Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

SSD Disk Activity Time 100%

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008
Salut!

Detin de aproape 1 an un SSD Intel 520 de 120GB, iar de cateva luni tot imi face probleme.
Adesea, din neant, intra in usage 100% fara un transfer de date (read/write) iar laptopul isi ia freeze vreo 2-3 minute, fara sa poti face nimic, apoi isi revine singur. Initial am crezut ca este vreun malware, pe urma ca este de la Windows (aveam 8.1, acum am 10) ori cine stie ce proces obscur imi mananca resursele.

Din ce-mi aduc aminte, a inceput sa faca asa dupa niste updateuri pe Windows. Nu stiu daca a fost coincidenta sau nu, dar am tot investigat, n-am gasit nimic concret. Procesele par ca nu folosesc ssd-ul, malware ori virusi n-am gasit, si pe Windows 10 face la fel.
Uneori face de 2-3 ori pe zi, alte ori de 2-3 ori pe ora, n-are o constanta anume. Ideea e ca este extrem de frustrant cand se intampla.

Ma gandesc ca poate este de la controllerul SATA de pe laptop (Toshiba Satellite M50D-A) ori ca SSD-ul este defect. Totusi, CrystalDisk si softul de la Intel imi spun ca tot este in regula. Cu hardul vechi (un Hitachi de 5400rpm) n-am avut nicio problema.

Atasez 2 printscreenuri.
Astept parerile voastre.

Mersi. :)

Attached Files

  • Attached File  100.jpg   97.28K   48 downloads
  • Attached File  cd.jpg   201.67K   48 downloads


#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Apasa unde scrie Open Resource Monitor in prima poza si apoi apasa pe tab-ul Disk -> Disk Activity. Sorteaza lista dupa Total (B/sec) si vezi ce proces e responsabil.

#3
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008

View PostMaster_Yoda, on 31 august 2015 - 19:15, said:

Apasa unde scrie Open Resource Monitor in prima poza si apoi apasa pe tab-ul Disk -> Disk Activity. Sorteaza lista dupa Total (B/sec) si vezi ce proces e responsabil.

Am facut si asta, totul e in parametri normali cand se intampla minunea. Dar o sa postez o poza si aici cand mai prind eroarea.

Edited by cocutza92, 31 August 2015 - 19:22.


#4
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Daca ai posibilitatea o reinstalare de Windows ar face minuni, mai ales daca ai trecut de la 8.1 la 10 prin upgrade. Foarte multi se plang de aceasta problema.

#5
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008

View PostBaobao, on 31 august 2015 - 19:27, said:

Daca ai posibilitatea o reinstalare de Windows ar face minuni, mai ales daca ai trecut de la 8.1 la 10 prin upgrade. Foarte multi se plang de aceasta problema.
M-am gandit si la varianta asta. Cum ramane cu faptul ca eroarea o aveam si pe 8.1 Pro?

#6
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View PostBaobao, on 31 august 2015 - 19:27, said:

Daca ai posibilitatea o reinstalare de Windows ar face minuni, mai ales daca ai trecut de la 8.1 la 10 prin upgrade. Foarte multi se plang de aceasta problema.
am si eu 520-ul, cu tot cu windows 10, dar pana acum n-am avut probleme.

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
probabil din cauza unui bug in windows defender

#8
cocutza92

cocutza92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 04.01.2008
Am reinstalat Windows-ul (10 Pro) de la 0 (formatat SSD complet). Se pare ca dupa 3 zile nu mai am nicio problema, pare-se ca a fost ceva de la Windows, update prost, setare aiurea, etc. Sper sa nu-si revina. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate