Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Infectare virus

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Am deschis un mic program care il descarcasem si de fapt era virus..., l'am sters degeaba , am cautat in /users/temp... nu gasesc ceva care ar trebui sa fie suspect

Bitdefender 2015 , nu il detecteaza...

Virusul se comporta astfel: - imi instaleaza 3 programe mereu automat fara sa dau pe ceva anume eu

- chromium si inca 2 programe anti-.... si inca unu

- imi deschide un browser gen google chrome, defapt de data asta se numeste chromium browserul nou deschis

- si imi mai deschide reclame diferite in browsere


Toate acestea se intampla la un interval de timp  5-10 minute


[ http://s28.postimg.org/ps0a6on59/screenshot_135.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Adwcleaner -> http://www.softpedia...dwCleaner.shtml
Roguekiller -> http://www.softpedia...gueKiller.shtml

Urmeaza pasi 2 si 5 de aici -> http://forum.softped...hide-topic-nou/

Edited by tidicristi, 31 August 2015 - 20:02.


#3
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
Iti Multumesc tidicristi ! M-a ajutat foarte mult, si m-am gandit si eu ca ar fi unul dintre procese, dar nu bagam de seama care pare dubios "adwcleaner"

#4
symy95

symy95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.03.2013
.Mda...... Problema dispare pentru cateva momente apoi revine

#5
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsymy95, on 01 septembrie 2015 - 23:40, said:

.Mda...... Problema dispare pentru cateva momente apoi revine

In ultimii ani, am patit de doua ori chestii foarte asemanatoare si, totodata, m-am confruntat cu cel putin 4-5 astfel de cazuri, pe calculatoare ale unor prieteni / cunostinte. Nu zic ca detin solutia absoluta, insa personal am reusit de fiecare data sa rezolv problema prin una din urmatoarele variante: (detaliez doar, au mai zis si alti colegi inainte de mine)

Varianta 1)
Download adwcleaner, lasat sa scaneze, apoi pus sa "curete" ce-a gasit.

...daca nu da rezultate,...

Varianta 2)
Download malwarebytes, lasat sa scaneze pana la capat (chiar daca poate dura mai mult uneori..!), apoi pus sa "curete" si el, ce-a gasit.

...daca tot nu merge...

Varianta 3)
Pus Malwarebytes sa scaneze din nou pana la capat, lasat sa afiseze raportul cu ceea ce-a gasit, apoi exportat/salvat raportul (sau print-screen, cum iti e mai usor).
Apoi restart in Safe Mode... si luat la "purecat" manual raportul Malwarebytes.
Fisierele dubioase din lista le cauti si le stergi manual, la fel si cheile/intrarile din registri: Start->Run(sau Search)->"regedit"... apoi cauti, pe rand, caile afisate in raport si stergi intrarile problematice.

Repet, nu sustin ca asa poti rezolva orice, insa eu totdeauna am reusit cu unul din pasii astia.

Pe de alta parte, toata treaba poate sa fie destul de laborioasa, in special pasul 3. Merita luata in considerare si varianta de-a reinstala Windows-ul pur si simplu "pe curat"; daca nu ai foarte multe chestii instalate, daca nu ti-ar lua foarte mult sa reconfigurezi totul de la zero, te poti gandi si la asta...

Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate