Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vindecare măsea

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fictivul

fictivul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 25.06.2015
După cat timp se vindecă o măsea?

În urmă cu vreo două trei patru luni am mers la dentist pentru ca am văzut in masea un punct negru si dungi gri prin smalt. Măseaua initial nu ma durea deloc. Am mers din vreme ca sa previn. Mă rog mi-a curatat măseaua si mi-a pus plimbă.  

De atunci am sensibilitate la rece. Pana atunci nu aveam. Doctorita mi-a spus ca o sa simt asta doar putin, dupaia îmi va trece. Însă nu, nu mi-a trecut. Orice mannac rece, mănânc pe cealaltă parte pentru ca ma junghie.

Din păcate nu mai pot lua legătura cu doctorita care mi-a facut lucrarea pentru ca a plecat dincolo.

A mai fost cineva in situatia mea? Va trecut?

#2
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Cauti alt dentist.
Din pacate e posibil sa nu poata sa-ti faca nimic, inafara de extractie, bineinteles, :peacefingers:. Daca a gresit dentista, e posibil sa poata repara.

Edited by TDI-beez, 01 September 2015 - 18:26.


#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Dincolo?
Poate si-a lasat treaba neterminata pentru ca te asteapta sa vii dupa ea.

On topic: nu crezi ca ar fi util sa te duci la un alt stomatolog?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
A umblat la nervi?

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postfictivul, on 01 septembrie 2015 - 18:15, said:

După cat timp se vindecă o măsea?

În urmă cu vreo două trei patru luni am mers la dentist pentru ca am văzut in masea un punct negru si dungi gri prin smalt. Măseaua initial nu ma durea deloc. Am mers din vreme ca sa previn. Mă rog mi-a curatat măseaua si mi-a pus plimbă.  

De atunci am sensibilitate la rece. Pana atunci nu aveam. Doctorita mi-a spus ca o sa simt asta doar putin, dupaia îmi va trece. Însă nu, nu mi-a trecut. Orice mannac rece, mănânc pe cealaltă parte pentru ca ma junghie.

Din păcate nu mai pot lua legătura cu doctorita care mi-a facut lucrarea pentru ca a plecat dincolo.

A mai fost cineva in situatia mea? Va trecut?
Adica doctorita.......a murit?Posted Image
Cauta alt stomatolog bun!

Edited by xmanyacs77, 01 September 2015 - 18:38.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-pai daca iti scoate nervul,iti plombeaza canalul,si iti pune plomba definitiva nu ar mai trebui sa te doara deloc

#7
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008

View Postfictivul, on 01 septembrie 2015 - 18:15, said:

După cat timp se vindecă o măsea?

În urmă cu vreo două trei patru luni am mers la dentist pentru ca am văzut in masea un punct negru si dungi gri prin smalt. Măseaua initial nu ma durea deloc. Am mers din vreme ca sa previn. Mă rog mi-a curatat măseaua si mi-a pus plimbă.  

De atunci am sensibilitate la rece. Pana atunci nu aveam. Doctorita mi-a spus ca o sa simt asta doar putin, dupaia îmi va trece. Însă nu, nu mi-a trecut. Orice mannac rece, mănânc pe cealaltă parte pentru ca ma junghie.

Din păcate nu mai pot lua legătura cu doctorita care mi-a facut lucrarea pentru ca a plecat dincolo.

A mai fost cineva in situatia mea? Va trecut?

Ambiguu neica nu asa:

1. Mananci pe cealalta parte? Pacat, pe acolo ar trebui sa scoti nu sa bagi. Posted Image Poate ca mananci in partea opusa a gurii..asta e mai...normal!
2. Sigur a pus o PLOMBA nu PLIMBA! Si a pus-o dupa aceea! Ulterior probabil ca nu mai puteai sa MANANCI..desi la cum scrii cred ca nu ai avut probleme serioase!
3. Dincolo...unde? Pe lumea cealalta? La rusi? Unde? Si apropos, s-au terminat stomatologii din Romania?
4. Noua nu nea trecut! Dar poate o sa ne treaca! Pe mine deja ma trece de la topicul asta! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


La "cestiune": Cauta un medic, mergi la consult si incearca sa iti pui ordine in idei cand ii explici ceea ce te deranjeaza!

Sanatate maxima!

View PostSuper Chief, on 01 septembrie 2015 - 18:35, said:

A umblat la nervi?

Eu cred ca i-a schimbat o siguranta arsa...si a umblat la nervii nostri!

View Postcristirg, on 01 septembrie 2015 - 19:11, said:

-pai daca iti scoate nervul,iti plombeaza canalul,si iti pune plomba definitiva nu ar mai trebui sa te doara deloc

Un intreg protocol terapeutic! Usor ca 1..2..3!

View PostTDI-beez, on 01 septembrie 2015 - 18:25, said:

Cauti alt dentist.
Din pacate e posibil sa nu poata sa-ti faca nimic, inafara de extractie, bineinteles, Posted Image. Daca a gresit dentista, e posibil sa poata repara.

Din pacate e bine sa nu iti dai cu parerea daca nu stii sigur! Risti sa panichezi! Apropos...lucrezi cumva la Formula AS?

Edited by Flyboy_RO, 01 September 2015 - 20:43.


#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostTDI-beez, on 01 septembrie 2015 - 18:25, said:

Cauti alt dentist.
Din pacate e posibil sa nu poata sa-ti faca nimic, inafara de extractie, bineinteles, :peacefingers:. Daca a gresit dentista, e posibil sa poata repara.

Sper ca nu esti medic. Ar fi chiar tragic. Probabil esti doar un vesnic bagator in seama atotstiutor si ultrapolivalent.

Cat timp a trecut de cand ti-a pus doctorita de dincolo plomba? Din ce inteleg eu ai avut o carie profunda, aproape de nerv. Pentru ca e aproape de nerv, asta se enerveaza cand ii dai cu rece sau fierbinte. Ca sa nu se mai enerveze ar trebui probabil sa il scoti. Apoi pui la loc plomba sau il imbraci cu o coroana, dupa caz.
In concluzie, mergi sa te vada un medic.

#9
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007

View PostFlyboy_RO, on 01 septembrie 2015 - 20:45, said:

Din pacate e bine sa nu iti dai cu parerea daca nu stii sigur! Risti sa panichezi! Apropos...lucrezi cumva la Formula AS?
Romanii nu merg la dentist. Din varii motive. Asa ca... mai degraba panicat si cu masea, decat relaxat si fara.
Sanatate!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate