Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Temperaturi sigure pentru laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Am un Asus R501VB pe care ma joc din cand in cand. Ma joc doar World of Warcraft si Hearthstone.

Am observat ca atunci cand joc World of Warcraft laptopul sta la 75-80 de grade(placa video). E vreo problema daca joc pentru perioade indelungate(3-4 ore)?

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

 JesusInDaHood, on 31 august 2015 - 19:58, said:

Am un Asus R501VB pe care ma joc din cand in cand. Ma joc doar World of Warcraft si Hearthstone.

Am observat ca atunci cand joc World of Warcraft laptopul sta la 75-80 de grade(placa video). E vreo problema daca joc pentru perioade indelungate(3-4 ore)?
nu

#3
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Referitor la asta . Am primit BSOD acum cateva ore (e al 3lea de cand am laptopul) cand ma jucam Dota 2 .
Ar putea sa fie cauza bsod-ului supraincalzirea ?
M.am uitat la temperaturi dupa si e destul de incins (55 grade mobo /69 cpu) .

#4
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

 jmek4you, on 31 august 2015 - 20:07, said:

Referitor la asta . Am primit BSOD acum cateva ore (e al 3lea de cand am laptopul) cand ma jucam Dota 2 .
Ar putea sa fie cauza bsod-ului supraincalzirea ?
M.am uitat la temperaturi dupa si e destul de incins (55 grade mobo /69 cpu) .
temperaturi relativ normale. in camera cat ai?

Edited by sun_kid, 31 August 2015 - 20:11.


#5
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 JesusInDaHood, on 31 august 2015 - 19:58, said:

Am un Asus R501VB pe care ma joc din cand in cand. Ma joc doar World of Warcraft si Hearthstone.

Am observat ca atunci cand joc World of Warcraft laptopul sta la 75-80 de grade(placa video). E vreo problema daca joc pentru perioade indelungate(3-4 ore)?
Da. Dar iti recomand sa iei un stand cooler. Temperaturile vor fi mai mari datorita faptului ca se va acumula praful cu timpu. In unele situatii stiu ca se pierdea garantia pentru ca na... trebuia desfacut de tot pentru a curata laptopu de praf.

#6
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 sun_kid, on 31 august 2015 - 20:11, said:

temperaturi relativ normale. in camera cat ai?
22-25 cred . Nu mi se par normale atata timp cat el e "incins" .
Probleme hardware nu am avut cu el pana acum ca sa dea BSOD din cauza asta , deci supraincalzirea sunt de parere ca e buba .

#7
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 jmek4you, on 31 august 2015 - 20:16, said:

22-25 cred . Nu mi se par normale atata timp cat el e "incins" .
Probleme hardware nu am avut cu el pana acum ca sa dea BSOD din cauza asta , deci supraincalzirea sunt de parere ca e buba .
BSOD poate fi in N cazuri. Incearca o poza data viitoare si pune-o aici sa vedem care-i buba mai exact.

#8
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

 jmek4you, on 31 august 2015 - 20:16, said:

22-25 cred . Nu mi se par normale atata timp cat el e "incins" .
Probleme hardware nu am avut cu el pana acum ca sa dea BSOD din cauza asta , deci supraincalzirea sunt de parere ca e buba .
un procesor poate lucra si la 90 grade. eu nu am tastatura fizica la laptop(mi-e lene sa ma duc in buc sa cumpar) si cand ating sasiul se simte incins si de mult timp e asa. asta nu inseamna ca-i anormal daca nu-i in idle

Edited by sun_kid, 31 August 2015 - 20:26.


#9
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 sun_kid, on 31 august 2015 - 20:25, said:

un procesor poate lucra si la 90 grade. eu nu am tastatura fizica la laptop(mi-e lene sa ma duc in buc sa cumpar) si cand ating sasiul se simte incins si de mult timp e asa. asta nu inseamna ca-i anormal
Stiu un amic care statea pe laptop pana facea calorifer din el. La un moment dat nu mai putea sa faca nimic pe el. La modul ca doar sa intre pe browser... astepta ceva fata de cat era normal. De un joc nici nu se mai punea problema. Avea timp sa bage la spalat, sa faca o omleta, un dus etc.

Il oprea, astepta 2-3 ore. O lua de la capat. Cum a rezolvat problema? Curatat de praf plus stand cooler.

Edited by diminutiv, 31 August 2015 - 20:30.


#10
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 sun_kid, on 31 august 2015 - 20:11, said:

temperaturi relativ normale. in camera cat ai?
In jur de 30, cred.  Greseala mea.

Banuiesc ca orice service mi-l poate curata de praf, nu?

Edited by JesusInDaHood, 31 August 2015 - 21:34.


#11
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 JesusInDaHood, on 31 august 2015 - 21:36, said:

In jur de 30, cred.  Greseala mea.

Banuiesc ca orice service mi-l poate curata de praf, nu?
Eu am evitat sa apelez la service. Stii tu... se mai fac acele "schimburi valutare"... daca ma intelegi. Posted Image

#12
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 diminutiv, on 31 august 2015 - 22:24, said:

Eu am evitat sa apelez la service. Stii tu... se mai fac acele "schimburi valutare"... daca ma intelegi. Posted Image
Daca il curata de fata cu tine nu cred ca o sa se poata face "schimbul" .
Cauta un service care ofera asa ceva .

#13
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 jmek4you, on 31 august 2015 - 23:03, said:

Daca il curata de fata cu tine nu cred ca o sa se poata face "schimbul" .
Cauta un service care ofera asa ceva .
Sau suna un prieten.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 JesusInDaHood, on 31 august 2015 - 19:58, said:

Am observat ca atunci cand joc World of Warcraft laptopul sta la 75-80 de grade(placa video). E vreo problema daca joc pentru perioade indelungate(3-4 ore)?
Stai bine. Al meu ajungea in 85-90 dupa sesiuni lungi in jocuri mai sanatoase si n-a avut nici pe naiba.
Oricum de la 95 in sus isi face throttling automat si scade frecventa. Il mai cureti de praf si eventual ii schimbi pasta  termoconductoare si aia este, ca asta e racirea pe el, are totusi o configuratie destul de puternica sub capota.

#15
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 diminutiv, on 31 august 2015 - 22:24, said:

Eu am evitat sa apelez la service. Stii tu... se mai fac acele "schimburi valutare"... daca ma intelegi. Posted Image
Ce poa' sa-mi schimbe la un laptop vechi de 3 ani? Nu neg ca se poate, dar sunt curios ce ar putea sa schimbe.

 georgik12, on 01 septembrie 2015 - 09:04, said:

Stai bine. Al meu ajungea in 85-90 dupa sesiuni lungi in jocuri mai sanatoase si n-a avut nici pe naiba.
Oricum de la 95 in sus isi face throttling automat si scade frecventa. Il mai cureti de praf si eventual ii schimbi pasta  termoconductoare si aia este, ca asta e racirea pe el, are totusi o configuratie destul de puternica sub capota.
Dar al meu urca imediat la 75-80. In 10 minute de wow deja e la 75. Si wow nu e cine stie ce joc cu cerinte incredibile. Pana si in Hearthstone la high sta la 70-ish.

Edited by JesusInDaHood, 01 September 2015 - 10:36.


#16
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 JesusInDaHood, on 01 septembrie 2015 - 10:37, said:

Ce poa' sa-mi schimbe la un laptop vechi de 3 ani? Nu neg ca se poate, dar sunt curios ce ar putea sa schimbe.
Se gaseste ceva de schimb atat timp cat in laptopul tau ai ceva mai bun fata de ce au ei in stoc. Si chiar daca e de 3 ani... Nu-i deloc trecut! E tocma' bun. Sa vezi ce se cauta Fujitsu de-acum 10 ani...

N-a patit ceva de genu' un prieten: avea 4GB pe laptop din 2 placute si s-a pomenit cu o placuta de 4GB. Cand vad ceva bun la tine si au ei ceva mai slab...
Unii au nesimtirea sa faca asta. Si asta la laptopuri... dar sa vezi nenorocire ce-i la sistemele desktop. Cand tinta de exemplu este sursa... iti da verdictu' c-ai sursa praf si de fapt e tocmai buna si-ti pun ei o tigaie de-a lor si-ti mai cer si bani. Acolo-i durerea. Si asta-i doar un mic exemplu.

Edited by diminutiv, 01 September 2015 - 13:34.


#17
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 diminutiv, on 01 septembrie 2015 - 13:33, said:

Se gaseste ceva de schimb atat timp cat in laptopul tau ai ceva mai bun fata de ce au ei in stoc. Si chiar daca e de 3 ani... Nu-i deloc trecut! E tocma' bun. Sa vezi ce se cauta Fujitsu de-acum 10 ani...

N-a patit ceva de genu' un prieten: avea 4GB pe laptop din 2 placute si s-a pomenit cu o placuta de 4GB. Cand vad ceva bun la tine si au ei ceva mai slab...
Unii au nesimtirea sa faca asta. Si asta la laptopuri... dar sa vezi nenorocire ce-i la sistemele desktop. Cand tinta de exemplu este sursa... iti da verdictu' c-ai sursa praf si de fapt e tocmai buna si-ti pun ei o tigaie de-a lor si-ti mai cer si bani. Acolo-i durerea. Si asta-i doar un mic exemplu.
Poate gasesc un service mai serios in Galati. As prefera sa platesc in plus decat sa ma trezesc cu schimbari de genu.

#18
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

 JesusInDaHood, on 01 septembrie 2015 - 14:10, said:

Poate gasesc un service mai serios in Galati. As prefera sa platesc in plus decat sa ma trezesc cu schimbari de genu.
Da. Desigur... asta depinde de tine. Dar cum spunea cineva mai sus poti sa ramai acolo pentru siguranta. Ar trebui sa-ti faca pe loc. Altii te iau... vino maine dupa laptop samd

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate