Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Instalare W8.1/W8.1 PRO sistem nou

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. SO :W8.1//64b sau W8.1 PRO//64b
2. Instalare pe SSD
3. Placa de baza  GIGABYTE GA-B85-HD3
   Hard disk
    SSD Samsung 650 Series 120GB SATA-III 2.5 inch
    Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III
Intrebari :
1. Este avantajoasa partitionarea SSD ?; daca da, inclin spre 2 partitii[ S.O=50 Gb+rest.. (W8/64 clasic ocupa cam 20Gb ,W8/64 pro cam tot asa..)]
2. Inaintea instalarii, activare din BIOS MB :AHCI SAU IDE ?
3. Instalare de pe flush usb=ceva deosebit la care ar trebui sa fiu atent ?
Multumesc

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
windows 8 pe 50gb cred ca glumesti... dupa 2 saptamani o sa se blocheze are 40gb freshinstall.... o fi zicand pe M$ 20 gb dar..... eu dupa 6 luni am ajuns cu C-ul la 129gb... si jocuri/programe/download fac pe E

Edited by MooF2010, 02 September 2015 - 09:03.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la tine e o problema C-ul acela de 129 gb
mai bine ai verifica

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Altii nu instaleaza la fel de multe ca tine.
Un Windows 8.1/ Pro pe care il intretii si pe care nu il incarci cu aplicatii inutile in general se incadreaza in 50 GB, dar eu as alege minim 60 GB (asta pentru ca nu prea instalez ce nu am nevoie). La mine a ajuns la un moment aproape de 50 GB spatiul ocupat dupa ce nu am mai facut disk cleanup multa vreme.

@initiator
Poti sa partitionezi SSD-ul si chiar sa lasi o mica zona nealocata de aproximativ 10%, desi s-ar putea ca SSD-ul Samsung sa aiba rezervat din fabricatie un anumit spatiu pe care nu-l poti utiliza (parca 7%).
Pune-l pe AHCI.
Poti sa-l instalezi dupa o memorie flash, doar sa il scrii cu software-ul/ optiunile corespunzatoare care depind de caracteristicile placii de baza, ale stilului de partitionare a SSD-ului (MBR/ GPT) etc. si sa tii cont de modul in care bootezi de pe memoria flash (UEFI/ Legacy)...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Majoritatea raspunsurilor le gaseai in topicul dedicat de pe aria de achizitii SSD - http://forum.softped...40-alegere-ssd/ - vezi in primul post ceva link-iro utile.
Windows 8 nu are practic nicio treaba cu instalarea.

1. Alegi o singura partitie de 100Gb - Windos-ul va crea automat inca una. Restul lasi spatiu nepartitionat ( OP - vezi ce inseaman in link-ul de mai sus )
2. Obligatoriu AHCI.
3. Daca ai afcut stick-ul cu tool-ul de la Microsoft - doar sa fi atent al partitionare.

Recomand sa ai hardul deconectat in momentul instalarii - sa fie doar SSD-ul conectat.

Dupa instalare - instalezi Samsung Magician si alegi ce setari vrei sa faci - ptr Fiabilitate, Performanta, sau daca te descurci personal - Custom.
Daca ai memorie suficienta - peste 4 Gb poti activa si Samsung RAPID Mode.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMooF2010, on 02 septembrie 2015 - 09:01, said:

windows 8 pe 50gb cred ca glumesti... dupa 2 saptamani o sa se blocheze are 40gb freshinstall.... o fi zicand pe M$ 20 gb dar..... eu dupa 6 luni am ajuns cu C-ul la 129gb... si jocuri/programe/download fac pe E

Windows-ul meu (acum 10) ocupa cam 12 Gb.In total,din 60 de Gb,cat are partitia C,sunt ocupati 29 de Gb.Programele sunt doar cateva,foarte putine,pe care le-am considerat necesare.
Din cand in cand sterg din fisierele care imi ocupa inutil spatiul.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
La mine are 20gb numai folderul windows

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate