Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie casuta Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Buna ziua!

    Nu am alta posibilitate de incepere a acestui topic decat la fel ca majoritatea dintre voi.
    Dupa mult studiu prin comenturile si sfaturile voastre, celor de aici, vreau sa incep constructia unei case in orasul Otopeni, acest lucru as vrea sa se intample ori anul acesta cel tarziu la inceputul lunii octombrie sau in martie anul care vine in cazul in care vremea nu imi va permite inceperea mai rapida, asa cum eu imi doresc.
    Am nevoie doar de oameni care se pricep sa imi dea niste sfaturi de bun simt. NU am nevoie de sfaturi privind compartimentarea sau faptul ca ar trebuii sa imi fac o masa mai mare. Stiu ca trebuie mai mare , stiu ca trebuie impartita altfel , dar mai stiu si ca fiecare persoana isi face lucrul dupa bunul plac daca are aceasta posibilitatea, si compartimentarea si marimea pe care o veti vedea in imagini imi acopera necesitatile mele si a familiei , precum si nevoia de spatiu ..etc.
    Ma intereseaza sfaturile voastre privind structura de rezistenta a casei, poate un design exterior, la amenajarea terenului, dar in mod special la structura de rezitenta , am specificat de doua ori ca sa ma intelegeti :D.
    Momentan sunt in stadiu de lucru la proiect cu ajutorul arhitectului si al structuristului, am facut cate ceva , vi le si atasez mai jos, insa asteptam iesirea certificatului de urbanism inainte de finalizarea proiectului, pentru a nu avea probleme apoi la autorizatie. Urbanismul trebuie sa iasa cat de curand, actele fiind depuse acum aprox. o saptamana.

Va multumesc pentru intelegere si pt. ajutoul care mi l-ati acordat deja prin studiul pe care l-am facut aici pe forum si pt. ajutorul pe care sunt sigur ca mi-l veti acorda in continuare.

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pare interesant proiectul, arata  bine in poze. insa un lucru am de adaugat, ai spus in titlu "casuta", ori o vila cu etaj nu este o casuta.

mult spor si la cat mai putine probleme cu constructorul. ai mare grija cu cine te inhami si ce contract semnezi si clauzele acestuia.

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Arata bine proiectul, succes cu constructia!
Doar o singura baie la etaj?

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Avînd în vedere ca vrei doar păreri despre structură ai pus prea puține date pentru a fi ajutat - practic trebuie să mai pui proiectul de structuri și studiul geotehnic. Altfel orice opinii vor fi la nivelul "mi se pare că...". Adică nu te vor ajuta cu nimic.
Sigur nu vrei sugestii despre alte aspecte? Sigur, sigur? S-ar putea să ai surpriza să fie de bun simț...

#5
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Da, mi-am dat seama dupa ce am postat ca sunt cam putine date pt subiectul care ma intereaza in mod special. Studiul geo se face sapt. asta si am sa il postez imediat ce il am, plus proiectul structuristului cand il voi avea ...accept bineinteles ORICE TIP DE SFAT DE BUN SIMT

Ma intereasa cei specializati pe structura daca li se pare ok pozitionare si dimeniunea stalpilor,cei lungi au 25x50 iar cei micuti 25x25, plus mai mult ma intereseaza existenta sau lipsa grinzilor, sau faptul ca nu vreau sa investesc bani intr-o placa peste etaj si doresc sa fie din lemn, daac este ok lipsa acestei placi (lipsa efectului de saiba rigida)....

Edited by florin_scar, 02 September 2015 - 11:40.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Felicitari pentru volumetria simpla, va fi mai ieftina manopera.
Nu te zgarci la placa, baga beton. Ori faci casa de lemn ori mergi pe beton si caramida. Nu e vorba numai de rigiditate, ci si de confort(trepideaza).

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Întrebare 1 - unde veți ține aspirator/schiuri/geamantane/scule/etc.? De murături nu întreb...
Întrebare 2 - unde vă veți lăsa hainele de iarnă/cizmele/bocancii?

Cît despre întrebarea 2  - fără studiu geo și fără proiect stîlpișorii ăia sînt puși doar de decor. Poziția și dimensionarea o face un inginer. Tot el spune dacă trebuie sau nu grinzi, unde sînt și ce dimensiuni au.

#8
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Multumesc. Ma refeream la placa de peste etaj, nu la cea de peste parter care va fi placa armata de beton, grosime 15cm


@radunic - intrebarile tale mi le pun si eu dar pe jumatate. Am un pod destul de bun pt depozitarea lucrurilor sezoniere cat despre celelate mai am putin spatiu sub scara plus ca imi voi face ulterior o cabanuta in curte pt depozitare... sincer este marimea maxima pe care mi-o pot permite fara a imi vinde pielea ca sa o platesc :D

#9
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Am nevoie de o informatie va rog, nesita exista unei stampile de verificator pe studiul geo?


Scuze pentru greseli, telefonul e de vina ,intrebarea era "necesita existenta unei stampile de verificator pe studiul geo?

#10
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
La planseul de lemn de peste etaj, eu iti spun urmatoarele:

1. Saiba rigida cred ca e cea mai importanta pentru mine. Dar oricum, la un seism peretii lucreaza independent deci o sa iti crape tavanul;
2. O sa fie mai scump pe lemn (facut ca la carte, nu cu Dorei);
3. Chiar daca nu e seism, cum finisezi tavanul? Uita de rigips/tencuiala, tavanul este elastic...
4. Infiltratiile din pod (cine stie) o sa iti strice camerele.
5. Rezistenta la foc? Iar nu stii de unde/ce/cum...
6. Rezistenta la vant? Cunosc pe cineva care iarna a vazut stelele din pat...
7. Asigurare MAI SCUMPA. Da....
8. Rezistenta la depozitare mai mica - cu totii stim ce se aduna la casa unui om in timp...

Daca mai stau un pic, mai scot...

Edited by fotografix, 04 September 2015 - 16:23.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Apropo de argumentele lui fotografix

1. inginerul decide ce si cum după ce află ce vrei și ce spune studiul geo;
2. poate;
3. întrebi arhitectul, există soluții care preiau mișcările fără să crape;
4. ăsta-i drobul de sare; și dacă e să fie infiltrații îți vei strica și betonul la fel de frumos ca lemnul;
5. iarăși drobul de sare; există soluții de ignifugare;
6. din nou drobul de sare; ăla rămas fără acoperiș greșise undeva;
7. posibil, nu știu, dar poți întreba, afli și decizi;
8. încărcarea se calculează din start și se dimensionează structura corespunzător; îi spui inginerului că vrei să depozitezi tancuri în pod și-ți face structura în consecință.

#12
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Multumesc pentru pro si contra. Intr-un final am ales placa din beton din trei considerente:
1) saiba rigida
2) drobul de sare, frica de incendiu - posibilitate mai mica
3) posibilitatea de a ridica o mansarda la un moment dat in viitor daca vom dorii acest lucru.

#13
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
@ florin_scar
Cred ca ai decis cel mai bine mai ales prin prisma mansardarii. Ai grija insa cu armarea si/sau supraarmarea, grinzile si jonctarile.

@ radunic
Corect, de acord cu 1 - inginerul decide. Degeaba vrei tu daca nu se poate.
Ca o experienta personala: eu am placa de beton, iar vecinul de lemn. Eu am pus toate rahaturile in pod, la el flambeaza tavanul si cauta solutii separate de a pune tavan de rigips - cu tevi dreptunghiulare de fier separate, independente de planseul de lemn. Eu pun ce vreau pe tavan - tencuiala, rigips..
Nu zic ca nu se poate face un planseu de lemn foarte trainic. DAR... cu ce costuri?
Si, lemnul lucreaza, e permeabil, e elastic, nu suporta insectele. Deci sunt un pic sceptic la realizarea unei saibe rigide cu planseu de lemn.
LA incendiu - Sa te fereasca o scanteie de la vecinul. Nu stii niciodata. O placa de beton face diferenta cu inca un etaj la casa.
In plus, pana am pus acoperisul, casa a stat o iarna descoperita. Picatura de apa NU A INTRAT la etaj.
A ramas apa sus pe planseu, a ingetat si am aruncat primavara cu lopata ce mai ramasese neevaporata. Doar ca nu am gauri de niciun fel in acel planseu.

Nu vreau sa isc o polemica, dar la aceeasi bani eu am considerat ca stau mai linistit din multe puncte de vedere cu o placa de beton, daca proiectul ADMITE o astfel de placa.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Nu era vorba de polemica ci doar ideea că se poate practic orice cu condiția să știi ce vrei, ce-ți permiți și ce înseamnă soluția aleasă. Nu există o rezolvare bună 100% sau una rea 100%; întotdeauna trebuie pus în echilibru ce e necesar cu ce îți dorești.

#15
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Salutare! Gata am terminat si cu depunerea actelor pentru toate avizele necesare. Ma intereseaza daca aveti habar cam cat dureaza eliberarea avizului de la sanatatea publica, nu timpul oficial ci cel real (mai scurt sau mai lung fata de cel oficial). Va atasez si proiecul final , au aparut doar mici modificari fata de cel initial. Astept din partea voastra si niste recomandari a unor constructori buni (accesibili calitate-pret). Multumesc!

Attached Files



#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 florin_scar, on 02 septembrie 2015 - 11:25, said:

Da, mi-am dat seama dupa ce am postat ca sunt cam putine date pt subiectul care ma intereaza in mod special. Studiul geo se face sapt. asta si am sa il postez imediat ce il am, plus proiectul structuristului cand il voi avea ...accept bineinteles ORICE TIP DE SFAT DE BUN SIMT

Ma intereasa cei specializati pe structura daca li se pare ok pozitionare si dimeniunea stalpilor,cei lungi au 25x50 iar cei micuti 25x25, plus mai mult ma intereseaza existenta sau lipsa grinzilor, sau faptul ca nu vreau sa investesc bani intr-o placa peste etaj si doresc sa fie din lemn, daac este ok lipsa acestei placi (lipsa efectului de saiba rigida)....

Daca discutam de stalpi de 25x50 si cei "micuti" de 25x25 atunci avem in fata o casa pe zidarie portanta.... La structuri pe cadre din beton armat dimensiunea minima a stalpilor este de 30x30.
Daca am lamurit acest aspect sa trecem mai departe...Sunt o serie de constrangeri impuse de normativ (P100-1/2013) eu le-am tot recitat si cu ocazia altor jurnale dar vad ca tot mai multi ingineri structuristi nu au habar (la arhitecti nu am pretentii...)
Constrangerile despre care vorbeam:
- dimensiunea minima a spaletului de zidarie de la colt de 100 cm, respectiv 80 cm intre 2 ferestre consecutive (la usa de la intrare ai 45 cm de la colt)
- golurile mai mari de 2.5 mp se bordeaza cu stalpisori (la geamurile mari din living, la usa de la bucatarie si usile de la etaj de la dormitoare depasesti cei 2.5 mp.... iti trebuie stalpisori)
- distanta maxima intre axele stalpisori de 5 metri (perete ax A, ai stalpisori in ax 2 si 6-> distanta interax de 5,20 m e peste limita dar sa zicem ca merge)
Atentie la etrieri : se dispun la max 10 cm in zona de reazem, respectiv 15 cm in zona de camp atat la stalpisori cat si la centuri (majoritatea ii pun la 15 cm in reazem si 20 cm in camp)
Atentie la elevatia fundatiei : trebuie sa fie cu 10 cm mai lata decat grosimea zidului (cate 5 cm in fiecare parte) - normativ NP112
La cladiri situate in zone cu ag>15g (Bucuresti = 0.24g) este obligatorie armarea zidariei in rosturile orizontale (agrafe minim fi 8mm)
Planşeele cu rigiditate nesemnificativă în plan orizontal (plansee din lemn) sunt permise numai pentru:
- ultimul nivel al clădirilor cu pereţi structurali din zidărie, cu un singur nivel cu sau fără mansardă - (P) sau (P+M) , pentru zonele seismice cu ag=0,10g;
- planşeele intermediare ale construcţiilor cu două şi trei niveluri (P+1E÷2E), din clasele de importanţă III şi IV, în zonele seismice cu ag≤0,15g (cu excepţia planşeului peste subsol);
Deci in cazul tau normativul spune ca trebuie placa de beton.
Nu am inteles rolul stalpilor lamelari (25x50) ...dar poate intrebi structuristul si ma luminezi si pe mine.

#17
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Uite asta este plansa cu dimeniunea si fierul din stalpi. Din ce am vorbit eu cu structuristul casa este dimensionata ca fiind 30% pe zidarie portanta si 70 % pe cadre de beton, de aici rezulta dimensiunea stalpilor (mie personal mi se pare destul de trainica insa nu pot stii cu certitudine deoarece sunt pe un cu totul alt domeniu, si anume inginer pe instalatii deci... ) cred ca ideea era sa se incadreze cu peretii intr-o zidarie de 25 de cm , astfel a ales sa faca stalpii ceva gen '' mini diafragma" . Parerea ta este ca nu este ok? Eventual imi argumentezi intr-un fel ca sa am si eu niste argumente mai departe in discutiile cu proiectantul ? (eu ma gandesc si in alt fel , suprafata unui stalp de 25x50 este mai mare decat a unui stalp de 30x30)

Attached Files


Edited by florin_scar, 17 September 2015 - 06:51.


#18
florin_scar

florin_scar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.04.2015
Mail mult decat atat am discutat cu el si am inteles ca mai intai va fi turnata structura de rezistenta si apoi vor fi executati peretii....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate