Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Atentie ! Minutele internationale de la Orange exista doar pe anumite retele !

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Astazi primesc mesaj ca mi sa emis o noua factura Orange. Pret total 152 ron. Foarte nedumerit de aceasta factura mare pentru ca am trecut de la un abon de 30 euro la un altul de 15 euro si asteptam si eu o factura sub 100 ron in conditiile in care de 20 de luni am achitat tot facturi de peste 200 ron , nu imi ramane decat sa sun la relatii clienti.
Imi raspunde o incepatoare care isi aduna cu geu cuvintele si explicatiile. Imi spune asa : Aveti cost suplimentar de 50 de ron pentru ca ati efectuat apeluri internationale. Cumm ? Ii explic ca am un tigru 30 nelimitat atat in tara cat si in afara si este imposibil asa ceva. Ma pune in asteptare si revine : Numarul de telefon pe care ati sunat face parte din lista de prefixe care sunt taxabile indiferet de abonament. Bun , foarte misto , nu am stiut ca trebe sa umblu cu agenda in buzunar si sa vad daca pot sau nu sa sun pe un numar international. Gasesc cu greu acea lista pe site-ul Orange :  https://www.orange.ro/prefixe/ . Nu am reusit sa o gasesc din site-ul orange , doar dupa ce am dat un search in google sa ma duca la pagina respectiva. Spre stupefactia mea , numarul apelat nu se afla pe lista neagra a celor de la Orange. Bun....sunt din nou la relatii clienti. Imi raspunde un alt operator care cred a a lucrat in bucatarie pana acum la spalat vase si imi zice asa : Ati facut cost suplimentar pentru ca ati consumat toate resursele de minute avute in UE. Ii explic ca e singurul apel efectuat in acea luna in afara tari si este imposibil acest lucru. Se scuze si imi spune ca revine ea cu un telefon in 30 de minute.
Tocmai ce am semnat prelungirea cu Orange......mai am timp 8 zile sa ma razgandesc...hotie ca la usa cortului....

#2
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Vezi ca e un reprezentant pe forum pe aici...Orange helper sau ceva de genul....

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Simplu, ce prefix are numarul pe care ai sunat? Cum eu la orange pot avea numar 077, 072, 076, etc si ala la care ai sunat poate avea numarul portat.

Daca eu cu 074 sunt in vodafone si ma suni din orange esti taxat cu minute nationale  nu cu minute in retea ca eu sunt in vodafone.

#4
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 Nicu.S, on 31 august 2015 - 18:22, said:

Astazi primesc mesaj ca mi sa emis o noua factura Orange. Pret total 152 ron. Foarte nedumerit de aceasta factura mare pentru ca am trecut de la un abon de 30 euro la un altul de 15 euro si asteptam si eu o factura sub 100 ron in conditiile in care de 20 de luni am achitat tot facturi de peste 200 ron , nu imi ramane decat sa sun la relatii clienti.
Imi raspunde o incepatoare care isi aduna cu geu cuvintele si explicatiile. Imi spune asa : Aveti cost suplimentar de 50 de ron pentru ca ati efectuat apeluri internationale. Cumm ? Ii explic ca am un tigru 30 nelimitat atat in tara cat si in afara si este imposibil asa ceva. Ma pune in asteptare si revine : Numarul de telefon pe care ati sunat face parte din lista de prefixe care sunt taxabile indiferet de abonament. Bun , foarte misto , nu am stiut ca trebe sa umblu cu agenda in buzunar si sa vad daca pot sau nu sa sun pe un numar international. Gasesc cu greu acea lista pe site-ul Orange :  https://www.orange.ro/prefixe/ . Nu am reusit sa o gasesc din site-ul orange , doar dupa ce am dat un search in google sa ma duca la pagina respectiva. Spre stupefactia mea , numarul apelat nu se afla pe lista neagra a celor de la Orange. Bun....sunt din nou la relatii clienti. Imi raspunde un alt operator care cred a a lucrat in bucatarie pana acum la spalat vase si imi zice asa : Ati facut cost suplimentar pentru ca ati consumat toate resursele de minute avute in UE. Ii explic ca e singurul apel efectuat in acea luna in afara tari si este imposibil acest lucru. Se scuze si imi spune ca revine ea cu un telefon in 30 de minute.
Tocmai ce am semnat prelungirea cu Orange......mai am timp 8 zile sa ma razgandesc...hotie ca la usa cortului....

Salut,

Daca vrei sa verificam si noi aceasta situatie, te rugam sa ne spui numarul tau de telefon printr-un mesaj privat.

O zi buna,
Orange Helper

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nicu.S: ai Tigru 30 din oferta de acum 2 ani? Acolo nelimitatul international e doar catre retelele fixe in UE. Ai primit o alta oferta la retentie?
Ma indoiesc ca ai nelimitat international pur si simplu.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 Nicu.S, on 31 august 2015 - 18:22, said:

. Pret total 152 ron...............  am trecut de la un abon de 30 euro la un altul de 15 euro ................ Ii explic ca am un tigru 30 nelimitat

Cred c-ar trebui mai intai sa te lamuresti cu privire la ce abonament ai.

#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 Nicu.S, on 31 august 2015 - 18:22, said:

Astazi primesc mesaj ca mi sa emis o noua factura Orange. Pret total 152 ron. Foarte nedumerit de aceasta factura mare pentru ca am trecut de la un abon de 30 euro la un altul de 15 euro si asteptam si eu o factura sub 100 ron in conditiile in care de 20 de luni am achitat tot facturi de peste 200 ron , nu imi ramane decat sa sun la relatii clienti.
Foarte inteligent din partea ta sa constati cat ai de plata abia cand se emite factura.
Serviciul ce cost control e util doar pentru cei care sunt interesati pe ce dau banii si ce resurse mai au disponibile.
E clar ca nu faci parte dintre ei si cost controlul nu e pentru tine.
Si, pentru ca totul sa fie mai simplu, activeaza direct debit si nu mai ai grija platilor.

Ai simtit ceva...

 Nicu.S, on 27 august 2015 - 16:54, said:

Primit 500 puncte thank you ,incarcator wirless cadou , 2gb trafic de internet, nelimitat si 200 internationale la 15 euro si un S6 la 13 mil.
Vad ca mi-au dezactivat astazi orange cloud.
Nu sunt f multumit...am semnat insa pe 2 ani.

Nu ai fost foarte multumit dat totusi ai semnat iar acum te intrebi de ce primesti facturi la fel de mari.
Simplu. Pentru ca Orange nu ar fi acceptat sa injumatatesti un abonament de 30 de euro si sa ai aproximativ aceleasi beneficii.

Ar fi intelept din partea ta sa treci la un abonament mai mare de 30 de euro ca sa fii sigur ca nu vei avea alte costuri suplimentare.
Daca tot ai platit 2 ani facturi de peste 200 de lei, ce mai conteaza inca 2 ani si cativa euro in plus?

Edited by danutz1, 31 August 2015 - 19:36.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Poti verifica numarul international aici. La mine a corespuns cu Orange.

#9
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Fie că ai un abonament Orange sau o cartelă PrePay:
    - poți folosi minutele internaționale către fix incluse în abonamente sau opțiuni pentru apeluri către rețelele fixe și mobile din SUA și Canada și pentru apeluri către rețelele fixe din Uniunea Europeană, cu excepția Estoniei, Letoniei, Lituaniei și a prefixelor din tabelul de mai jos și a zonelor ultraperiferice UE pentru care îți recomandăm să verifici tariful aici
    - poți folosi minutele sau mesajele internaționale către mobil incluse în abonamente sau opțiuni pentru a apela numere din țări ale Uniunii Europene, cu excepția Estoniei, Croatiei mobil, Letoniei, Lituaniei și a prefixelor din tabelul de mai jos și a zonelor ultraperiferice UE pentru care îți recomandăm să verifici tariful aici

#10
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

 danutz1, on 31 august 2015 - 19:26, said:

Nu ai fost foarte multumit dat totusi ai semnat iar acum te intrebi de ce primesti facturi la fel de mari.
Simplu. Pentru ca Orange nu ar fi acceptat sa injumatatesti un abonament de 30 de euro si sa ai aproximativ aceleasi beneficii.

Seriosss ????

Edited by Nicu.S, 01 September 2015 - 00:02.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nicule, nu ai raspuns la intrebarea mea, ce Tigru ai? Cel din 2013?

#12
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004

 Nicu.S, on 31 august 2015 - 18:22, said:

: Ati facut cost suplimentar pentru ca ati consumat toate resursele de minute avute in UE. Ii explic ca e singurul apel efectuat in acea luna in afara tari si este imposibil acest lucru. Se scuze si imi spune ca revine ea cu un telefon in 30 de minute.
Tocmai ce am semnat prelungirea cu Orange......mai am timp 8 zile sa ma razgandesc...hotie ca la usa cortului....

Am fost si eu la orange sa intreb de oferta de portare, cea de 15 euro cu nelimitat si vreo 200 sau 400 minute internationale. Din cate am inteles, din pacate, folosesc aceeasi regula de consum a minutelor ca si telekomul (telefon fix). Primele 200 minute sau 400 (cate sunt considerate pentru international) sunt cele care se consuma infiderent daca suni international sau in romania. Practic daca ai vorbit 500 minute in tara si vrei sa dai un telefon international te costa.

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Nu este adevarat. Am si eu cangur 15, si regula de consum este individual. Cele din tara se consuma din cele nelimitate si cele internationale se consuma separat.

Edited by aris86, 01 September 2015 - 08:32.


#14
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Mie asa mi-au spus in magazinul orange din mega mall (sau cum ii spune la mall-ul din pantelimon). Este abonamentul ala de 15 euro cu 10 gb si poate fi facut, daca vrei, doar pe 6 luni

#15
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Nicu.S, on 31 august 2015 - 18:22, said:

Tocmai ce am semnat prelungirea cu Orange......mai am timp 8 zile sa ma razgandesc...hotie ca la usa cortului....

Pai in situatia asta ai dat solutia la problema ... Sau astepti mai intai raspunsul lor, poate a fost doar e eroare si costul suplimentar va fi anulat.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

 micutu82, on 01 septembrie 2015 - 08:33, said:

Mie asa mi-au spus in magazinul orange din mega mall (sau cum ii spune la mall-ul din pantelimon). Este abonamentul ala de 15 euro cu 10 gb si poate fi facut, daca vrei, doar pe 6 luni
Mai incearca la un orange shop, de preferat dunarea sau victoriei. Sau intreaba pe orange_helper.

#17
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Era orange shop. Chiar am intrebat daca-i magazin partener sau propriu si mi-au zis ca-i magazin propriu. Daca ma hotarasc pentru orange o sa ma duc la victoriei.

Edited by micutu82, 01 September 2015 - 08:55.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
dupa atata timp inca mai sunt personae care nu stiu ca min.int. nu se pot consuma oriunde in u.e.
daca acea lista cu prefixe vi se pare stufoasa,verificati la rosii sau magneta au si peste 100 de prefixe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate