Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Întrebare stomatologie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

Înainte, la spitalul de urgență, cel de la kogălniceanu, pe acolo, erau tineri care făceau practică pe pacienți. Gratis.

Mai fac așa ceva ? Sau acum e numai cu bani ?

#2
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014
de ce ai vrea sa faca cineva practica pe tine? Suna infiorator

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postrazvanc0101, on 02 septembrie 2015 - 08:41, said:

de ce ai vrea sa faca cineva practica pe tine? Suna infiorator
Ca să fie moca.

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postrazvanc0101, on 02 septembrie 2015 - 08:41, said:

de ce ai vrea sa faca cineva practica pe tine? Suna infiorator

Nu e mai infiorator sa avem mai tarziu niste medici care nu au practica facuta si care incep sa lucreze singuri direct pe tine?

Studentii aia lucreaza sub supravegherea unor profesori bine pregatiti, asa ca nu e nici un pericol.

#5
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014
da, dar e o freza implicata...cel mai ingrozitor instrument de tortura vazut de mine pana acum

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pacat ca nu ai trait pe vremea Inchizitiei. Nici nu stii ce ai pierdut.

Mult mai infioratoare mi se pare o durere de masea decat un bazait. Fiecare cu pasaricile lui.

Plus ca nu ai logica. Si ala care iti lucreaza cu bani foloseste freza, la fel ca studentul care iti lucreaza gratis.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
1998,spitalul Kogalniceanu^ din Iasi.biomaxilofaciala era operatia.Imi crestea un dinte printre redacinile la alti 2.Nu se vedea ,nu il simteam.Am descoperit "problema" la un control de rutina la spitalul "Laveran"Marsilia.Mi sa spus ca trebuie sa-mi "scoata"cea mai frumoasa masea.Pe scurt:vine stagiara(Posted Image )-scoate nervii-pune conuri provizorii-a uitat un nerv.Pentru ca sa fiu operat pe lateral!! Gaura respectiva umpluta cu "biovetroceramica"Eliminata total in 2010.Si azi am o gaurica prin care-mi gadil mandibula.Oricum,dr-prof. meserie 10.Stagiara ...era stagiara.Dar macar a fost cu mine la ROSU SI NEGRU. Apropo, mai exista?

#8
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
La spitalul din Kogalniceanu, din pacate pentru ei, studentii nu mai au voie sa puna mana pe pacienti. Asta inseamna ca avem acum absolventi care habar nu au cum simte un pacient ceea ce i se lucreaza. Nu e cea mai fericita situatie.

Pentru ce vrei tu incearca la Facultatea de stomatologie Titu Maiorescu. Sunt mult mai bine dotati si acolo poti beneficia de tratament gratuit de la studenti dar bineinteles sub supravegherea unui medic.

Sau...du-te acolo unde crezi ca e cel mai bine.

#9
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014

View Postbarbosa, on 02 septembrie 2015 - 12:49, said:

Pacat ca nu ai trait pe vremea Inchizitiei. Nici nu stii ce ai pierdut.

Mult mai infioratoare mi se pare o durere de masea decat un bazait. Fiecare cu pasaricile lui.

Plus ca nu ai logica. Si ala care iti lucreaza cu bani foloseste freza, la fel ca studentul care iti lucreaza gratis.
Eu nu prea am avut dureri de masele prea puternice ca m-am dus din vreme la tortura, de la primele simptome. E foarte naspa cand spune dentistul: e, nu iti mai fac anestezie pentru o simpla carie..si simti freza cum se apropie de nerv..si se apropie...si se apropie... si te rogi sa nu apara durerea aia brusca care iti face maxilarul sa tremure necontrolat...
Nici nu ma pot gandi cum e sa imi faca asta unul care a pus pentru prima data mana pe freza si se apuca sa o faca gauri pe acolo dupa principiul: oau, ce rapid da gauri scula asta :)

Sfat petru fricosi (ca mine) : mergeti din vreme la dentist ca daca stai cu o durere mare si tratamentul va fi pe masura

#10
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Prietene, "unul care a pus pentru  prima data mana" pe turbina - acesta e numele corect al dispozitivului care inspira frica (te rog sa retii ca freza este cea care se monteaza in turbina si care se poate schimba in functie de necesitate) - am fost toti la inceput si am lucrat sub supravegherea unui medic. Chestiile astea indeamna la multa precautie si de obicei un student va fi mult mai grijuliu si mai prevazator decat un medic experimentat. Simplu, pentru ca nu vrea sa o dea in bara nici el!

Nu incerc decat sa mai alung negura de pe subiect! Nu va mai grabiti cu judecati de valoare daca nu aveti toate datele problemei
Nu faceti decat sa lasati impresia de superficialitate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate