Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Garantia oferita de Ford - o bataie de joc

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
mihai__g

mihai__g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2015
Garantia Ford inseamna ceva de genul:
Daca ai probleme in perioada de garantie, Ford iti tine gratuit masina in service pe termen nelimitat. Ma rog, nu chiar nelimitat, probabil pana exipra garantia.

In luna mai 2015, am achizitionat un autoturism Ford Focus Titanium nou. In luna iunie am dus masina intr-un service autorizat Ford din cauza unor probleme la acceleratie. La ora actuala masina mea se afla in continuare in service, dupa mai mult de doua luni de la constatarea problemei si dupa nenumarate asa-zise reparatii care nu au rezolvat prolema.

Intre timp am contactat si Ford Romania, pentru a cere suport in restituirea banilor platiti pentru achizitionarea unui autoturism defect. Iata raspunsul oficial primit de la Ford Romania, la o luna de la sesizare:

Quote

Buna ziua,

Compania Ford Romania impreuna cu dealerul Roadhill Bucuresti au acordat maxima prioritate solutionarii cazului dumneavoastra.
Va transmitem ca Dealerul a finalizat reparatia autoturismului D-voastra, problemele aparute   fiind remediate cu profesionalism de catre dealer, in acord cu tehnologia si procedurile de reparatie Ford, neexistand motive de ingrijorare atat  legate de  calitatea cat si de executia lucrarii.
Deoarece colmatarea injectoarelor datorita calitatii combustibilului folosit, coroborata cu modul  exploatarii de catre D-voastra a autovehiculului  – cu drumuri scurte in oras,  defectul   nu poate fi incadrat ca defect, imputabil producatorului.
Va rugam sa contactati Dealerul, pentru preluarea masinii.
Cu stima,
....
Centrul Relatii Clienti Ford Romania

Dupa ce am primit acest raspuns, m-am dus la service pentru a-mi ridica masina, si imediat am constatat ca defectiunea persista. Acest lucru a fost constatat si de catre directorul Service-ului. Cinci zile mai tarziu, respective doua luni jumate de la constatarea problemai, masina mea este defecta si inca nu am nici un raspuns referitor la cererea de restituirea a banilor.

Am si eu cateva intrebari pentru Ford Romania:

1.

Quote

modul  exploatarii de catre D-voastra a autovehiculului  – cu drumuri scurte in oras
Eu am cumparat o masina in luna mai, si in luna iunie m-am dus cu ea la service. Imi cer scuze ca in aceasta perioada indelungata (mai mult de o luna) nu am plecat in concediu. Eu nu am fost in stare sa negociez 12 saptamani de concediu cu angajatorul meu. Cumva, Ford Focus se adreseaza celor care merg in concediu in fiecare luna?

2.

Quote

colmatarea injectoarelor datorita calitatii combustibilului folosit
Eu am alimentat doar de la benzinarii din centrul Bucurestiului, apartinand celor mai mari retele prezente in Romania. De la aceste statii de benzina alimenteaza zilnic mii de masini. Ati auzit cumva de un numar foarte mare de masini defecte din cauza carburantului vandut in Bucuresti in vara aceasta sau doar noul Ford Focus Titanium este sensibil la carburantul vandut in Romania?

3. Interpretez eu gresit expresia

Quote

maxima prioritate solutionarii cazului
Inseamna cumva: curatam injectoarele timp de o luna?

4.

Quote

Problemele aparute fiind remediate cu profesionalism de catre dealer, in acord cu tehnologia si procedurile de reparatie Ford, neexistand motive de ingrijorare atat  legate de  calitatea cat si de executia lucrarii.
Asta inseamna "profesionalism" in viziunea Ford Romania?

Problema nu are nici o legatura cu carburantul, aceast motiv fiind invocat de cei de la service cu vreo 6 saptamani inaintea celor de la Ford Romania. Dupa ce au schimbat bujiile si au scost 25 litri de asa zis benzina proasta din rezervor, la recomandarea serviceului, am alimentat cu OMV 100, si am condus 100km pe autostrada. Problema nu a disparut si m-am intors la service. 6 saptamani mai tarziu, Ford Romania invoca aceasi problema pentru a evita restituirea banilor. Evident curatarea injectoarelor a reparat problema pt doar 15 minute timp in care nu am realimentat.

Pentru cine are rabdare, o sa dau toate detaliile despre fascinanta poveste intr-un post ulterior.

Edited by mihai__g, 31 August 2015 - 20:51.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu mai sta de detalii, mergi la opc

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
OPC .
Fa copii la documente si e-mailuri si trimite-le on-line la OPC. Ai sa fii uimit de rezultate. Nu intra in discutii tehnice inutile cu cei de la Ford ca pierzi timpul. Reprezentantele sunt in coada clasamentului cand vine vorba de profit , dar in top cand vine vorba de plangeri de la consumatori . Producatorul nu isi asuma pierderea sau restituirea banilor si dealerul nu isi permite . Asa ca , du-te la OPC.
Atentie cu popularizarea excesiva. Nu le convine , dar trebuie sa fii sigur ca dreptatea este de partea ta , altfel risti un proces . Mai nou , spatiul virtual este considerat purtator de raspundere si astia de la ford te pot da in instanta pentru defaimare , calomnie , etc. Las-o la nivel de autoritati ca de aia platesti taxe si impozite si asteapta raspunsul lor .

Edited by JurasikMan, 31 August 2015 - 21:08.


#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ce inseamna mizeria aia "datorita combustibilului folosit"? Ti s-a indicat sa bagi carburant dintr-un loc si nu te-ai conformat? Ai ciordit carburantul facand gauri in conducta si l-ai bagat cu ceva pamant in rezervor?


Daca nu, atunci ar trebui insemnati cu fierul rosu pe frunte si pe fiecare buca pentru fraza asta de cacat.

Edited by Groot, 31 August 2015 - 21:09.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am un focus de mai bine de 5 ani
cel putin 50k km a vazut numai drumuri scurte, vara sau iarna
scurte insemnand 3-4 km dimineata, 3-4km seara
ba chiar 1-2 km in ultima perioada
nu are nici pe naiba

si diesel
alimentat de la petrom, omv sau rompetrol de prin sectorul 3 in mare parte
doar odata de la lukoil si am avut senzatia ca macina piulite, asa ca m-am lasat

la tine e batjocora din partea Ford si a dealerului

Edited by aeon, 31 August 2015 - 21:13.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Deh, cine te-s pus sa cumperi Ford? ,, Este marca de masina cu cele mai multe si diverse problem tehinice!''- Asta mi-a spus un om de service! Posted Image
Stiu de cineva care si-a luat un Fiesta, prin 2008 si I-a picat abmreiajul. L-au refuzat initial pe motiv de domiciliu- omul statea la Comarnic, si pantele in localitate nu-s chiar blande, dar totusi..I-au reparat-o, dar cu pile!
On: OPC, MAINE!

#7
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu trebuie sa mergi personal la OPC. Fa-i sesizarea online! Eu am avut o surpriza cand ma cauta eMAG-ul sa ma roage sa-mi dea banii inapoi.

http://reclamatii.anpc.ro/

#8
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015
Tare fază cu drumuri scurte în oraș. Pe aia nu i-a bătut nimeni lână acum probabil.

 all_or_nothing, on 31 august 2015 - 21:14, said:

Tare faza cu drumuri scurte în oraș. Pe aia nu i-a bătut nimeni pană acum probabil.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ii baga motive ca sa treaca timpul si sa o lase moarta in papusoi, mizeaza pe treaba asta conducerea din Romanica. Afara cred ca se miscau prompt.

#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
"Datorita combustibilului folosit" - Cei de la Ford ar trebui sa stie ca "datorita" se foloseste doar pentru a mentiona un lucru pozitiv. In contextul de fata ar fi trebuit sa foloseasca "Din cauza combustibilului folosit". Cel putin la gramatica sunt total pe dinafara.
Este bine ca sunt popularizate astfel de intamplari, sa stie lumea cat de sensibile sunt Fordurile noi la benzina din Romania.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Du-te la benzinarie si cere un buletin de analiza, ceva.

Nu mai cumparati motoare pe benzina cu injectie directa decat daca intelegeti ceva de pe urma lor.

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 JurasikMan, on 31 august 2015 - 21:06, said:

OPC .
Fa copii la documente si e-mailuri si trimite-le on-line la OPC. Ai sa fii uimit de rezultate. Nu intra in discutii tehnice inutile cu cei de la Ford ca pierzi timpul. Reprezentantele sunt in coada clasamentului cand vine vorba de profit , dar in top cand vine vorba de plangeri de la consumatori . Producatorul nu isi asuma pierderea sau restituirea banilor si dealerul nu isi permite . Asa ca , du-te la OPC.
Atentie cu popularizarea excesiva. Nu le convine , dar trebuie sa fii sigur ca dreptatea este de partea ta , altfel risti un proces . Mai nou , spatiul virtual este considerat purtator de raspundere si astia de la ford te pot da in instanta pentru defaimare , calomnie , etc. Las-o la nivel de autoritati ca de aia platesti taxe si impozite si asteapta raspunsul lor .

Sa riste un proces pentru ce ,ca fac aia masini de cacat? Sa duca atunci masina la tribunal sa circule cu ea un pic judecatorul,daca o fi multumit sau nu da el un verdict.Ce naiba,pe banii tai si nervii tai sa-ti fie frica de proces? As duce masina cu o reclama mare pe ea in fata reprezentantei,as scrie ce de rahat masini si oameni de service au si as invita trecatorii la un drive test.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 richi_e, on 31 august 2015 - 21:12, said:

Deh, cine te-s pus sa cumperi Ford? ,, Este marca de masina cu cele mai multe si diverse problem tehinice!''- Asta mi-a spus un om de service! Posted Image
Stiu de cineva care si-a luat un Fiesta, prin 2008 si I-a picat abmreiajul. L-au refuzat initial pe motiv de domiciliu- omul statea la Comarnic, si pantele in localitate nu-s chiar blande, dar totusi..I-au reparat-o, dar cu pile!
On: OPC, MAINE!

Buey , vezi ca sar la beregata ta ! Eu am Ford  si-s mandru de nu mai pot. Singura masina la care nu mi s-a stricat nimic. E drept ca e un Ranger mai vechi ( adica e mai mult Mazda B2500 ) da e Ford.
Deci ,acum , sa nu avem discutii , retractezi totul in scris , si-mi faci niste versuri in ritm iambic ( pe picior trisilabic )  cu rima incrucisata in care sa aduci laude marcii ...ne-am inteles ?

#14
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
ai tot dreptul sa iti dea alta masina eu asa as face

#15
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007

 underb, on 31 august 2015 - 21:25, said:

Du-te la benzinarie si cere un buletin de analiza, ceva.

Nu mai cumparati motoare pe benzina cu injectie directa decat daca intelegeti ceva de pe urma lor.
OFF:
Toate sunt cu injectie directa. N-ai ce face. Adica sa nu mai cumparam masini, niciodata!?

ON:
OPC. Restituire + pagube morale + materiale (poate ai scos banii de la banca, dobanzi etc). Rromanica, te iubesc! (ar trebui sa-mi fac semnatura).

Edited by 4evryng, 31 August 2015 - 22:23.


#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Focus Titanium 2014, cumparat de la dealer anul trecut in octombrie in State. Acelasi motor cred, 2.0L
Am 21,000 Mi, fara defect.

Mergi la RAR si intereseaza-te cat te costa un test dupa care sa ti se elibereze un raport ca sa sublinieze ceea ce clamezi tu.
Cu raportul ala si cu raspunsul de mai sus, dai in judecata Ford sa-ti dea banii inapoi pe masina

 4evryng, on 31 august 2015 - 22:15, said:

Rromanica, te iubesc! (ar trebui sa-mi fac semnatura).

Nu e numai in Romania ceea ce se intampla, nu-ti face grijanie

#17
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Opc plus televiziune. Nu ii lasa asa. Sincer mi se pare bătaie de joc si nu stiu cum ai rezistat pana acum ca eu le scoteam dintii cu patentul

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 4evryng, on 31 august 2015 - 22:15, said:

OFF:
Prietene, iti aduc o veste (culmea nou-nouta pentru tine): Lasa-te. Toate, TOATE sunt cu injectie directa. Sau tu esti "d-ala" cu behemve din '80 cu carburator (aveau sau era si atunci tot cu injectie de carburant)!?
Te inseli. Din pacate, o faci cu agresivitate.
Sistemele de injectie pot fi directe (injectie direct in camera de ardere) sau indirecte; mai mult, ambele sisteme pot fi folosite simultan intr-un motor. O scurta cautare pe google te poate lamuri asupra acestui fapt.

Edited by TS030, 31 August 2015 - 22:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate