Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Schimbare sticla Galaxy S3 Neo

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vladpuscasu

vladpuscasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.02.2008
Buna seara, ieri am avut ghinionul sa imi scap telefonul (Galaxy S3 neo -i9301i) pe jos si mi s-a crapat sticla in zona butonului de Home (vorba aia, de ce ti-e frica nu scapi)... nu e afectat displayul si nici touch-ul.
Vreau sa-i schimb sticla de unul singur si am nevoie de mai multe detalii/sugestii. M-am uitat si pe unele tutorialuri si am vazut ca exista cel putin 2 metode de a lipi sticla la loc. Una cu un adeziv special care se activeaza la lumina UV (adeziv LOCA) sau cu o folie dublu-adeziva care vine aplicata intre sticla si display. Care dintre aceste metode ar fi mai indicata astfel incat sa iasa cat mai aproape de original si eventual daca stie cineva unde gasesc un kit de schimbat sticla, in special cel cu adeziv LOCA.
Tind sa cred ca ar fi mai ok cu adezivul care se activeaza la UV, astept parerile voastre si poate stie cineva sa-mi explice mai bine care e diferenta intre laminat si lipit.

Multumesc!

#2
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar de dat jos geamul , cine ţi-l dă ?

#3
vladpuscasu

vladpuscasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.02.2008

 genius, on 31 august 2015 - 16:09, said:

Dar de dat jos geamul , cine ţi-l dă ?

Tot eu, nu ar fi asta o problema.

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 vladpuscasu, on 31 august 2015 - 16:11, said:


Tot eu, nu ar fi asta o problema.
Zici tu ...

#5
vladpuscasu

vladpuscasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.02.2008

 genius, on 31 august 2015 - 16:18, said:

Zici tu ...

Cum au reusit altii, asa reusesc si eu. Ma intereseaza in special unde gasesc un kit din acela si care ar fi mai potrivit cu folie sau cu LOCA.

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 vladpuscasu, on 31 august 2015 - 16:29, said:

Cum au reusit altii
"Alţii" ăia au ceva experienţă .

 vladpuscasu, on 31 august 2015 - 16:29, said:

asa reusesc si eu
Caută şi vezi cât e cel mai ieftin display .

 vladpuscasu, on 31 august 2015 - 16:29, said:

cu folie
Dacă vrei să pui cu OCA , o să te coste cam cât vreo 20-25 de telefoane .

#7
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Eu iti propun sa incepi prin dezlipirea sticlei!daca iti crapa ecranul sau il "arzi" stii ce trebuie sa faci,adica cumperi tot ecranul!Sunt patit,am pe "stock" gel loca si sticla ptr un moto x,le am in dulap,am dat banii degeaba!am dat banii si pe sticla si pe gel  si pe ecran original!E foarte dificil de dezlipit,am footut un ecran de moto g si unul d moto x,pana la urma la amandoua le-am cumparat ecran original!

#8
vladpuscasu

vladpuscasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.02.2008

 genius, on 31 august 2015 - 16:37, said:

"Alţii" ăia au ceva experienţă .
Caută şi vezi cât e cel mai ieftin display .
Dacă vrei să pui cu OCA , o să te coste cam cât vreo 20-25 de telefoane .

Deci astia care mi-au cerut 250 de lei ca sa imi puna ecranul prin laminare, nu folosesc OCA?

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 vladpuscasu, on 31 august 2015 - 16:51, said:


Deci astia care mi-au cerut 250 de lei ca sa imi puna ecranul prin laminare, nu folosesc OCA?
Unii OCA , unii LOCA .

#10
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
oca [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7hzCCsexEGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 genius, on 31 august 2015 - 16:53, said:

Unii OCA , unii LOCA .
Raspunde-i sau taci!Te plictisesti?

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 lik_lights, on 31 august 2015 - 16:58, said:

Raspunde-i sau taci!Te plictisesti?
?

#12
vladpuscasu

vladpuscasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.02.2008
Am gasit pe un blog niste informatii interesante.
"În funcție de modelul telefonului, îndepărtarea lentilei de stică (geamul) poate fi dificilă, acest lucru presupunând substanțe speciale de îndepărtare a gelului, matrițe speciale, unelte de tăiere, gel nou OCA sau LOCA, tratare cu ultraviolete, vacuum de înaltă presiune. Costul echipamentului este ridicat.
Gelul OCA este mai bun decat adezivul LOCA (adeziv lichid optic transparent - liquid optically clear adhesive).
Aceste geluri conțin aceeași substanță, numai că OCA este produs în format dur, de sticker (autocolant).
OCA este mai prietenoasă pentru că nu mai este nevoie de efectuat procedura anevoioasă de îndepăratre a bulelor de aer după aplicare, care este necesară în cazul în care se folosește LOCA.

De asemenea, OCA ne scutește de două mari neajunsuri, spre deosebire de LOCA:
•    alterarea calității imaginii;
•    alterarea calității ecranului tactil, ca urmare a neaplicării uniforme a gelului lichid, fapt ce conduce la lipsa contactului dintre lentila de sticlă și ecranul tactil.

De asemenea, banda dublă autoadezivă nu este recomandată pentru schimbarea geamului telefonului, având în vedere aspectul ulterior, care poate lăsa de dorit.
În ceea ce privește gelul LOCA, care este deosebit de pretențios, s-au constatat erodarea și crăparea acestuia către exteriorul telefonului după numai câteva zile.
Gelul LOCA este pretențios și pentru că este riscant pentru componentele deosebit de fine ale ultimelor modele de telefoane, precum iPhone 6 și 6+, fiind vorba despre un lichid care se poate infiltra ușor, în caz de neatenție, în componentele lor sensibile.
Modul în care sunt construite telefoanele iPhone recomandă folosirea OCA."

#13
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Du-l in service.
Cum spunea si colegul mai sus ai sanse de 99% sa strici touch-ul sau lcd-ul si o sa plangi.
Dai 250 ron la un service, teoretic cam atat e, si teoretic ai si garantie vreo 3 luni, decat sa dai vreo 500 ron pe tot ansamblul.
Ca sa ti si raspund cu gel iese mai bine decat cu adeziv, dar trebuie sa sti exact cantitatea de gel necesara.Prea mult o sa ti dea pe afara, prea putin raman bule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate