Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trenulet scara N roco

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Unde pot gasi in Bucuresti un magazin care vinde sine de trenulet scara N. Doar sine nu seturi intregi?
Am un trenulet "starter kit" primit cu multa vreme in urma, vreo 25 de ani. Ultima data l-am montat de Craciun, langa bradut, spre bucuria fiului meu. Zilele trecute la insistentele fiului am cedat si am scos iarasi trenuletul si am observat ca jumatate din setul de sine de cale ferata sunt "topite" parca la un capat. Cred ca a fost de la pozitia in care au stat, si sus pe dulap au fost temperaturi foarte mari cat am fost plecati in vacanta, si au fost spre 40 de grade in casa la etaj.
Jumatate din sine sunt ingustate la un capat si aproape ca nu se pot imbina cu alte sine.
Daca tot sunt in Buciresti as cumpara de aici cateva daca as gasi. Mersi.

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Vazusem ceva pe Kogalniceanu, peste drum de Drept, magazin specializat.  Habar n-am daca mai e, trec rar pe-acolo.

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Daca cumva ai drum in Brasov,este un magazin cu trenulete,diferite modele si marimi.Nostalgic fiind din copilarie,inca mai am un trenulet nemtesc in stare de functionare... am intrat si eu sa arunc un ochi.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
intra pe forumuri de specialitate si intreaba, acolo sigur stie cineva

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Kogalniceanu 51 se pare ca-i adresa despre care ziceam.

Attached File  Tren.jpg   197.94K   53 downloads

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 dan210, on 31 august 2015 - 22:17, said:

intra pe forumuri de specialitate si intreaba, acolo sigur stie cineva
Am cautat pe google si majoritatea vand doar seturi sau doar "material rulant" - vagoane si locomotive. Am gasit pe ebay ieftin, dar e mai scump transportul decat marfa.
Avea unul prin germania o lichidare de "stoc" cu 99 de euro cateva zeci de piese si macaze, dar inca nu am incredere sa comand de pe ebay. Eu vreau doar 6 sine curbe ( cat sa compui un semicerc, si una sau doua linii drepte.

 Barboso, on 31 august 2015 - 22:25, said:

Kogalniceanu 51 se pare ca-i adresa despre care ziceam.

Tren.jpg
Maine trag o tura pe acolo.
Stiam ca este in Unirea sus la et 4 un magazinas dar ultima data vindeau doar chinezarii "mainstream" pentru copii mici, nu bijuterii.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Mai exact distanta dintre șine cati mm are?

#8
catalin_roka

catalin_roka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.04.2008
mai e un magazin de genul acesta in piata la crangasi.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 missionnad, on 31 august 2015 - 23:08, said:

Mai exact distanta dintre șine cati mm are?
Teoretic 9mm

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost pe kogalniceanu degeaba. Inchis desi dupa  orar  trebuia sa fie deschis. Am cautat pe net un telefon,  nu  raspundea nimeni.

#11
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
neaparat ROCO ?

http://www.trennet.ro/produs/1051


Edit: din cate observ nici macar pe site-ul lor nu mai gasesti sine la scara N, deci putin probabil sa mai gasesti noi...

Edited by Cornel, 01 September 2015 - 10:40.


#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 Cornel, on 01 septembrie 2015 - 10:31, said:

neaparat ROCO ?

http://www.trennet.ro/produs/1051


Edit: din cate observ nici macar pe site-ul lor nu mai gasesti sine la scara N, deci putin probabil sa mai gasesti noi...
Nu e musai roco. Dar sa fie compatibil sistemul de imbinare.
Cred ca o sa am mai mult noroc pe ebay. Am vazut ca pe situl oficial roco nu mai au scara N.
La budapesta mai era un magazin de specialitate.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Trenuletele mele din 1987....ce-au mai alergat parintii după ele prin tot Bucurestiul.Sunt functionale,doar cutiile arata mai nasol.
Imi puteti spune care ar fi valoarea lor?chiar nu ma pricep....

Attached Files



#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
astea-s Zeuke & Wegwerth la nivel de jucarie, nu model. vagoanele de persoane is din epoca III. daca ar fi fost un set rar, ar avea valoare istorica, dar asa... locomotive si vagoanele n-au inscriptii si nivelul de detaliu este simplist.
http://www.ebay.de/i...=item4d373fbc1b
aici un set oarecum similar dar superior ca detaliu si dotare (vagoane vopsite, desi nu conform originalului, locomotiva T16 prusac in culori de epoca I (chestie mai rara)) se va duce cu ca 25-30 EUR.

#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Care e diferenta intre jucărie si model?Ca necunoscator mi se pare destul de bun detaliul

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
http://www.modellbah...ig_170190_2.jpg
asta de exemplu, este un model. si e out-of-the-box, fara detalii mici montabile.
http://www.modellbah.../9/215529_b.jpg
asta-i varianta model a vagonului de persoane.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 catalin_roka, on 01 septembrie 2015 - 08:56, said:

mai e un magazin de genul acesta in piata la crangasi.
Sunt acuma la nasi in zona Crangasi. Poti sa imi dai niste amanunte despre magazinul acela unde il pot gasi.
Mersi.

 missionnad, on 01 septembrie 2015 - 16:05, said:

Trenuletele mele din 1987....ce-au mai alergat parintii după ele prin tot Bucurestiul.Sunt functionale,doar cutiile arata mai nasol.
Imi puteti spune care ar fi valoarea lor?chiar nu ma pricep....
Eu am avut ceva asemanator de la piko. Scara HO.
A venit din germania fiul unui prieten de familie si s-a prostit cumva pe balcon si mi-a scapat locomotiva de la balcon. Nu s-a spart dar oricum nu functiona.
Anul urmator, tatal sau mi-a adus cadou setul Roco, dar care era net peste PIKO, si la scara N.
Din seturile piko HO, nu mai am nimic. Eu vreau cu setul asta roco, sa pot sa il montez si sa se joace copilul.
Vad ca seturile astea moderne digitale sunt extraordinar de scumpe ( aseara la baneasa mall, am gasit un starter roco, cu ceva banalitati de vagoane si o loco diesel, dar digital-2999 lei).

 missionnad, on 01 septembrie 2015 - 23:19, said:

Care e diferenta intre jucărie si model?Ca necunoscator mi se pare destul de bun detaliul
Jucaria este pentru copii care nu sunt atenti la detaliu iar modelul este pentru copiii din adulti, care ar da un salar pe un set.

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
digital, adica cu decoder? d-ala teoretic ai nevoie daca ai mai mult de un tren si nu vrei sa lucrezi cu sectiuni de sine separate.
exista locomotive cu decoder, cu pregatire de decoder sau fara. cele fara nu se deosebesc ca si concept de cele din anii '80, doar ca-i mai mic si mai eficient electromotorul si detailingul e mai bun. in rest tot bazat pe un trafo merge.
seturi starter gasesti pe ebay la preturi ok (60-120 EUR).
dincolo de asta, sinele in sine nu-s foarte scumpe. scumpe is macazele. la material rulant, cam tot ce-i european e scump. preturi ok la locomotive/vagoane in schimb se gasesc la producatori americani (athearn, bachmann).
pe ebay adesea se gasesc chestii interesante la preturi ok, chiar 2nd hand. luasem un G8 prusac (piko) la vreo 70 euro si un BR50 Kriegslok epoca II la 50.
la TT nu ma pricep ca n-am avut niciodata asa ca nu stiu cum arata 2nd hand market-ul. dar niste sine/macaze tre sa se gaseasca la preturi acceptabile pe ebay.

Quote

Jucaria este pentru copii care nu sunt atenti la detaliu iar modelul
jucaria trebuie sa fie simpla si robusta, ca alde prunc n-o sa aibe rabdare si grija, el vrea sa se joace. la material rulant cu multe detalii, astea se vor rupe rapid.
uita-te la exemplul asta ce potential de a-l strica are:
http://www.ebay.de/i...=item5421a46b09

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate