Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Numere de proba Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlexMihai123456

AlexMihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2014
Buna ziua
Cautand pe internet(mai ales pe autovit) am observat multe masini cu numere cu banda rosie de proba din Germania. Par ok, intretinute si curate, insa sunt mult mai ieftine decat masinile inmatriculate. Bineinteles ca m-am gandit si la varianta ca au fost accidentate si reparate, sau cu km dati inapoi.. Dar oare sa fie asa multi care fac asta? Sunt foarte multe masini de genul asta. Si daca masinile sunt bune, ce motiv au sa le aduca in Romania pentru a le vinde imediat cu acele numere? Nu inteleg. Poate ma ajuta cineva. Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
esti sigur ca sunt numere de proba?
genul asta de numere se elibereaza doar producatorilor si dealer-ilor, si nu cred ca-ti vinde nimeni asa ceva.

#3
AlexMihai123456

AlexMihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2014

 _Smiley_, on 01 septembrie 2015 - 16:54, said:

esti sigur ca sunt numere de proba?
genul asta de numere se elibereaza doar producatorilor si dealer-ilor, si nu cred ca-ti vinde nimeni asa ceva.
Da, de la dealeri

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu sunt numere de proba, sunt numere provizorii si probabil sunt numere pentru masini pentru export.
Nu stiu de ce banda rosie vorbesti.
https://en.wikipedia...ates_of_Germany

#5
AlexMihai123456

AlexMihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2014

 Friskey, on 01 septembrie 2015 - 17:12, said:

Nu sunt numere de proba, sunt numere provizorii si probabil sunt numere pentru masini pentru export.
Nu stiu de ce banda rosie vorbesti.
https://en.wikipedia...ates_of_Germany


#6
AlexMihai123456

AlexMihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2014

 Friskey, on 01 septembrie 2015 - 17:12, said:

Nu sunt numere de proba, sunt numere provizorii si probabil sunt numere pentru masini pentru export.
Nu stiu de ce banda rosie vorbesti.
https://en.wikipedia...ates_of_Germany

Attached Files



#7
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
ai dplm, te-ai nascut ieri ?

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Edit: am sters raspunsul initial. Ti-am mai citit o data postarea si nu merita timpul pierdut pt un raspuns...

Edited by Lowrider, 01 September 2015 - 19:00.


#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
În cazul achiziţionării de autovehicule din Republica Federală Germania, destinate a circula pe drumurile publice din România, trebuie solicitate autorităţilor competente germane plăcuţe cu numere de înmatriculare de export (plăcuţe cu numere de înmatriculare cu caractere de culoare neagră, în care perioada de validitate este înscrisă în partea din dreapta, pe fond roşu). Conducerea unui vehicul care nu are drept de circulaţie pe teritoriul statului român constituie infracţiunea de punerea în circulaţie sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat.

sursa: https://www.igpr.ro/...nicat1436359538

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 AlexMihai123456, on 01 septembrie 2015 - 16:56, said:

Da, de la dealeri
deci: un numar d'asta de proba poate fi folosit pe mai multe masini, fara a mai fi nevoie sa treci pe la politie.
din cauza asta sunt convins ca te inseli si ca masinile respective nu au numere de proba, ci sunt numere temporare. poza postata de tine fix asta contine.

si ca raspuns la intrebarile din primul topic: da, sunt multi care aduc masini lovite, le repara si le vand "ca noi". sunt multi care dau kilometrajul inapoi si-ti vand "masina unui pensionar, a facut 25.000 km in 20 de ani pentru ca mergea doar pana la piata".
daca vrei sa afli preturile reale pentru acele masini, intra pe un site gen mobile.de si vei vedea cu cat se vand acolo.

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
denumirea oficiala a numarului din poza este Ausfuhrkennzeichen, adica numar pentru export. Cifrele din dreapta reprezinta data limita pana cand vehicolul este asigurat in germania si are voie sa circule pe drumurile publice (in germania). in cazul din exemplu este 9 septembrie 2005.
pana la acea data masina trebuie exportata din germania.
valabilitatea numarului in sine este de 1 an.
ce altfel de numar sa aibe masini aduse din germania, daca nu numere de export? cine-i suficient de loaza sa-si vanda si sa predea masina inmatriculata pe numele lui? ca fix asta se inampla daca lasi numerele vechi.

#12
AlexMihai123456

AlexMihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2014
Acum am inteles, multumesc tuturor pentru raspunsuri, numai bine!

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Salut, un prieten si-a cumparat de la ceva autohaus un Golf6 si are numere din astea cu rosu si negru. S-a apucat deja si si-a facut pe saptamana viitoare programare la RAR si traducere acte, se gandea sa isi faca si Casco, ii e frica de banii dati.

Intrebarea mea este:

- poate merge la RAR cu masina neradiata de pe Germania ? Il primesc cu numerele astea ?
- daca nu reuseste sa traduca actele pana atunci, il primesc aia ?
- poate face Casco cu numerele astea ? Eu i-am zis ca cred ca nu, ca trebuie sa o inscrie permanent pe RO.

Multumesc

Edited by nicolaie, 06 December 2015 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate