Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Info constructie sauna uscata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Incep acest topic in urma documentarii pentru crearea unei saune uscate (finlandeze) intr-un spatiu non-standard.
Se doreste a fi un ghid orientativ.

Aparent "facatorii" de saune (si fratii facatori de piscine) sunt niste specii de mesteri foarte pretiosi, extrem de scumpi la bani si vorba.
La noi sauna si piscina sunt considerate chestii de lux.

Cand vorbesti cu ei, parca iti vand elemente de inalta precizie, nu tehnologie de mii de ani, adusa la zi.

Puteti cumpara saune standard, pe anumite dimensiuni.
Exista si de exterior.
In cazul de fata am nevoie de una construita dupa forma camerei, deci ceva personalizat, fara sa fie nimic SF.

Studiind, am ajuns la concluzia ca orice tamplar sau om cu aplecare spre mesterit si timp liber o poate face, asistat de un electrician.

Multe din informatiile practice sunt luate de aici

1. Hotarati-va unde doriti sa aveti sauna.
E de preferat sa fie intr-o camera care are ventilatie naturala (geam) sau macar ventilator.
Daca e la subsol, sa aveti in plan un dezumidificator.
Pe jos trebuie sa fie gresie si sa nu aveti sifon de pardoseala (se impute)
E de dorit sa aveti 380v in locatie, dar exista sobe si la 220v (pentru saune mici).

2. Materiale:
Discutia este foarte mare; depinde foarte mult de ceea ce doriti.

In rezumat avem peretele cu urmatoarea structura (de la exterior spre interior):
- structura de suport, pentru prinderea lambriului (lemn de molid/brad).
In acest pas se fac si instalatiile electrice, cu cabluri ce au protectie termica (siliconice), dimensionate pe consumator.
- izolatie si bariera de vapori
- lambriu de lemn (rezistent la temperatura si umiditate)
- banci pentru odihna
- soba electrica
- accesorii

2.1 Izolatie si bariera de vapori

Exista multe optiuni, dar in mare se foloseste vata minerala de 5cm cu folie de aluminiu pentru peretii laterali si 10cm grosime pt tavan.

RIO ALU 5 ISOVER

Quote

Rolul acestora este acela de a izola termic incaperea, fara a pierde caldura si binenteles eficienta energetica din punct de vedere al costurilor.
Imaginati-va ca pentru un metru patrat care nu este termoizolat, se creeaza un efect de crestere a nevoii de incalzire a spatiului cu 1 Kw.

Daca sunteti pretiosi si ECO, atunci este recomandata izolatia cu fibre de lemn Steico Flex + folie Al

Quote

Izolatie ecologica din fibre de lemn presate prietenoasa cu natura si cu utilizatorul saunei, pentru a preveni pierderile de caldura cat si pentru a evita puntile termice care ar putea conduce la condens.

Avand in vedere ca la mine sauna e la subsol (umiditate crescuta), iar casa e izolata cu polistiren, eu as opta pentru solutia non-ECO.

2.2 Lambriu de lemn (rezistent la temperatura si umiditate)

Aici e "Cutia Pandorei".
In principiu se poate folosi esenta de molid (preferabil pin), dar se va incerca fortarea unor esente scandinave (cat mai nepoluate si mai sarace in rasina).

Acestea sunt pe categorii de calitate. Cu cat au mai putine noduri si fibrele mai frumoase, cu atat mai scumpe.

Exista si esente exotice. De studiat o oferta aici.

2.3 Banci pentru odihna si gratare de pus pe jos

Pentru aceste elemente e recomandat sa folositi esente mai tari, rezistente la transfer termic.
Asta insemna ca nu va ramane pielea lipita de banca si nu va treziti cu aschii in talpi.

Este preferat lemnul Abachi sau Plop Finlandez Alb.

2.3 Soba electrica.
Aceasta e de diverse capacitati, cu control inclus pe ea sau exterior.
Necesarul de calculeaza in functie de volumul (m3) saunei.
Vedeti aici optiuni.

3. Accesorii

3.1 Modul de comanda pentru soba electrica, daca nu e inclus.
3.2 Lumini sauna.
- trebuie ca becul si lampa sa fie rezistente la temperaturi.
In general lumina e difuza si abajurul din lemn.
- cine doreste, poate opta pentru cer instelat din LED sau cromoterapie

3.2 Usa sauna - din sticla, cu putin spatiu pt aerisire in portiunea superioara.
Se deschid in exterior, are rama din lemn de Abachi.

3.3 Clasicele: Ciubar (galeata), polonic, arome, termometru, higrometru, clepsidra, ceas
Sunt relativ ieftine, dar sunt cu 50% mai ieftine cumparate de pe amazon.de, ebay sau aliexpress.

Edited by Adm, 02 September 2015 - 16:34.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
De acord cu ce spui despre "meseriasii produselor de lux".
O suedeza imi spunea ca majoritatea conationalilor ei, le-au facut singuri.
De interior, de exterior, mai urate, sau foarte urate, nu conteaza.
Important era sa isi faca treaba.

#3
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostStrumfita, on 02 septembrie 2015 - 10:03, said:

Incep acest topic in urma documentarii pentru crearea unei saune uscate (finlandeze) intr-un spatiu non-standard.
Se doreste a fi un ghid orientativ.  
Posted Image Posted Image

View PostStrumfita, on 02 septembrie 2015 - 10:03, said:

Aparent "facatorii" de saune (si fratii facatori de piscine) sunt niste specii de mesteri foarte pretiosi, extrem de scumpi la bani si vorba.

Cand vorbesti cu ei, parca iti vand elemente de inalta precizie, nu tehnologie de mii de ani, adusa la zi.
Pe undeva sunt de inteles, caci literatura de specialitate nu se gaseste in limba romana, si atunci oamenii respectivi poate au pierdut ceva timp ca sa se documenteze si in alte limbi, poate au investit bani si au fost sa preia meseria din afara.. sunt multe de discutat, dar nu asta e tema topiculul.Posted Image

View PostStrumfita, on 02 septembrie 2015 - 10:03, said:

1. Hotarati-va unde doriti sa aveti sauna.
E de preferat sa fie intr-o camera care are ventilatie naturala (geam) sau macar ventilator.
Daca e la subsol, sa aveti in plan un dezumidificator.
Pe jos trebuie sa fie gresie si sa nu aveti sifon de pardoseala (se impute)
E de dorit sa aveti 380v in locatie, dar exista sobe si la 220v.
Referitor la cele subliniate, si cum este inlaturata apa de pe pardoseala saunei? Curge de pe sub sauna?
Sunt deacord ca fiind in sauna temperatura ridicata apa de garda din sifon vaporizeaza si dispare supapa hidraulica. Dar, daca stii din faza de proiect ca vei avea acolo o sauna - colectorul de apa de pe pardoseala saunei poate fi rezolvat usor mutand supapa hidraulica din campul temperaturi ridicate.. Posted Image

View PostStrumfita, on 02 septembrie 2015 - 10:03, said:

2. Materiale:
Discutia este foarte mare; depinde foarte mult de ceea ce doriti.

In rezumat avem (de la exterior spre interior):
- structura de suport, pentru prinderea lambriului (lemn de molid/brad).
In acest pas se fac si instalatiile electrice, cu cabluri ce au protectie termica (siliconice), dimensionate pe consumator.
- izolatie si bariera de vapori
- lambriu de lemn (rezistent la temperatura si umiditate)
- banci pentru odihna
- soba electrica
- accesorii
1. Din cele stiute de mine la sauna nu este indicat sa se foloseasca rasinoase, caci la temperaturi ridicate ar putea scoate rasina pe suprafata exterioara si nu este placut;
2. Izolatia se calculeaza, de regula cu cat mai multa cu atat mai bine;
3. Soba poate fi electrica sau pe lemne, de regula in functie de pierderile de caldura al saunei se dimensioneaza si asta.. Da, comerciantii nu se prea complica cu calcule: - ia de aici, ca e mai mare un pic - nu conteaza..Posted Image

Apropo de lemn din tarile nordice.. Dar de ce nu ar merge tei romanesc?

Edited by andreilesan, 02 September 2015 - 10:45.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postandreilesan, on 02 septembrie 2015 - 10:28, said:

Sunt deacord ca fiind in sauna temperatura ridicata apa de garda din sifon vaporizeaza si dispare supapa hidraulica. Dar, daca stii din faza de proiect ca vei avea acolo o sauna - colectorul de apa de pe pardoseala saunei poate fi rezolvat usor mutand supapa hidraulica din campul temperaturi ridicate..
garda hidraulica voiai sa zici.

View Postandreilesan, on 02 septembrie 2015 - 10:28, said:

Apropo de lemn din tarile nordice.. Dar de ce nu ar merge tei romanesc?
probabil ca merg si alte esente de lemn, da' te risti ca la o investitie de cateva mii de euro sa sa economisesti ceva si sa folosesti o esenta de lemn netestata care risca sa-ti compromita intreaga investitie?

View PostStrumfita, on 02 septembrie 2015 - 10:03, said:

Aparent "facatorii" de saune (si fratii facatori de piscine) sunt niste specii de mesteri foarte pretiosi, extrem de scumpi la bani si vorba.
La noi sauna si piscina sunt considerate chestii de lux.
asta se intampla deorece ei fac de fapt o chestie simpla dar care are vreo doua chichite si pt care ei cer o galagie de bani. daca ar spune acele chichite lumea si-ar da seama ca nu-i chiar asa valoroasa stiinta si munca lor.

Edited by Fane, 02 September 2015 - 10:52.


#5
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostFane, on 02 septembrie 2015 - 10:47, said:

garda hidraulica voiai sa zici.
Posted Image

View PostFane, on 02 septembrie 2015 - 10:47, said:

probabil ca merg si alte esente de lemn, da' te risti ca la o investitie de cateva mii de euro sa sa economisesti ceva si sa folosesti o esenta de lemn netestata care risca sa-ti compromita intreaga investitie?
Teiul este foarte apreciat la saune, caci are mai multe calitati inclisiv medicinale. Dar, e mai bine sa-si asume raspunderea cel ce executa si ofera garantia lucrarii. Eu doar mi-am spus parerea, ca  as folosi ceva ce ar putea fi de gasit si in Romania, e drept ca nu am cautat lambriu de tei.. Tei de foc am vazut ca se foloseste si era la juma de pret fata de esenta tare..Posted Image

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ma batea si pe mine gandul sa fac asa ceva la subsol. eu am crescut cu sauna uscata. cand eram mic nu aveam canalizare la noi pe strada si o data pe saptamana mergeam la baia de aburi. a existat la mine in oras o baie care se numea "baia ritualica a comunitatii evreiesti", dar de fapt era baie de aburi cu specific rusesc care avea doua bazine pe post de Mikveh. sala de aburi era o incapere de vreo 10 pe 10 cu scari dinr-o parte pana sub tavan ca un soi de amfiteatru (sub tavan era cel mai fierbinte aburul). odata la jumate de ora se batea un clopot si incepea aburul. se strangea lumea in acea incapere, se deschidea usa la cuptor (era un cuptor mare incalzit cu un injector pe pacura) si cineva arunca regulat apa cu o cana pe piatra incinsa la rosu. multi se bateau cu "maturi" facute din crengi cu tot cu frunze de stejar (simteai ca frige cand te atingea matura) ca cica face bine la sciatica si reumatism. unii se bagau in bazinul cu apa rece dupa ce se infierbantau bine (si mie-mi placea sa fac chestia asta). intre aburi lumea mergea la o bericioaica in sala cu paturi pt relaxare si vestiare (mergea bine bericioaica ca aburul te deshidrata), la dusuri sau la masaj (erau maseuri contra cost).

baia asta de care v-am povestit au demolat-o comunistii, dar exista o alta mai recenta si acu sunt gasti de "baiesi" care merg regulat la baia de abur pt recreere si socializare, nu atata pt igiena, fiindca ei au bai acasa. eu nu prea ajung pe acolo din lipsa de timp...

aveam si un vecin lipovean care avea baie de abur lipoveneasca in curte. am si fost la el la baie de vreo doua ori, era un soi de casuta mica cu o soba mare si ca sa faci aburul aruncai apa cu cana intr-un soi de cuptor. nelipsite erau maturile din frunze de stejar.

cred ca o chestie importanta daca vrei s-o construiesti acasa intr-un spatiu existent e sa faci cum trebuie bariera de vapori sa nu te trezesti cu condens si mucegai intre inzolatie si peretii casei.

Edited by Fane, 02 September 2015 - 11:59.


#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostFane, on 02 septembrie 2015 - 11:50, said:

..cand eram mic .. o data pe saptamana mergeam la baia de aburi.

.. si acu sunt gasti de "baiesi" care merg regulat la baia de abur pt recreere si socializare, nu atata pt igiena, fiindca ei au bai acasa. eu nu prea ajung pe acolo din lipsa de timp...
Posted Image Posted Image  Mi-ai adus aminte si mie de copilarie.. Stateam, ciutani fiind, cu gurile cascate la povestile batranilor, de se creau cozi in sala de asteptare si greu ne lasam sa plecam de acolo.. Si eu am crescut printre rusi..Posted Image

Edited by andreilesan, 02 September 2015 - 12:16.


#8
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Cred ca multe esente de lemn pot fi folosite, problema este ca ale nu cresc in tarile nordului, unde saunele sunt traditionale.

La noi gasesti usor si ieftin lambriu rasinoase:
http://www.dedeman.r...mbriu rasinoase

Interesant de citit:
- instructiuni de intretinere sauna.

Quote

Urmatoarele indicatii reprezinta un ghid general pe care daca il respectam putem intretine sauna,astfel incat sa arate corespunzator pentru mai multi ani.
1 Sa nu vopsim lemnul utilizat pentru lambrisare. Lemnul are nevoie sa respire deoarece absoarbe si emite caldura. Dupa utilizarea saunei sa nu lasam pete de transpiratie pe banchete.
2 Exceptie de la punctul 1 sunt tocul de la usa si pavajul,care necesita o tratare cu un tip de vopsea pe baza de poliuretan.
3 Dupa terminarea sedintei de sauna este recomandat ca ultima persoana sa curete banchetele prin perierea lor usoara.
4 Se va ridica gratia de pavaj din lemn, proptindu-l de perete. Deoarece pietrele vulcanice sunt inca fierbinti, vor emana suficienta caldura pentru a usca sauna in interior.
5 Dezinfectia saunei se va face cu apa calduta si utilizand produsul BACTERIOL care este un produs autorizat de institutiile sanitare din NORVEGIA. Produsul Bacteriol are actiune de distrugere a bacteriilor si fungiilor care se dezvolta in conditii de umiditate si temperaturi mari.
6 Dezinfectarea saunei utilizand dispozitivul OZONE GENERATOR –AM. Acest dispozitiv asigura o sterilizare automata si nu este nevoie sa utilizam cloruri sau alte substante chimice pentru dezinfectie. Dispozitivul este protector ecologic . Cum functioneaza generatorul de ozon? Aerul din sauna trece prin acest dispozitiv care contine o rezistenta electrica transformand O2 din aer in O3. Rolul ozonului in dezinfectie consta in faptul ca are proprietatea de a reactiona cu orice compus organic sau anorganic. Deoarece dispozitivul contine plante medicinale, are proprietati odorizante placute.

- etica utilizarii saunei

Azi a fost sotul la Horhbach si mi-a aratat 2 poze.

Diverse podele de lemn/pvc pt terase
Attached File  IMG_3289.JPG   870.16K   47 downloads

Gratar de plastic, care mi se pare excelent de pus pe jos in sauna.
Din exerienta de pana acum, nu am vazut nicaieri balta pe jos.

Attached File  IMG_3290.JPG   919.36K   41 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate