Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Achizitie masina noua 14.000 euro maxim

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
Buna, vreau sa cumpar o masina noua, bugetul e de maxim 14.000 de euro cu rabla.La ce modele m-as incadra?Am 25 de ani, masina va fi folosita 50% in oras, 50% in afara, si as vrea sa o tin cel putin 8 ani.Merg cam 10.000-12.000 de km pe an.Prefer benzina.Pana acum am vazut pe net ca m-as incadra la o Fabia, echipare style (de top), motor 1.2 tsi 110 CP.Stiu ca motorul asta avea probleme grave in trecut, la generatiile noi de motoare s-au rezolvat?Va rog frumos, astept sugestii, nu vreau sa dau gres cu masina, sunt multi bani si cum planuiesc sa o tin mult timp, chiar nu vreau sa regret alegerea facuta..va multumesc

#2
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Honda civic 1.4 aspirat . Fiabilitate beton.

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
+1 Honda. Motoarele aspirate sunt ok, fara turbo, fara filtru particule, fara costuri mari de intretinere.

#4
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
Honda Civic pleaca de la 15.000 de euro fara tva, cheala, din pacate, si Jazz mi se pare scumpa pentru dotarile pe care le are..

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
la  14000  +rabla  cred  ca  gasesti  destule  compacte-focus,megane,i30,  sau  macar  skoda  rapid.chiar  si  corolla.
cere  si  tu  pe  mail  oferte  de  la  dealeri.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Incearca Hyundai sau Kia, la Skoda daca nu poti Octavia mai bine nu; o sa fii frustrat dupa o vremea

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ceva de maxim un an vechime si 10000 km nu te-ar interesa ?
Fosta masina de drive-test in Galati, 4 ani garantie (s-ar putea sa aibe 3500 Km in loc de 350 totusi)
http://autovit.ro/an...tml#06b328bfcb
Uite si-o Octavia, ma gandesc ca tot fosta masina de drivetest.
http://autovit.ro/an...html#06b328bfcb

Edited by DjMx, 01 September 2015 - 19:01.


#8
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
Nu vreau masina de drive test, asa decat drive test mai bine ma uitam la un second hand.
Rapid nu vreau, nu ma atrage.Din grupul VAG singura care ma atrage e Fabia, in echipare de top, chiar crezi ca o sa fiu frustrat, Octavian?Nu am nevoie de atata spatiu cat de stabilitate si confort, acum drept e ca si Fabia e din clasa mica...
Poate mai astept, am auzit ca apare noul Megane.Focus imi place dar nu ma incadrez la titanium, si nu vreau o masina cheala..stiu ca am putini bani pentru o masina noua dar in limita lor vreau sa iau ceva cat de cat dotat.M-am uitat si la Kia (imi place mult mai mult decat Hyundai, desi sunt cam aceleasi masini), problema acolo e ca nu inteleg nimic despre motorizari de pe site-ul lor, habar n-am ce motorizare sa iau pentru Ceed (benzina).

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
La 14 mii gasesti ceva de un an vechime ce costa lejer 20 mii noua :)).

#10
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007

 mihai901, on 01 septembrie 2015 - 18:37, said:

Honda Civic pleaca de la 15.000 de euro fara tva, cheala, din pacate, si Jazz mi se pare scumpa pentru dotarile pe care le are..

Honda Civic Sedan LS este 15490 euro cu TVA inclus. Garantat obtii o reducere la 15000. Foarte aproape de ceea ce vrei tu, Este o masina fiabila.

#11
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015
HONDA HR-V - o gasesti din toamna de vanzare in Romania

Edited by Curios3, 01 September 2015 - 19:59.


#12
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Cand credeam ca aia de la Honda nu pot s-o dea in bara mai rau decat cu Civicul ... mama in ce fel arata interiorul de HR-V. E clar ca designerii de la Honda sufera de retard.

Eu la banii astia as lua Hyundai Elantra. Arata bine atat la interior cat si la exterior, motor clasic aspirat de 1.6 ... n-as da in ruptul capului o Fabia pe asa ceva, mai ales o Fabia cu TSI.

#13
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
iti pun o lista cu ce masini noi poti lua:

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - asta daca vrei sa o iei pentru motor si fiabilitate e un best buy. - este jurnal de bord aici a lui marr cu o masina la fel.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - oferta foarte buna ca e la final de cariera, poti sa iei versiunea hatchback (e mai ieftina decat sedanu) si sigur mai suporta negociere ca sa iesi in bugetul tau.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - asta as lua eu daca mergi doar 2 persoane. - sasiul e foarte reusit si e suficient de stabila la drum lung, e varianta intermediara spre fiesta ST. - La 25 de ani merita. Daca totusi crezi ca urmeaza o familie si un bebe in urmatorii 3-4 ani atunci te poti gandi la clasa compacta.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - este net pretul dar e cel de lista - remat, fara sa fi facut nici un alt discount, deci mai sufera negociere si poti lua varianta normala, nu sedan care e mai ieftina.

http://autovit.ro/an... este o alegere interesanta poti incerca o negociere daca iti place, sunt sanse sa o scoti in bani.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - ceva mai deosebit, pretul e fara reduceri, poti incerca sa vezi de te incadrezi in buget sau nu. Masina e pe platforma de Jeep renegade doar cu un design mai funky.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - asta e o masina corecta si in buget.

http://autovit.ro/an...html#27f4a4b7ad - daca nu vrei o fiesta mai agila si mai potenta - ofera discount-uri bune cei de la Ford.

Edited by t-balt, 01 September 2015 - 20:30.


#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca o pastrezi atatia ani, eu as spune sa te uiti la japoneze. Ca fiabilitate sunt peste nemti si cine cunoaste acest domeniu nu cred ca poate contesta asta. Altele sunt slabiciunile, insa nu prea in privinta fiabilitatii. Poti sa gasesti Auris in banii astia, un Lancer, pentru ca Mazda 3 sau Civic nu se incadreaza in buget. Vorbesc de masini noi.
Daca ti-ai fi dorit sa o pastrezi 5-6 ani, ti-as fi recomandat Skoda, Seat, Hyundai sau poate un Peugeot 308.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 BV87FFF, on 01 septembrie 2015 - 20:20, said:


Eu la banii astia as lua Hyundai Elantra. Arata bine atat la interior cat si la exterior, motor clasic aspirat de 1.6 ... n-as da in ruptul capului o Fabia pe asa ceva, mai ales o Fabia cu TSI.

Elantra o scoti sub 14, dar are si ea niste slabiciuni, ca orice marca.Baga un ochi pe forumul hyundai, te lamuresti sigur!

Recomand second la banii tai, masina de 1-2 ani.

#16
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
M-am mai gandit, poate aveti dreptate cu secondul, am vazut acum masini de showroom, cu garantie, 4000 de km la bord, la 14.000 de euro, si nu se compara cu ce as putea lua nou-nout in acesti bani.La ce riscuri ma supun daca iau o astfel de masina?Sigur nu o patesc?Ca sunt cam paranoic..probabil o japoneza o sa iau

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu am cumparat doua masini asa. Una in 2009 cu 25000 de km, fabricata in 2007 cu 8000 de euro. Noua fusese cam 16000. Sa vinzi o masina la 8000 de euro pe vremea aia nu era chiar usor. Plus ca masina era si cam exotica. De-asta am si ales-o. A fost un pret bun.
A doua am cumparat-o anul trecut. Noua a fost cam 10000 de euro, eu am luat-o la 3800. E din 2008 si avea 20000 de km. Pana acum ambele merg f bine. Prima are 75000 de km, cealalta aproape 35000 de km.
Niciuna nu a avut garantie, insa au fost luate de la proprietar, cu carte service la zi.
Daca merita sau nu un sh, tu stii in functie de nevoile tale. Eu as spune ca nu prea in cazul tau. Masinile au in general o devalorizare serioasa dupa 2-3 ani, dupa care pretul incepe sa se mentina constant. De exemplu, daca o masina a fost noua 15000 de euro, dupa 3 ani e posibil sa o dai cu 10-11000 de euro (devalorizare de aprox 25% in 3 ani). Asa ai gasit tu masinile sh de care ai spus.  Iar daca o vinzi dupa 6-7 ani, o vei da cu 8-9000 de euro (devalorizare de aprox 35%). Adica o diferenta de aprox. 10%-15% la un interval de 3 ani. Asta e o chestie pe care m-au invatat-o si pe mine altii. Acesta e motivul pentru care din prima ti-am spus ca daca ai de gand sa o pastrezi 6-7 ani, clar as merge pe masina noua. Pentru ca raportat la vechimea si uzura masinii, dpdv financiar nu ai pierde la fel de multi bani ca atunci cand ai vinde-o dupa 2-3 ani. Sper ca m-am facut inteles. :)

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 LauCalin, on 01 septembrie 2015 - 23:45, said:

De exemplu, daca o masina a fost noua 15000 de euro, dupa 3 ani e posibil sa o dai cu 10-11000 de euro (devalorizare de aprox 25% in 3 ani).
mai mult de 7-8000 nu ei pe ea, depinde de marca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate