Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Primul casetofon

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Am căutat dar nu am găsit, dacă s-a mai discutat îmi cer scuze. Haideți să povestim și să ne aducem aminte de primul casetofon pe care l-am avut, ce amintiri frumoase avem cu aceste aparate. Puteți scrie de fapt și de altele pe care le-ați avut de-a lungul timpului. Puneți și poză dacă găsiți una.
Încep eu: în anii '80 eram copil, din păcate familia nu a avut bani să cumpere unul deși mă uitam cu jind la un Stereo Spațial al unui unchi care a locuit o perioadă la noi. Când l-a cumpărat țin minte că avea și o casetă cu teste de reglaje. Vorbea o tanti ceva de genul: ”Vă mulțumim pentru alegera făcută... acum urmează primul semnal în boxa stăngă... etc”. Eram practic vrăjit de el, deși nu era al meu. Dar am ascultat și eu la el în perioada căt a stat unchiul la noi.
În anul 1991 am fost cu mama mea la curte la bunica. Aici locuia și sora ei care de abia se căsătorise. Pe recamier, la pat, erau două casetofoane: un Philips mono cu radio care era al unchiului meu și celălalt un casetofon mono simplu fără radio al mătușii. Practic erau aparatele pe care le avuseseră ei din copilărie. M-am tot dat cu apropo-uri pe lângă mătușă-mea doar doar mi-o da și mie unul. Până la urmă mi l-a dat pe al ei și acesta a fost primul meu casetofon. Din păcate nu îmi amintesc și pace ce marcă era, deci o poză nu pot pune dar mi-ar place să găsesc modelul, Poate știe cineva care a avut acest aparat. Era de dimensiunile radio Gloria, mono, în stănga era caseta și două butoane rotunde, volum și ton iar în dreapta era difuzorul. Butoanele de play, derulare etc erau negre, pătrate și puse sus. Avea și un buton mai mic rotund roșu care parcă era eject. Parcă era ceva japonez, carcasa era albastră cu niște dungi de metal. Din păcate avea ceva probleme, mai prindea banda, nu mergea bine mai mult de o jumătate de oră după care obosea și se auzea foarte lent muzica și îngroșat. Fusese „reparat” de un meșter care pusese ață de macrame pe volantă și leucoplast. Mecanismul era complet de fier. Prima melodie pe care am ascultat-o la el a fost Queen - One Vision.
În anul 1993 am primit de la părinți cadou pentru că am intrat la liceu binecunoscutul dublu casetofon Internațional. n-am găsit o poză exactă dar al meu era la fel doar că avea multe leduri colorate la difuzoare (cel din poză nu are). Era un jaf dar mie mi se părea navetă spațială. Înregistra cu cea mai mare fâșâială posibilă chiar și pe casete mai bune dar mie mi se părea wow. Deși avea două difuzoare, era mono. Pe radio nu prindea nimic pe FM iar ledul care ar fi trebuit să se aprindă când ar fi prins un post stereo, era aprins din default. Probabil era o făcătură copiată după alt casetofon deoarece am văzut la cineva unul asemănător cu al meu dar acela chiar era stereo. Pe acesta l-am omorât la propriu cu casetele pentru HC 91, mereu reglam capul de redare cu surubelnița.
Apoi a mai urmat un dublu casetofon pentru sufragerie, gri cu boxe detașabile cu patru becuri colorate pe boxă mai mari a cărui denumire îmi scapă și nu vă pot pune o poză. Oricum tot o chinezărie.
Prin 1999 am luat din târg o combină cu pick-up veche Silva din anii 70 iar prin 2000 a urmat o combină medion cu CD. Tot în această perioadă am luat din tărg două casetofoane rusești Tento defecte dar nu am reuși să le repar și nu mai știu ce am făcut cu ele. Doar combinele le mai am și acum. Combina Medion nu prea a mai fost folosită deoarece a apărut pc-ul în viața mea din anul 2001.

Attached Files


Edited by gerbil, 01 September 2015 - 13:16.


#2
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.12.2006
Casetofon Tento rusesc ca ala din poza am avut si eu ani buni, il mai am si acum in pivnita, tot asa l-am cam terminat cu calculatorul Cobra, tot cu reglaj la surubelnita...Posted Image

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai mei au avut un philips mono cu radio, ii schimba mosu meu cureaua de la mecanismul pt caseta, se uza des, in rest super bun.

iar de modelul stereu cu led-uri, daca nu ma insel, si acum il mai au ai mei

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Prima mea "scula" (proprietate personala).Radiocasetofon Maja,by Unitra.
Eu cu asa ceva mi-am inceput cariera de meloman:

Attached File  Maja.jpg   138.23K   120 downloads

Pe vremea aia stereo apartinea domeniului sci-fi.
Poza e cu titlu de informare

Edited by adisz, 01 September 2015 - 13:54.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La început a fost Majak 205, un magnetofon pe care îl avem şi astăzi chiar dacă e nefuncţional. A urmat Tehnoton Stereo Spaţial 2320,  acel dublucasetofon Internaţional şi ulterior o altă piesă românească, o combină audio System 20 folosită exclusiv ca staţie de amplificare. O dată cu scăderea preturilor la cd-playerele pentru calculator am făcut trecerea la mp3.

Edited by MembruAnonim, 01 September 2015 - 13:46.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Uau, am avut si eu un "Spatial", dar nava cosmica (pe partea de radio) era Sigma VEF 260 al bunicului, care era perfect pt Europa Libera!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   30.64K   108 downloads


#7
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Primul:

[ http://i329.photobucket.com/albums/l391/skansen/Dizajn_1945-1989/kasprzak_wiktora2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Il mai am si acum, si inca functioneaza...

#8
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Am avut un Radiocasetofon SHARP TWIN CASSETTE in acelasi Capac, WQ-T232...din pacate nu a fost grozav deoarece a cedat mecanismul repede, si nu era usor de reparat.
2 Panasonic care aveau si CD si eram tare mandru de ele. Primul mi l-a furat in 99 la mare iar al doilea l-am vandut deoarece nu prea il mai foloseam.
Am avut si 2 walkmannuri, un sony si un Panasonic ( cu autoreverse si tuner digital), nu mai stiu ce am facut cu ele.

Am renuntat definitiv la casete in 2008, si atunci ultimul casetofon a fost in masina. Bine ca avea intrare AUX.

#9
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

 calinkgb, on 01 septembrie 2015 - 13:48, said:

Primul:

[ http://i329.photobucket.com/albums/l391/skansen/Dizajn_1945-1989/kasprzak_wiktora2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Il mai am si acum, si inca functioneaza...

Hehe... Eu am avut varianta stereo (achizitionat prin '86)... Polonezii de la mare sa traiasca !
P.S. Il am si acum (intr-o debara). Ultima oara (probat acum mai bine de 15 ani) functiona. Posted Image

Attached Files


Edited by cristi0304, 01 September 2015 - 14:10.


#10
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
tata isi cumparase in anii '90 un electronika 302 care pentru vremea aia se auzea chiar decent...a ajuns repede in posesia mea spre disperarea vecinilor Posted Image

Attached Files

  • Attached File  302.JPG   64.8K   88 downloads


#11
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Casetofon Grundig cumparat de la un strain de pe plaja:

Attached Files



#12
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Ai mei au avut un JVC de prin 1979, cu o singura boxa (nu gasesc poza).
Primul meu casetofon personal a fost un First Austria, prin 1996.Attached File  am_fm_radio_cassette_recorder_581_1668759.jpg   27.47K   64 downloads

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 jeus, on 01 septembrie 2015 - 14:08, said:

tata isi cumparase in anii '90 un electronika 302 care pentru vremea aia se auzea chiar decent...a ajuns repede in posesia mea spre disperarea vecinilor Posted Image
Asta l-am folosit cu succes la primul meu "computer": CIP 03 ce rula BASIC  (spectrum). Cred ca il mai am si acum intr-o lada cu vreo 10 casete cu jocuri spectrum.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Prima mea scula a fost ceva absolut deosebit, e vorba de un Sony Walkman negru, identic cu cel din poza, cu carcasa metalica si husa si castile originale, totul Made in Japan!
L-am luat folosit, in 1988 sau 1989, de la cineva care il cumparase din Ungaria, am platit parca vreo 1000 de lei, chilipir curat (o plasticarie de dubluradiocasetofon International, cum aduceau polonezii si ungurii, era pe la 8000-10.000 lei)
Aparatul era de o calitate exceptionala, au trecut ani pana sa vad la prieteni scule mai avansate.
Cam tin minte ce am facut cu diverse aparate/ lucruri dar cu asta habar nu am ce am facut, oricum, l-am folosit destul de mult.

Attached Files



#15
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015
Nu înțeleg rostul acestor topicuri. Acum oftați după casetofoane vechi..offf

Edited by all_or_nothing, 01 September 2015 - 14:38.


#16
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013

 dorin_2k, on 01 septembrie 2015 - 14:30, said:

Asta l-am folosit cu succes la primul meu "computer": CIP 03 ce rula BASIC  (spectrum). Cred ca il mai am si acum intr-o lada cu vreo 10 casete cu jocuri spectrum.
wow! foarte tare...crezi ca este functional?

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Eu pe asta l-am avut primul:  http://www.okazii.ro...2500--a57481154

Super scula, mai ales pe partea de radio...s-a gasit in comert...78-79, parca...

Dupa aceea o gramada de Sharp stereo gen GF 7575...cam asa ceva...si cu 2 casete...

Edited by _Dadi_, 01 September 2015 - 14:56.


#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

 all_or_nothing, on 01 septembrie 2015 - 14:37, said:

Nu înțeleg rostul acestor topicuri. Acum oftați după casetofoane vechi..offf

Iar eu nu înțeleg rostul celor care postează aiurea în topicuri care nu îi interesează. Crede-mă că se auzeau mult mai bine decât jafurile cu mp3 de azi. Mă refer la cele care erau scule nu la jafurile chinezești.

 mirificu, on 01 septembrie 2015 - 13:23, said:

Casetofon Tento rusesc ca ala din poza am avut si eu ani buni, il mai am si acum in pivnita, tot asa l-am cam terminat cu calculatorul Cobra, tot cu reglaj la surubelnita...

Dacă vrei să-l vinzi, donezi te rog frumos să mă anunți.

 cristi0304, on 01 septembrie 2015 - 14:06, said:

Hehe... Eu am avut varianta stereo (achizitionat prin '86)... Polonezii de la mare sa traiasca !
P.S. Il am si acum (intr-o debara). Ultima oara (probat acum mai bine de 15 ani) functiona. Posted Image

Idem ca mai sus.

Că tot vorbea cineva de Majak, am și eu un Majak 202, singurul aparat audio, în afară de un radio de lemn lung am uitat cum îi zicea, pe care l-am avut în anii 80. Prin anul 1999 i-am schimbat capul, încă se mai găseau la magazinul Muzica. Merge și acum însă face un zgomot infernal mecanismul, se datorează și vitezei, a treia care se aude cel mai bine.

Attached Files


Edited by gerbil, 01 September 2015 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate