Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vitiligo + tatuaj = ? Ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
popcornplayer

popcornplayer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2015
Buna ziua! De curand am devenit independent financiar (adica nu mai locuiesc cu parintii iar parerile lor nu prea mai conteaza Posted Image) si de cand ma stiu mi-au placut tatuajele si ceea ce reprezinta ele. Acum aproximativ 3 ani mi-a aparut prima pata datorita bolii insa pe vremea aceea habar nu aveam de nimic si am ignorat. Acum am coatele patate, zola axilelor, degetele de la maini, sub barbie, zona genitala si in jurul ochilor. Desi nu ma afecteaza in vreun fel boala, nu ma stresez din cauza asta sau ceva de genul insa petele tot apar si nu cred ca am ce face.
Am creat acest topic deoarece as dori sa sa imi fac tatuaje si am citit de curand un articol care m-a speriat un pic, in care am aflat ca tatuajele pot cauza aparitia mai multor pete deoarece pielea este supusa unor leziuni / rani. Nu ma intereseaza in mod special acoperirea zonelor patate, cu exceptia coatelor care oricum erau vizate pentru tatuat, insa sunt ingrijorat ca daca m-as tatua pe pielea neafectata ar putea cauza aparitia unor noi pete si ar arata foarte ciudat un tatuaj inconjurat de o pata alba.
Astept raspunsuri si pareri, multumesc anticipat! Posted Image

Edited by popcornplayer, 01 September 2015 - 14:55.


#2
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Off topic, sau nu "adica nu mai locuiesc cu parintii iar parerile lor nu prea mai conteaza". Cred ca esti prea mic pt tatuaje si alte cele. Intai tre sa intelegi cine esti si ce vrei si ca nu faptul ca te-ai mutat te-a facut independent

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește aici: http://www.vitiligo....pentru-vitiligo și apoi poate renunți la tatuaje și investești totul ptr. tratament.
Să te văd când te vei dezbrăca în fața unei fete și ea pleacă (fuge) de (la) tine.
Sau când prietenii vor refuza să-ți strângă mâna!
Lasă tatuajul și repară-ți pielea.

#4
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

 cristianraduca, on 01 septembrie 2015 - 15:41, said:

Cred ca esti prea mic pt tatuaje si alte cele.
Crezi prost. Daca-si castiga propria existenta, poate face tot ce-i pofteste inimioara cu banii si corpul lui. Un tatuaj nu-i ceva extraordinar, nu stiu cum sa-ti zic.

 Mircel, on 01 septembrie 2015 - 15:57, said:

Să te văd când te vei dezbrăca în fața unei fete și ea pleacă (fuge) de (la) tine.
Sau când prietenii vor refuza să-ți strângă mâna!
Numai o proasta si niste sfertodocti ar reactiona in felul asta. Vitiligo e o afectiune a melaninei, nu se transmite prin atingere.

#5
popcornplayer

popcornplayer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2015

 Mircel, on 01 septembrie 2015 - 15:57, said:

Citește aici: http://www.vitiligo....pentru-vitiligo și apoi poate renunți la tatuaje și investești totul ptr. tratament.
Să te văd când te vei dezbrăca în fața unei fete și ea pleacă (fuge) de (la) tine.
Sau când prietenii vor refuza să-ți strângă mâna!
Lasă tatuajul și repară-ți pielea.
Nu imi fac tatuaj pentru a acoperi factul ca am vitiligo. Am o iubita, suntem de 6 ani impreuna, nu ii pasa de faptul ca am aceasta boala. Am fost la dermatolog, mi-a recomandat "Vitiskin", absolut inutil, cam 130 lei un tub destul de mic. Ceea ce pot face in privinta bolii este sa nu o las sa ma afecteze, deci sa fac ce ma taie capul si sa nu imi impun restrictii de nici un fel, cum ar fi sa nu ma tatuez. Bineinteles ca nu as vrea sa se extinda... Multumesc pentru articol, am mai citit ceva asemanator insa nu imi raspunde la intrebari :(. Iar "prietenii" care nu vor da mana cu mine nu imi sunt defapt prieteni. Iar o fata care m-ar vedea dezbracat o sa ii spun ca sunt ca un dalmatian si prefer "doggy style" :D, da, fac haz de necaz :P

 cristianraduca, on 01 septembrie 2015 - 15:41, said:

Off topic, sau nu "adica nu mai locuiesc cu parintii iar parerile lor nu prea mai conteaza". Cred ca esti prea mic pt tatuaje si alte cele. Intai tre sa intelegi cine esti si ce vrei si ca nu faptul ca te-ai mutat te-a facut independent
Asta este si ideea, stiu cine sunt si ce vreau, tot timpul am ascultat de parinti si am incercat sa nu ii supar dar acum nu mai locuiesc cu ei, nu mai apelez la ei din punct de vedere financiar si consider ca daca un tatuaj m-ar face sa ma simt mai bine in pielea mea nu ar trebui sa am vreo retinere. Insa odata cu boala asta au aparut si retinerile

Edited by popcornplayer, 01 September 2015 - 16:32.


#6
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Nu m-ai înțeles. E ok să decizi singur. Părerea lor ar trebui să conteze. Nu la tot, dar uneori știu și ei ce sfat să dea.

#7
popcornplayer

popcornplayer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2015

 cristianraduca, on 01 septembrie 2015 - 16:51, said:

Nu m-ai înțeles. E ok să decizi singur. Părerea lor ar trebui să conteze. Nu la tot, dar uneori știu și ei ce sfat să dea.
M-am referit ca nu conteaza parerea lor in ceea ce priveste tatuajul :P, poate nici eu nu m-am exprimat cu trebuie. Oricum, parintii si in general oamenii care au trait in era comunismului au o parere foarte proasta despre tatuaje si persoanele ce le "poarta", "puscariasi" ar fi cuvantul cel mai des folosit :(

#8
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
NU musai. Eu am tatuaj si nu au spus ei nimic.

#9
popcornplayer

popcornplayer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.06.2015

 cristianraduca, on 02 septembrie 2015 - 08:13, said:

NU musai. Eu am tatuaj si nu au spus ei nimic.
Pai nu musai, mai sunt si parinti ce au reusit sa se adapteze vremurilor noastre insa ai mei au tot conceptii comuniste. Ontopic,are cineva idee cum sta treaba cu tatuajele?:(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate