Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Invitatie la politie

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011
Buna ziua, tuturor !
Am primit o invitatie de la un agent de politie, cu care am avut o alterctie, verbala, intr-un bar...
Evenimentul s-a produs seara, iar invitatia mi-a fost inminata, personal, de catre agentul respectiv, cam cu 24 de ore mai tirziu.
In coltul din dreapta jos, este marcat "seful politiei", peste care figureaza o semnatura..nici un nume, nici un grad, nici o stampila..
Intrebare 1 : are aceasta invitatie caracter oficial, sau nu ?
Intrebare 2 : daca s-a considerat ca am comis ultraj, contra politistului in cauza, nu trebuia sa incheie proces verbal, atunci, pe loc...semnat, si de niste martori, eventual ?
Intrebare 3.: presupunind, in cel mai rau caz, ca mi se face dosar penal, ce pedeapsa risc ? Inchisoare, inchisoare cu suspendare, amenda penala ? Pina in prezent, nu am mai avut nici o problema cu politia.
Multumesc, mult, pentru ajutor !

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cand ai avut altercatia cu el, era in timpul serviciului sau era si el la o bere?

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
La momentul altercatiei, agentul era in exercitiul functiunii? Adica era in uniforma, sau macar se legitimase?

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
daca nu are stampila sectiei de politie, poti s-o arunci

si cum adica ti-a inmanat-o personal? a venit la tine acasa sau ce? te-a legitimat in bar atunci cand a avut loc evenimentul? e o aiureala sau  nu ai spus tot

Edited by Danubian, 02 September 2015 - 10:19.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Nu inteleg de ce ai primi in mana o "invitatie scrisa" de la cineva cu care ai avut o altercatie verbala. Nu trebuia sa mai ai vreun contact cu respectivul, chiar daca e langa tine si-ti vorbeste te faci ca ploua. Vezi-ti de treaba.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Voi sinteti de fapt prieteni si ati avut o cearta intr-un bar?

Sigur a fost "verbala" chestia? Ce ai spus exact, l-ai injurat, l-ai amenintat, i-ai spus ca religia lui nu-i cea corecta, etc?

Spune-i sa nu te mai bintuie ca ii faci tu reclamatie la seful adevarat.

#7
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 barbosa, on 02 septembrie 2015 - 10:17, said:

Cand ai avut altercatia cu el, era in timpul serviciului sau era si el la o bere?
Era in uniforma; apoi, din cite am intrebat era in timpul serviciului.
Oricum nu s-a legitimat ; nimic din ce a facut nu arata o procedura sau un protocol oficial.

 Razvan_N, on 02 septembrie 2015 - 10:17, said:

La momentul altercatiei, agentul era in exercitiul functiunii? Adica era in uniforma, sau macar se legitimase?
Era in uniforma, nu se legitimase..apoi, am aflat ca era in timpul serviciului.

 Danubian, on 02 septembrie 2015 - 10:19, said:

daca nu are stampila sectiei de politie, poti s-o arunci

si cum adica ti-a inmanat-o personal? a venit la tine acasa sau ce? te-a legitimat in bar atunci cand a avut loc evenimentul? e o aiureala sau  nu ai spus tot
A venit acasa, la mama, unde eram, la aprox. 24 ore dupa incident. Nu m-a legitimat..Nu am nici un interes sa "va aburesc ".
Iata, cum s-a intimplat : eram intr-un bar, care apartine fratelui meu si stateam de vorba cu fata de la tejghea. La un moment dat, intra acest agent ( ne cunosteam, dinainte..e un fel de prieten cu fratele meiuu ) si, din usa barului incepe sa strige sa-l audaa toata lumea " unde e X, ba ? unde e X ?" ( X fiind numele de familie al meu si al fratelui meu )...Eu, eram cu capsa pusa si mi-a sarit mustaru'..i-am zis " e aici, X, l-ai gasit ce vrei ...?" ...apoi, l-am injurat, etc si i-am zis sa iasa afara..ceea ce a facut, dupa citeva momente de uluiala...Asa cum am spus, a venit apoi, cu aceasta invitatie..Cam asta a fost..multumesc, mult de ajutor..

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Amendă probabil dacă are martori şi a fost o altercatie verbală. Am avut un coleg, „pâinea lui Dumnezeu” când era treaz, după ce băuse a urinat pe un imobil, în plină stradă, un poliţist s-a sesizat, a intervenit, colegul l-a înjurat şi l-a împins de i-a sărit ăluia cascheta, 3 ani a primit cu executare pentru „ultraj cu violenţă”.

#9
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 f300, on 02 septembrie 2015 - 10:31, said:

Voi sinteti de fapt prieteni si ati avut o cearta intr-un bar?

Sigur a fost "verbala" chestia? Ce ai spus exact, l-ai injurat, l-ai amenintat, i-ai spus ca religia lui nu-i cea corecta, etc?

Spune-i sa nu te mai bintuie ca ii faci tu reclamatie la seful adevarat.
Asa cum am spus, e un fel de prietenie intre el si fratele meu.. Da, altercatia a fost numai verbala...de injurat l-am injurat..
Tot ce vreau sa stiu este ceea ce am intrebat, in postarea mea..acele 3 intrebari....pentru a sti la ce sa ma astept..
Cit despre a-i face lui reclamatie, nu vreau sa lungesc pelteaua...
Multumesc, mult, tuturor !

#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ti-ai gasit si tu pe cine sa injuri. In USA primeai un glont in cap daca faceai pe smecherul in fata politaiului. Sa nu te astepti sa primesti flori sau vreo cutie de ciocolata la sectie. Iti va fi intocmit un dosar penal, cum e si normal.

#11
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 Sidorin, on 02 septembrie 2015 - 10:51, said:

Amendă probabil dacă are martori şi a fost o altercatie verbală. Am avut un coleg, „pâinea lui Dumnezeu” când era treaz, după ce băuse a urinat pe un imobil, în plină stradă, un poliţist s-a sesizat, a intervenit, colegul l-a înjurat şi l-a împins de i-a sărit ăluia cascheta, 3 ani a primit cu executare pentru „ultraj cu violenţă”.
In afara de cele doua fete, care lucrau, mai erai doi oameni in bar, nu ii cunosc...Oricum, cunosc personajul si va spun ca poate face rost de martori...
A fost numai verbal...violenta verbala...
Multumesc !

#12
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 wolfie-bxl, on 02 septembrie 2015 - 10:49, said:

Era in uniforma; apoi, din cite am intrebat era in timpul serviciului.
Oricum nu s-a legitimat ; nimic din ce a facut nu arata o procedura sau un protocol oficial.


Era in uniforma, nu se legitimase..apoi, am aflat ca era in timpul serviciului.


A venit acasa, la mama, unde eram, la aprox. 24 ore dupa incident. Nu m-a legitimat..Nu am nici un interes sa "va aburesc ".
Iata, cum s-a intimplat : eram intr-un bar, care apartine fratelui meu si stateam de vorba cu fata de la tejghea. La un moment dat, intra acest agent ( ne cunosteam, dinainte..e un fel de prieten cu fratele meiuu ) si, din usa barului incepe sa strige sa-l audaa toata lumea " unde e X, ba ? unde e X ?" ( X fiind numele de familie al meu si al fratelui meu )...Eu, eram cu capsa pusa si mi-a sarit mustaru'..i-am zis " e aici, X, l-ai gasit ce vrei ...?" ...apoi, l-am injurat, etc si i-am zis sa iasa afara..ceea ce a facut, dupa citeva momente de uluiala...Asa cum am spus, a venit apoi, cu aceasta invitatie..Cam asta a fost..multumesc, mult de ajutor..

Esti cumva din Fierbinti, Ialomita?

#13
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 androholic, on 02 septembrie 2015 - 10:57, said:

Ti-ai gasit si tu pe cine sa injuri. In USA primeai un glont in cap daca faceai pe smecherul in fata politaiului. Sa nu te astepti sa primesti flori sau vreo cutie de ciocolata la sectie. Iti va fi intocmit un dosar penal, cum e si normal.
Sa zicem ca imi face dosar penal...ce pedeapsa risc ? Nu am antecedente.
Cit despre normalitate, nu stiu ce sa zic...e adevarat ca l-am injurat,...nu neg asta...Da' comportamentul sau nu poate fi interpretat ca provocare ? Chiar daca esti intr-o comunitate unde ne cunoastem cu totii, mai mult sau mai putin...chiar daca esti in timpul serviciului...nu se intra ca tot omul, se da buna seara...eventual te prezinti si spui ce vrei ? Intri ca neomu' si din usa incepi sa strigi ?
Multumesc !

 wasteyard, on 02 septembrie 2015 - 11:00, said:


Esti cumva din Fierbinti, Ialomita?
Apreciez gluma..in rest, s-a intimplat asa cum am spus..
Multumesc !

#14
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 wolfie-bxl, on 02 septembrie 2015 - 11:05, said:

Sa zicem ca imi face dosar penal...ce pedeapsa risc ? Nu am antecedente.
Cit despre normalitate, nu stiu ce sa zic...e adevarat ca l-am injurat,...nu neg asta...Da' comportamentul sau nu poate fi interpretat ca provocare ? Chiar daca esti intr-o comunitate unde ne cunoastem cu totii, mai mult sau mai putin...chiar daca esti in timpul serviciului...nu se intra ca tot omul, se da buna seara...eventual te prezinti si spui ce vrei ? Intri ca neomu' si din usa incepi sa strigi ?
Multumesc !
Nu risti inchisoare cu executare. Risti o amenda penala, cel mult o pedeapsa cu suspendare. Cand esti provocat de politist nu te apuci sa injuri ci suni la 112, vine alt echipaj de politie si se domolesc treburile, chiar si politistii sunt trasi la raspundere pentru comportamentul din timpul serviciului. Practic, injurandu-l, i-ai acordat toate atuurile.

#15
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 androholic, on 02 septembrie 2015 - 11:10, said:

Nu risti inchisoare cu executare. Risti o amenda penala, cel mult o pedeapsa cu suspendare. Cand esti provocat de politist nu te apuci sa injuri ci suni la 112, vine alt echipaj de politie si se domolesc treburile, chiar si politistii sunt trasi la raspundere pentru comportamentul din timpul serviciului. Practic, injurandu-l, i-ai acordat toate atuurile.

Depinde de cum evolueaza lucrurile, daca politistul aduce proprii martori cum ca a fost injurat si amenintat cu mutilarea, moartea etc si pune presiune pe martorii acuzatului ca sa isi schimbe marturia sau sa nu o mai faca, se poate ingrosa gluma. Cel mai bine este sa o dati la pace, cumva, in particular, mai lasati din orgoliu, mai o compensatie, sa iasa bine pentru toata lumea...

#16
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 androholic, on 02 septembrie 2015 - 11:10, said:

Nu risti inchisoare cu executare. Risti o amenda penala, cel mult o pedeapsa cu suspendare. Cand esti provocat de politist nu te apuci sa injuri ci suni la 112, vine alt echipaj de politie si se domolesc treburile, chiar si politistii sunt trasi la raspundere pentru comportamentul din timpul serviciului. Practic, injurandu-l, i-ai acordat toate atuurile.
Asa este, ai dreptate...faptul este, insa, consumat...Cred, totusi, ca - daca se ajunge in justitie - avocatul meu ar putea folosi acest argument, al provocarii..
Ma gindesc ca si el, politistul stie asta..de asta voiam sa stiu daca invitatia, in forma care arata, este oficiala, sau joaca la intimidare...
De ce nu a intocmit proces verbal, atunci, pe loc ?
Multumesc !

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 wasteyard, on 02 septembrie 2015 - 11:15, said:


Depinde de cum evolueaza lucrurile, daca politistul aduce proprii martori cum ca a fost injurat si amenintat cu mutilarea, moartea etc si pune presiune pe martorii acuzatului ca sa isi schimbe marturia sau sa nu o mai faca, se poate ingrosa gluma. Cel mai bine este sa o dati la pace, cumva, in particular, mai lasati din orgoliu, mai o compensatie, sa iasa bine pentru toata lumea...
Tu îi propui să îi dea polițaiului o compensație, ceva? Păi, la cât de nervos e polițistul după ce a fost înjurat /amenințat etc atât așteaptă, ca să îi facă un flagrant pentru dare de mită și bulău scrie pe bietul om, fără scăpare. Nu mai dați sfaturi din astea aiurea.

#18
wolfie-bxl

wolfie-bxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.11.2011

 wasteyard, on 02 septembrie 2015 - 11:15, said:

Depinde de cum evolueaza lucrurile, daca politistul aduce proprii martori cum ca a fost injurat si amenintat cu mutilarea, moartea etc si pune presiune pe martorii acuzatului ca sa isi schimbe marturia sau sa nu o mai faca, se poate ingrosa gluma. Cel mai bine este sa o dati la pace, cumva, in particular, mai lasati din orgoliu, mai o compensatie, sa iasa bine pentru toata lumea...
Ai dreptate...numai ca, vazind miscarea lui, cu invitatia nu am vrut sa ii propun asa ceva, sa nu ma bage si la mituire, sau ceva de genul asta...
E un badaran arogant...proasta combinatie..
Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate