Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cum sa infrangi un monstru(poveste)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Am auzit stirea la televizor chiar inainte ca telefonul de la sectie sa sune. Cand am ajuns la locul sinuciderii, a trebuit sa dam la o parte o armata de jurnalisti si cameramani. Se miscau mai rapid decat noi. L-am gasit pe domnul E. spanzurat intr-un vechi depozit parasit. Il stiam datorita unui proces foarte mediatizat in urma cu cateva zile. In seara respectiva, am primit prin posta un pachet. In el, era un CD. Pe el, era un fisier pdf intitulat: ,,Cum sa infrangi un monstru". Atat. Fara numele autorului. L-am deschis si am citit:

  Cum sa infrangi un monstru
Acest ghid prezinta modul de a distruge un monstru. Unul dintre cei mai cruzi monstri care au calcat vreodata pe fata Pamantului. Nu este vorba aici despre monstrii din povesti. Nici macar despre cei din mitologie. Aici ma refer la un alt gen de monstru. Unul cu chip de om. O bestie insetata de sange, alimentata de averea aproape nesfarsita si de puterea de neclintit. Este un ilustru om de afaceri. Are nenumarate banci si corporatii pe care le conduce. Are sute de mii de angajati. Este un prieten bun al multor vedete si politicieni. Este mereu placut si modest, in ciuda pozitiei sale sociale. Este politicos, calm, deschis. Un adevarat membru al inaltei societati. Rafinat, inteligent, iubit de prieteni si respectat de rivali. Cu tonul mereu bland si cu privirea calda. Dar, daca ii dai jos aceasta poleiala de aur, vei vedea imaginea inspaimantatoare ce zace pe sub aceasta imagine ce si-a cladit-o cu greu.

Caci el, in ciuda averii sale, este stapanit de o sete nesecata de castig. Si pentru aceasta, a devenit liderul neoficial al lumii interlope din oras. Isi foloseste bancile pentru a spala banii mafiotilor. Ordona el insusi asasinate. Prin relatiile sale, asigura un flux interminabil de droguri si arme. Le foloseste pentru a-si teroriza inamicii. Face trafic de carne vie. Vinde si cumpara sclavi. Isi da inamicii la caini. Prin infractorii sai, controleaza totul. A ucis sute de mii de oameni, inclusiv pe sotia mea. Nu are mila nici macar de copii sau de batrani. Odata, a primit un transport de sclavi din strainatate. O mie de oameni. Multi au murit pe drum. Deoarece nu a gasit la timp un cumparator pentru ei, a ordonat scufundarea vaporului. A stat pe mal si a baut o cafea, in timp ce noaptea era brazdata de urletele disperate ale sclavilor din vapor. Cand doi dintre ei au ajuns pe mal, a ordonat bodyguarzilor sai sa ii ucida. Sotia mea era printre ei. Asa ca am scris acest ghid. Pas cu pas, ghidul arata modalitatea prin care o asemenea fiara ce se deghizeaza intr-o fiinta umana poate fi zdrobita de un om obisnuit, ca mine. Sa incepem:

Pasul 1:
Va trebui sa ajungi cat mai aproape de el, ceea ce este imposibil. Omul locuieste intr-un conac al carui vechime contrasteaza puternic cu modernitatea sa. Are cele mai noi si performante electronice si electrocasnice si un mobilier futurist. Are sisteme de securitate de ultima generatie. Caci omul este paranoic. Are geamuri antiglont peste tot. Are sute de garzi de corp si lunetisti pe orice acoperis de pe proprietate. Boala sa il face sa stea mereu retras in vila. Munceste de acasa, de unde isi conduce toate afacerile. Vede peste tot dusmani gata sa ii ia locul. In rarele iesiri, foloseste o limuzina blindata si un avion privat aflat la doar cativa metri de locuinta, pe un aeroport privat, al carui proprietar tot el este. Are cinci limuzine identice si cinci sosii, plus zeci de masini cu bodyguarzi. Asa ca este aproape imposibil sa il ataci direct. Isi trimite sosiile peste tot, asa ca nu stii niciodata unde se afla cu adevarat. Multi spun ca, de fapt, el nu paraseste casa niciodata si, la toate aparitiile publice, si la toate intalnirile de afaceri, nu a participat niciodata.

Nu poti nici sa te infiltrezi in impenetrabila-i fortareata. Are un grup select de oameni ce au voie sa se apropie de el. Servitorii lui de incredere. In rest, poti sa te angajezi ca paznic. Doar ca foloseste relatiile sale din CIA si FBI pentru a verifica pe oricine doreste sa se angajeze la vila. Si e aproape imposibil sa fii angajat, caci el isi doreste perfectiunea. Daca singura ta greseala a fost ca in clasa a II-a ai venit cu lectia neinvatata, poti sa nu te obosesti sa mergi la interviu. Atunci, cum este posibil sa il invingi? Exista vreo cale? Da, exista. Pasul urmator.

#2
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Dar de unde stie CIA ca eu nu mi-am facut lectia in clasa a doua? La asta te-ai intrebat?

#3
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
Persoana spanzurata era si ea o sosie ?

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Metoda logică de vânat iepuri:
- Materiale necesare: o cărămidă, un morcov și un pumn de piper.
- Mod de operare: Te duci în ppdure și pui cărămida într-un loc deschis, unde poate fi observată cu ușurință.
Peste cărămidă așezi morcovul, iar peste morcov presari piperul.
Apoi, te ascunzi în desiș.
Iepurele vine, vede morcovul, dă să-l mănânce, inspiră piperul, strănută și se dă cu capul de cărămidă ! el lesina si tu il inhati.

#5
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Pasul 2:
Va trebui sa te infiltrezi totusi. Bine, dar n-ai spus ca e imposibil? Ba da, la vila este imposibil. Nu poti ajunge la el. Dar mai exista o cale: Mai tii minte cand am scris despre petrecerile la care participa? Chefurile cu vedete si politicieni si in general, cu oricine este bogat si celebru in oras? Informandu-te, poti afla ca majoritatea acestor petreceri are loc la un anumit restaurant. Tocmai in acel restaurant te vei angaja. Nu este nici pe departe atat de greu ca la vila. Asa ca, te angajezi ca paznic.

In acest punct, trebuie sa fii pregatit pentru o lupta de durata. Obiectivul in acest moment este sa castigi increderea celorlalti angajati ai restaurantului. Poate chiar si prietenia. Caci ei stiu multe lucruri despre celebrii clienti ai localului. De la ei afli despre o alta slabiciune a monstrului: Ii plac femeile frumoase! Nu, il obsedeaza! Isi doreste mereu sa fie cu cea mai frumoasa femeie pe care pune ochii. Le schimba ca pe ciorapi. Pe una a impuscat-o pentru ca nu s-a machiat suficient de bine! Nu glumesc! A umplut-o de gloante si a aruncat-o intr-un lac! Asa ca angajezi o prostituata. Cea mai buna pe care o gasesti. Sper ca ai destule economii, pentru ca va trebui sa cheltuiesti destul de mult cu ea. Trebuie sa domine peste o mare de vedete care mai de care mai supla si mai frumoasa! Va trebui sa castige atentia acestui individ. Si o va castiga, daca totul merge perfect. In acest moment, ai un spion. Un fel de agent in casa inamicului. O folosesti din cand in cand. Este momentul pentru urmatorul pas:

Pasul 3:
Si aici va trebui sa astepti. Spionului tau(prostituatei) nu ii va fi usor sa ii castige increderea suficient cat sa o lase prin preajma lui! Dar va reusi, si atunci ai o sursa constanta de informatii. Informatii despre locul unde se intalneste cu infractorii, despre identitatea lor. O va duce si pe ea la intalnirile cu mafiotii, din mandrie pura! Pentru ca este mandru. Odata, am citit pe net ca a mers intr-o biserica unde, in fata unei statui de-a Lui Iisus Hristos, a luat un ciocan si a distrus trupul. A ramas doar crucea goala. Atunci, si-a intins mainile ca si cum el ar fi fost in locul Lui Iisus si si-a obligat bodyguarzii sa ingenuncheze in fata lui. Iata la ce nivel ajunge nebunia si mandria acestei creaturi!

Cu siguranta va dori sa se laude cu noua lui achizitie. Caci orice femeie nu inseamna pentru el decat un alt mod de a-si manifesta pozitia sociala, de a arata tuturor la ce nivel a ajuns! In rest, nu ii pasa de nimeni si nimic. Dupa ce ai aflat diverse nume de infractori, va trebui sa faci din nou multa munca de informare. Cat despre ,,spioana" ta, iti va deveni curand inutila, caci omul ii va da papucii pentru o alta femeie, mai frumoasa.

Pasul 4:
Lupta se apropie de final, dar nu inseamna ca eforturile tale trebuie sa slabeasca. Dimpotriva! E timpul sa vizitezi unul dintre interlopii care il slujesc in secret. Ai nevoie de bani, dar mai ales de tupeu. Odata ce treci de securitatea lui si ii castigi increderea, vei sta la masa cu mafiotul. Ii vei spune ca stii despre stapanul lor din umbra si ca va incepe in curand un proces impotriva lui. Autoritatile au aflat(ok, asta trebuie sa minti tu, ai inteles, nu?) despre afacerile sale ilegale si despre interlopi. Convinge-l ca, atunci cand va fi silit, seful lor va da ordin ca interlopii sa fie eliminati, pentru a nu putea sa depuna marturie impotriva lui la proces. Prin asta, il vei convinge pe interlop ca este in pericol si vei sadi in el ura fata de stapanul sau!

Cum crezi ca te simti cand afli ca cineva te foloseste cu nerusinare si, cand nu ii mai esti de folos, va scapa de tine? Interlopul va dori sa fie de partea ta. Va planui el insusi o lovitura, ca sa-si scape pielea. Nu-ti face griji ca ai contactat doar un singur mafiot, pentru ca interlopii comunica intre ei si informatia circula foarte rapid. Curand, toti interlopii vor afla despre planurile sale! Atunci va veni momentul pentru urmatorul pas.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postasoare, on 31 august 2015 - 22:42, said:

Persoana spanzurata era si ea o sosie ?

Numai monstrul stie asta, si asta daca nu a si uitat deja, pt. ca are o memorie fantastica dar selectiva, care da delete automat, la sclavii au murit.

Trebuie sa te mai gandesti, pt. ca, daca nevasta era o sclava pe vapor, putin probabil sa ai bani sa platesti cea mai tare dama de companie si alte lucruri.

#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Scrii atat de prost incat, gandindu-ma la ce mizerii de filme s-au turnat in ultimul deceniu, cred ca ai putea sa faci cariera la Hollywood.

#8
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Puteam sa jur ca era ceva legat de Basescu, dar m-am inselat rau...

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Prietene, esti ciudat! Deci esti un bun scriitor contemporan :)

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tineti-va bine ca vine si pasul 5.

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postblacktiti89, on 31 august 2015 - 22:23, said:

Unul dintre cei mai cruzi monstri care au calcat vreodata pe fata Pamantului. Nu este vorba aici despre monstrii din povesti. Nici macar despre cei din mitologie. Aici ma refer la un alt gen de monstru. Unul cu chip de om. O bestie insetata de sange, alimentata de averea aproape nesfarsita si de puterea de neclintit. Este un ilustru om de afaceri. Are nenumarate banci si corporatii pe care le conduce. Are sute de mii de angajati. Este un prieten bun al multor vedete si politicieni. Este mereu placut si modest, in ciuda pozitiei sale sociale. Este politicos, calm, deschis. Un adevarat membru al inaltei societati. Rafinat, inteligent, iubit de prieteni si respectat de rivali. Cu tonul mereu bland si cu privirea calda. Dar, daca ii dai jos aceasta poleiala de aur, vei vedea imaginea inspaimantatoare ce zace pe sub aceasta imagine ce si-a cladit-o cu greu.

Caci el, in ciuda averii sale, este stapanit de o sete nesecata de castig. Si pentru aceasta, a devenit liderul neoficial al lumii interlope din oras. Isi foloseste bancile pentru a spala banii mafiotilor. Ordona el insusi asasinate. Prin relatiile sale, asigura un flux interminabil de droguri si arme. Le foloseste pentru a-si teroriza inamicii. Face trafic de carne vie. Vinde si cumpara sclavi. Isi da inamicii la caini. Prin infractorii sai, controleaza totul. A ucis sute de mii de oameni, inclusiv pe sotia mea. Nu are mila nici macar de copii sau de batrani. Odata, a primit un transport de sclavi din strainatate. O mie de oameni. Multi au murit pe drum. Deoarece nu a gasit la timp un cumparator pentru ei, a ordonat scufundarea vaporului. A stat pe mal si a baut o cafea, in timp ce noaptea era brazdata de urletele disperate ale sclavilor din vapor. Cand doi dintre ei au ajuns pe mal, a ordonat bodyguarzilor sai sa ii ucida.

Ce scrii tu aici este povestea Capitalismului

#12
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Pasul 5:
Acum mafiotii se vor ocupa de lichidarea sosiilor. Ei sunt experti, asa ca toate cazurile vor parea ,,accidente". Acum trebuie sa convingi mafiotul cu care te-ai imprietenit sa poarte un reportofon, un microfon sau pur si simplu sa inregistreze pe ascuns cu telefonul. In orice loc se duce, dusmanul tau are oameni care cauta zona in amanunt dupa microfoane ascunse. Asa ca asta nu este o varianta buna. Insa pentru a-si asigura loialitatea interlopilor, el nu ii va verifica niciodata. Stie ca, daca face asta, toti se vor revolta impotriva lui, percepand asta drept o jignire!

Asa ca, in curand, vei avea o intalnire de ,,afaceri " inregistrata cuvant cu cuvant. Inregistrarea, indiferent de forma, va contine adevarul despre toate afacerile sale murdare. Si nu e nevoie decat de una, maxim doua intalniri. Atunci vei avea dovada solida a faptelor ce se doreau a fi mereu ascunse.

Pasul 6:
Vei duce inregistrarea la o televiziune. De ce nu la politie? Pentru ca omul controleaza politia. Pentru ca nimeni nu indrazneste sa il infrunte, indiferent de faptele sale. Niciun politist sau agent secret nu isi va risca slujba, ba chiar viata, pentru a-l aresta! Pe de alta parte, daca totul va fi facut public, va exista o presiune uriasa asupra autoritatilor care va isca un proces. Acum e momentul pentru o pauza. Procesul va fi o lovitura pentru el. O gaura neagra in care se vor ineca banii, reputatia, imaginea lui impecabila. Partenerii lui de afaceri il vor parasi.T Conturile lui vor pierde bani cu nemiluita. Unele ii vor fi inghetate. Si disperarea lui va creste cu fiecare ora!
Pasul 7:

Acum este momentul sa il contactezi printr-o scrisoare. Trebuie sa ii spui ca ai informatii care il pot salva de la ruina. Ca poti sa fabrici dovezi pentru a parea ca inregistrarea a fost falsa si ca, prin ele, il poti ajuta sa castige procesul. Va fi nevoie sa ii ceri bani. Aici este nevoie de inteligenta, de strategie. Daca ii ceri o suma prea mica, va crede ca esti un amator si ca de fapt nu stii nimic despre cine este el si ce putere are. Nu te va lua in serios si nici nu va veni la intalnirea stabilita. Daca in schimb, suma este prea mare, se va preface ca e de acord si chiar bucuros sa iti ofere acesti bani, indiferent de numarul lor. Insa va veni cu o armata de bodyguarzi care te vor umple de gloante intr-o fractiune de secunda, apoi va cauta ,,dovezile" tale.

Pasul 8:
Felicitari! Tot ce trebuie sa faci este sa te prezinti la locul de intalnire stabilit. Disperarea monstrului de a isi pastra averea ii va orbi ratiunea, asa ca va lasa garda jos. Nu va mai tine cont de faptul ca va iesi din zona sa de siguranta, unde nimeni si nimic nu il poate opri. Se va intalni cu tine, doar ca nu veti fi singuri. Mafiotii care l-au slujit, partenerii de afaceri, proprii bodyguarzi, toti vor sa il ucida! Toti il urasc. Chiar si angajatii sai, garzile de corp. Ei stateau cu el doar pentru ca putea sa ii plateasca. Paranoia sa, boala sa psihica l-a determinat sa ii supuna la chinuri si teste cumplite si adesea umilitoare. Ei abia asteapta sa isi infiga pumnalele in el, la primul semn ca puterea lui a slabit. Si, incurajati de moment, vor veni.

Bodyguarzii sai nu vor indrazni sa ii faca nimic, dar nici nu vor reactiona cand inamicii sai vor lovi! Partenerii sai de afaceri il vad ca pe cineva care, prin asocierea cu ei, le afecteaza imaginea si reputatia. De aceea, vor dori sa il elimine inainte sa devina ei insisi niste tinte pentru mass-media si autoritati. Ei vor angaja asasini platiti ca sa ii urmareasca fiecare miscare. Si intalnirea cu tine le va oferi un moment prielnic de a actiona. Interlopii vor interveni si ei, asociindu-se cu asasinii. Poti incepe sa mananci din punga de popcorn, daca ti-ai adus si, daca esti mai insensibil din fire, poti sa asisti la spectacol. Daca nu suporti sa vezi finalul sangeros, poti sa te retragi cat mai discret posibil. Oricum nimeni nu va avea timp sa-ti acorde atentie! In final, poti sa fii fericit pentru ca ai castigat razboiul si ca, prin faptele tale ai mai scapat lumea de un monstru!

Am ajuns la finalul acestui ghid. Am scos CD-ul din computer si l-am pus din nou in ambalaj. Nu voi actiona din doua motive: a)In primul rand, moartea domnului E. este considerata o sinucidere si cazul a fost inchis. CD-ul nu poate fi considerat o dovada in acest caz. Nu apare nicio data si niciun nume de persoana. Au fost de-a lungul timpului numeroase procese intentate unor oameni de afaceri banuiti de fapte mult mai grave. Au existat multi lideri mafioti care pozau in oameni cinstiti, dar s-a dovedit ca nu sunt deloc asa. Cazul dl. E nu este deloc unul singular. Cata vreme nu este mentionat in mod explicit numele lui, nu putem lega acest CD de moartea lui. B) Cel de-al doilea motiv, si poate cel mai important, este ca.......eu sunt autorul acestui ghid!

#13
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Suna a manipulare scrierile tale,sau asa cum au afirmat unii colegi,a comunism,numai ca autorul a uitat cum a sfarsit Ceausescu .Deci orice nas isi are nasul:)

#14
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

View Postisisceanoua, on 01 septembrie 2015 - 21:51, said:

Suna a manipulare scrierile tale,sau asa cum au afirmat unii colegi,a comunism,numai ca autorul a uitat cum a sfarsit Ceausescu .Deci orice nas isi are nasul:)
Povestea este despre un om de afaceri care a devenit mafiot pentru ca voia o tona de bani, n-are nicio legatura cu comunismul sau ceva. Ala care a scris ghidul(de fapt politistul ala de la inceput) a vrut sa se razbune pt. ca i-a omorat ala sotia, un subiect abordat si in anumite filme(acum mi-a venit in minte ideea asta). N-are nicio legatura cu politica...In plus, n-am scris niciodata ca a facut bine politistu' ala pentru ca s-a razbunat...:) Cred ca daca era ceva gen ,,sa darame ala sistemul"  sau ceva, putea sa sune drept comunism, cu toate ca subiectu' a fost abordat si intr-un film, ,,Law Abiding Citizen", cand personaju' negativ, tot asa, voia sa se razbune, doar ca voia sa darame sistemul judiciar american...:) Era un fel de ,,ghid", nu exista personaj negativ sau pozitiv in povestea asta...In concluzie, nicio legatura cu comunismu' sau nazismu' sau mai stiu eu ce...:))) PS: Imi cer scuze pentru ca m-am repezit sa iti raspund si am uitat sa-ti multumesc pentru comentariu! Orice parere sau sfat referitoare la scrierile mele conteaza!:)

#15
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
"Intorsatura" de la final nu e plauzibila. Politistul si-a trimis singur prin posta CD-ul, l-a citit, analizat dpdv legal, ca si cum nu l-ar fi scris chiar el?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate