Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie etaj peste garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RaoulEmilian

RaoulEmilian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 04.09.2009
Buna seara. Am un garaj cu dimensiunile 11m x 6m. Nu prea ma pricep in constructii dar va spun in termenii mei. Este facut din BCA si are o bordura din beton dar nu are fundatie, ca e garaj si nu a fost gandit sa se faca ceva deasupra lui. As dori sa se construiasca deasupra lui ceva de genul unui apartament de 66m2 exact cat are garajul. Trebuie refacut garajul cu fundatie sau cum se face? Si preturi ma intereseaza f mult.

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostRaoulEmilian, on 01 septembrie 2015 - 16:01, said:

Buna seara. Am un garaj cu dimensiunile 11m x 6m. Nu prea ma pricep in constructii dar va spun in termenii mei. Este facut din BCA si are o bordura din beton dar nu are fundatie, ca e garaj si nu a fost gandit sa se faca ceva deasupra lui. As dori sa se construiasca deasupra lui ceva de genul unui apartament de 66m2 exact cat are garajul. Trebuie refacut garajul cu fundatie sau cum se face? Si preturi ma intereseaza f mult.
daca faci din OSB cu polistiren e ok..daca te gandesti la altceva ...darama..

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View PostRaoulEmilian, on 01 septembrie 2015 - 16:01, said:

nu are fundatie, ca e garaj si nu a fost gandit sa se faca ceva deasupra lui
Trebuie fundatie, chiar daca e garaj. Fara, in cativa ani se va tasa pamantul de sub el, iar daca se taseaza inegal o sa crape de toata frumusetea (asta daca nu se rupe in 2 complet.)

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Eu nu prea imi imaginez cum ar putea blocurile de BCA sa sustina asa greutate...

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Iei un inginer de structuri, îi arăți garajul, îi spui ce vrei si acela îți spune ce poți face.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Darami tot , recuperezi materialele , sapi fundatie sub limita de inghet a zonei , pui beton cu generozitate , fara umplutura de bolobvani , reconstruiesti si ii f..."reci" o grinda pe mijloc , ca apartamentul de deasupra va avea probabi lsi bucatarioara si baie , iar peste el va veni si un acoperis ...care este greu ...si tot asa. Pleaca de jos cu o structura corecta si solida si deasupra nu mai ai restrictii. Constructiile nu sunt facute doar pentru vremuri bune si linistite. Constructia trebuie sa ramana in picioare si dupa un cutremur , si dupa o inundatie , si dupa 10.000 de cicluri inghet/dezghet . Baga placa peste garaj , dublu ranforsata , vino cu fier beton pe colturi si betun turnat pe structura fundatiei si legat de placa de deasupra , altfel auzim de tine la actualitati cum ai construit tu dupa ce ai venit din Italia si un cutremur de 5 grade ti-a curmat visul . Auzi .... ma gandeam ... un garaj la dimensiunile alea este pentru doua masini ...daca ia doua masini inseamna ca ai si bani . Nu fi chitros cand vine vorba de siguranta ta . Vinde o masina si cumpara beton si plasa sudata de toti banii .

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se poate realiza fundatie si sub o constructie deja existenta.
     Sapi sub zidul garajului pe o lungime de 1 metru la un moment dat. Pui fier beton si cofrezi. Apoi torni beton si astepti pana se intareste. Apoi treci la urmatorul metru de fundatie. Dureaza ceva mai mult dar nu este imposibil.
    Cand ai terminat fundatia, tai zidul de BCA acolo unde ai nevoie sa torni stalpii pe care o sa sustii casa. Torni cate un stalp la un moment dat ca sa nu se darame.
    Dupa ce ai toti stalpii , torni centura de beton si poti sa incepi constructia casei suspendate la care visezi.

#8
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Se poate realiza fundatia sub constructia existenta, dar in cazul de fata, nu ar fi mai sigura si mai ieftina demolarea si reconstructia de la la 0?

#9
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Nu e mai ieftin, e mai sigur de la zero. Noi chitibusarim, adica ne dam cu presupusul. Un inginer/diriginte de santier iti va da solutiile cele mai bune si sigure
In plus, trebuie sa stii cum sa armezi/cofrezi/jonctezi. Un beton prost sau mort nu va tine mult timp constructia in picioare.
DA, stiu, dar si solutiile costa, nu? Nu mai mult decat sa-ti crape apartamentul cand ti-e lumea mai draga.

FOARTE IMPORTANT: daca garajul e lipit de casa, noua constructie trebuie SERIOS ANCORATA de peretele casei. Si nu prin izolatie, ci direct pe structura (caramida, beton, ce-o fi acolo)
Si, ca sa imi dau si eu cu PAREREA - de profan - daca as fi in locul tau si vreau sa ies cat mai repede si cat mai ieftin:

1. Turnat fundatie dedesubt.
2. Turnat stalpisori din 2 in 2 metri armati cu simt de raspundere (stalp de 20x20, 4 bare de 12, etrieri din 10 in 10 cm)
3. Realizat planseu din lemn 5x15cm sistem framing. dedesubt lambriu, apoi vata, si deasupra OSB. Parchet si gata planseul.
4. Ridicat structura de lemn pe acelasi sistem framing 5x15cm
5. Pereti OSB3 cu vata de sticla 10 cm. Interior rigips, exterior polistiren de 5 mm. Planseu inclinat 1 apa cu astereala si acoperis ventilat cu tabla cutata. Izolatie 20 cm minim din ce vrei tu - vata e mai ieftina.
6. Daca e la soare expunerea, nici 30 de cm de vata nu te salveaza. Trebuie facut un mic pod sau tavan fals ca si tampon termic. Evita ferestrele in tavan.

DAAAAR - e doar o PARERE. Nu te baza pe ea, insa gandeste-te ca toti iti spun acelasi lucru: Fundatie/stalpi/structura usoara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate