Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Macbeth (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://d1oi7t5trwfj5d.cloudfront.net/cc/47/23edd9ce4e4295c5cf7c5cf49caf/macbeth-fassbender.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Michael Fassbender este Macbeth, generalul scoțian din întunecata tragedie a lui Shakespeare. Epuizat de o lungă bătălie, generalul ajunge într-o pădure unde i se prevestește că va deveni regele țării. Ros de ambiție și împins de la spate de soția sa, Lady Macbeth (Marion Cotillard), generalul începe să plănuiască răsturnarea de pe tron a regelui Duncan.



Regia:Justin Kurzel
Cu:Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jack Reynor, Elizabeth Debicki, David Thewlis
Gen film: Dramă

Durata:113 minute


Premiera in Romania
16.10.2015


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NHpunoCcOc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca filmul respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare, atunci merita vazut.
Insa daca e o adaptare, o viziune/un p.d.v. al regizorului nu prea mai merita vazut  Posted Image

Edited by tom_1133, 01 September 2015 - 19:13.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttom_1133, on 01 septembrie 2015 - 19:13, said:

Daca filmul respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare, atunci merita vazut.
Insa daca e o adaptare, o viziune/un p.d.v. al regizorului nu prea mai merita vazut  Posted Image

Si ca sa stii clar despre ce este vorba,n-ai decat o unica solutie:sa vizionezi filmul Posted Image
Dupa aceea il incadrezi unde consideri tu.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si daca astept sa vada altii filmul si sa imi spuna ca respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare sau din contra, s-a adaugat ceva in plus povestii/dramei ?!

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
tom_1133
sincer, eu nu f cu p  altuia ci cu a mea. Si ca atare ma iau prea putin dupa altii.. Cer imi place mie poate sa nu ii placa altuia. Sau invers..
Altfel, piesa scotiana, hi, hi a fost izvor de inspiratie si este si o opera foarte interesanta..Am vazut 2 montari reusite, desi evident diferite. La  Royal Opera House, si la Opera nationala din Bucuresti. Plus un film cantat extrem de bine facut..

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu spun ca vreau sa vad un film facut dupa opera scrisa de William Shakespeare, si tu imi spui ca

View PostPrien, on 12 septembrie 2015 - 15:47, said:

sincer, eu nu f cu p  altuia ci cu a mea.
Posted Image

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttom_1133, on 02 septembrie 2015 - 14:10, said:

Si daca astept sa vada altii filmul si sa imi spuna ca respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare sau din contra, s-a adaugat ceva in plus povestii/dramei ?!

View Posttom_1133, on 12 septembrie 2015 - 15:56, said:

Eu spun ca vreau sa vad un film facut dupa opera scrisa de William Shakespeare, si tu imi spui caPosted Image

Prien s-a exprimat "plastic","literar" daca-mi permitiPosted Image dar are foarte mare dreptate.
Ideea este foarte simpla.Recenzia unui film este un punct de plecare,dar impresiile si parerile personale pot sa nu coincida cu recenzia.Deci,pe scurt,orice film,carte,piesa de teatru,piesa muzicala,etc.trebuie ascultata/vazuta/citita personal pentru ca doar asa vei putea fi cu adevarat obiectiv si iti vei da seama daca esti satisfacut sau nu.
Repet,paraerile altora sunt de luat in seama,dar nu intotdeauna sunt identice cu ale noastre sau,de ce nu,nu exprima ceea ce vrem noi sa auzim.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc adisz. Ai perfecta dreptate..
Tom...
Dzeule mare. Toti imi spun ca sunt prea rigid, serios, =batran..
Si cand ma decid sa vorbesc, scuze, sa scriu si eu mai "plastic", adica mai tinereste, hi, hi..

Altfel. Intotdeauna m-am bucurat cand am citit opini diverse, dar personale. Nu conteza ca uneori nu au coincis cu ale mele. Daca am simtit ca omul crede in ce spune si ca e parerea lui, nu copy ponta, ok, toata stima..
Si uneori, adica si mai rar, persoana cu care discutam mi-a zis niste chestii deosebit de interesante. Asa ca nefiind foarte orgolios, i-am dat dreptate.
Ca sa nu zic ca am fost trimis sa citesc unele carti care despre care nu auzisem, am aflat unde se tin unele spectacole..
Le-am multumit si le multumesc acelor care mi-au zis cele de mai sus..
Acuma dta fa cum crezi.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@adisz si @Prien, imi cer scuze ca am fost ambiguu in postul #2 !
Trebuia sa fi scris asa:

Quote

eu vreau sa vad un film ce respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare;
nu vreau sa vad o adaptare cinematografica a povestii scrisa de William Shakespeare.

Acum, daca cei care vor vedea filmul inaintea mea, as aprecia foarte mult daca ar scrie pe acest topic daca filmul este  o adaptare cinematografica a povestii scrisa de William Shakespeare, sau nu  Posted Image

#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

View Posttom_1133, on 02 septembrie 2015 - 14:10, said:

Si daca astept sa vada altii filmul si sa imi spuna ca respecta ad litteram povestea scrisa de William Shakespeare sau din contra, s-a adaugat ceva in plus povestii/dramei ?!
Shakespeare a ajuns cel mai montat dramaturg tocmai pentru ca e foarte ambiguu si lasa  spatii goale pentru a fi completate. In plus majoritatea dramelor semnate de Shakespear nu sunt povesti nascocite de el ci prelucrari dupa diferite cronici sau legende. Un dramaturg bun este unul al carui texte suporta mii de interpretari.

Edited by iulian_k, 26 September 2015 - 21:13.


#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa par pretios ca merg la opera si ca sunt "Koolt in capul_la mine". Dar vreau sa argumentez din cele traite de mine punctele mele de vedere.
Am vazut 2 montari diferite ale aceleiasi piese scotiene, hi, hi..
E vorba de dramatizarea, adica opera scrisa de maestrul Verdi. Prima la Royal Opera House, si a 2-a la Opera din Bucuresti.
Nu ma acuzati de patriotism local, dar jur ce au facut cei de la ONB, cu o retroproiectie bine gandita, mi s-a parut foarte interesant.
Adica au reusit sa plimbe prin aer si sa faca sa pluteasca un pumnal care parea foarte bine ascutit, de pe a carui lama curgea sange..
Si asa am avut o senzatie ca se indreapta spre gatul meu, de jur ca m-am uitat cam crusics, ca sa zic asa... Oricum nu zambeam...De fapt sunt curios cine ar zambi la faza asta..
Dupa spectacol m-am gandit cat era in spiritul maestrului, care in anii aia nu avea o asa tehnologie?
Si daca nu cumva idee realizatorilor moderni nu se apropia de kitch.
Eu sunt genul sobru, cam fara umor. Asa sunt eu. Dar nu pot sa scriu ca as avea argumente pt kitch..
Oricum intelegi al dracului de bine ideea asasinatului cand vezi asa ceva ca vine spre gatul tau.
Ma rog, eu nu am mai simtit nevoia de alte explicatii. Uneori pricep repede desi sunt si batran si ..lasati ca stiti voi cum sunt..
Revenind. Mi se pare normal ca fiecare vede lumea prin ochii lui. Si de aia vreau sa vad mai multe montari ale aceleiasi piese. Pt ca e posbil ca imaginatia unui om cu har sa imi arate lucruri noi, sa dezvolte o tema interesanta..De aia unii sunt artisti...
Din acelais motiv imi "pierd" vrema si prin acest forum, cand "pana inspiratiei" nu ma loveste, hi, hi..si nu imi merge treaba la creatia de cablaje..
Deci fara nicio gluma, extrem de serios, va multumesc pt recomandare.
Trailerul m-a facut sa imi doresc sa vad filmul. Si poate sa caut si cartea..
Culmea e ca la fel am patit si cu, o sa radeti, "Jocurile foamei". Da , e pt cei de 16-18. Sper ca nu scrieti ca sunt mult mai batran.
Dar uneori ai nevoie si de ceva distractie..
Later edit..
Mi se pare ca aud niste comentari "bazeza-te pe noi, ca folosim o cratita si un facalet, sa vezi cum iti vine dupa aia"?
Asa e, am zis ca nu am umor..
Si mai tarziu edit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xw8UWP1U3vI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Prien, 08 October 2015 - 10:56.


#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Problema nu e cu respectarea cu sfințenie a piesei originale. Problema e ăla care s-a ocupat de imagine și celălalt care s-a ocupat de sunet. Personajele mormăie efectiv iar situațiile când văd că imaginea e filmată cu un cameraman "pedestru" mă omoară efectiv. O ecranizare de rahat deși actorii sunt buni. Păcat de ei și de piesă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate