9
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iw9r3o7TkuE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt ca nu mai consum alcool obisnuiesc sa conserv 30-40 l must pt iarna.Am incercat toate variantele auzite,samd, insa cea mai sigura si fara conservanti este congelarea.Sticlele (pet)se umplu cam 80%,se strange cu mana pana se elimina tot aerul ,se pune dopul si la congelator.Logica este simpla:daca umpleti sticla 100% aveti sanse mari ca aceasta sa crape pt ca apa din must isi mareste volumul.
Gustul il pastreaza maibine decat daca mustul este fiert ,ca sa nu mai vorbim cu adaugarea de alti conservanti...

#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Interesanta reteta, am sa o incerc!

#12
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 gcom61, on 02 septembrie 2015 - 17:09, said:

Am incercat toate variantele auzite,samd, insa cea mai sigura si fara conservanti este congelarea.

De acord cu tine! ... baiul este ca necesita mult spatiu in congelator! ...

 gcom61, on 02 septembrie 2015 - 17:09, said:

Gustul il pastreaza maibine decat daca mustul este fiert .....

Mustul nu se fierbe! ... se pasteurizeaza! ...
https://ro.wikipedia...ki/Pasteurizare

#13
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Mustul facut cu putin hrean nu schimba gustul prea mult si nu are nevoie de alt conservant. Se face zdrobirea, eventual tescuirea, si apoi se pune mustul in sticle pet de 2 litri, se adauga 2 linguritze de hrean ras pe razatoare sau altceva si se astupa sticla. Se pune in beci si este valid sucul de struguri pana in martie cel putin. Este chestie verificata. Daca nu s-a pus suficient hrean, va sta in stare de semifermentare si atunci trebuie sa fim atenti cand desfacem capacul, trebuie desfacut inchet-incet pana scade presiunea.

#14
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Serioja01, on 06 septembrie 2015 - 07:51, said:

Mustul facut cu putin hrean nu schimba gustul prea mult si nu are nevoie de alt conservant. Se face zdrobirea, eventual tescuirea, si apoi se pune mustul in sticle pet de 2 litri, se adauga 2 linguritze de hrean ras pe razatoare sau altceva si se astupa sticla. Se pune in beci si este valid sucul de struguri pana in martie cel putin. Este chestie verificata. Daca nu s-a pus suficient hrean, va sta in stare de semifermentare si atunci trebuie sa fim atenti cand desfacem capacul, trebuie desfacut inchet-incet pana scade presiunea.

Aha, deci asa cu hrean trebuie pastrat la beci, iar eu  din asta nu am :)

#15
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Sau la frigider, numai ca acolo nu este spatiu suficient. Propune si tu sa-ti pastreze vreo cunostinta ce are beci.

#16
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Serioja01, on 12 septembrie 2015 - 02:18, said:

Sau la frigider, numai ca acolo nu este spatiu suficient. Propune si tu sa-ti pastreze vreo cunostinta ce are beci.

Serioja ce ma fac ?
Am luat niste hrean acum 2 sapramani, a stat pe afara, a dat lastari proaspeti din el :D (a incoltit ?). l'am pus la frigider. Atata s'a uscat ca din o.5 kg cat mai ramasese am mai cantarit sub 200g :o
Am facut niste must cand am luat hreanul acum doua saptamani, l'amconservat asa cu hread, a tinut foarte bine.
Ieri am facut restul de must, si mi'ar fi trebuit inca vreo 240g hrean pentru cat am facut, dar hreanul vechi de la frigider avea numai 190g,si uscat cum am zis... azi mustul deja inteapa. Omg omg ce ma fac ?? Mai punhrean proaspat ? bag direct conservatnt ? Help!!!

#17
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Tu alegi, ori cumperi hrean proaspat sau pui aspirina. Astea ar fi variantele, deci 2 lingurite de hrean ras proaspat la un pet de 2 litri de must. Bafta! Asta e conservarea naturala.

#18
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Am mai pus hrean in dimineata asta proaspat tocat, azi pe seara cand am scos dopul ca sa mai ameste - un mare poc! Si il mai auzeam si cu urechea cum lucreaza :S Am mai pus niste hrean tocat dar...
Pare-se ca mustul meu a luat drumul vinului. Sper ca macar vin sa iasa din ce e acolo :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate