Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

cablu de date defect sau...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Bluy

Bluy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2015
Mi-am cumparat de curand un smartphone myria si zic sa-mi bag si eu niste muzica de pe pc pe telefon, insa face figuri cablul de date, se comporta ca si cum l-as scoate/reintroduce la nesfarsit. La fel face si in pc(apare si dispare din my computer), la fel face si pe telefon(apar si dispar norificarile cu usb debugging si turn on/off the usb device). Cablul propiuzis nu cred ca are probleme pentru ca prin el incarc telefonul, si nici slotul de usb din pc pentru ca folosesc stickuri de memorie fara probleme...

Edited by Bluy, 31 August 2015 - 15:29.


#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ai incarcat in alt port usb sau in alt computer ?
Cat de lung este cablul ?

#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBluy, on 31 august 2015 - 15:26, said:

Cablul propiuzis nu cred ca are probleme pentru ca prin el incarc telefonul
Asta nu înseamnă că cablul e ok .

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca se-ncarca, nu-nseamna ca si contactele sau firele de date sunt ok. Zic sa-ncerci alt cablu, sau prin bluetooth, wifi, daca n-ai card.

#5
Bluy

Bluy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2015

View Postpaso87, on 31 august 2015 - 15:33, said:

Ai incarcat in alt port usb sau in alt computer ?
Cat de lung este cablul ?
Nu, pentru ca nu am la dispozitie. Cablul nu este foarte lung, in jur de 50-60 cm cred ca are.

View Postrumegus, on 31 august 2015 - 15:37, said:

Daca se-ncarca, nu-nseamna ca si contactele sau firele de date sunt ok. Zic sa-ncerci alt cablu, sau prin bluetooth, wifi, daca n-ai card.
apai nu-i bai daca e cablul, mi-e imi e frica sa nu fie de la telefon si sa zica aia de la altex ca eu l-am stricat. Oricum, ajung in oras cand incepe scoala si abea atunci o sa pot imprumuta un cablu de la colegi sa testez sau sa ma duc la altex.

Edited by Bluy, 31 August 2015 - 16:05.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Este o necunoscuta cu 3 variabile: telefon, PC sau cablu.
Trebuie sa vezi care-i combinatia "castigatoare".
Cablul ala intern are 4 fire, 2 pentru alimentare cu curent, cele exterioare mufei USB si doua, cele interioare pentru transferul de date (D+ si D-).
La conectarea la PC, telefonul se incarca? Chiar daca ai o conexiune instabila?

Edited by Ciubex, 31 August 2015 - 16:46.


#7
Bluy

Bluy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2015

View PostCiubex, on 31 august 2015 - 16:45, said:

Este o necunoscuta cu 3 variabile: telefon, PC sau cablu.
Trebuie sa vezi care-i combinatia "castigatoare".
Cablul ala intern are 4 fire, 2 pentru alimentare cu curent, cele exterioare mufei USB si doua, cele interioare pentru transferul de date (D+ si D-).
La conectarea la PC, telefonul se incarca? Chiar daca ai o conexiune instabila?
Nu se incarca... Eu la acest pc am mai conectat telefonul unui prieten care acum are telefonul in service, dar nu imi amintesc sa i se fi incarcat bateria in t!impul transferurilor. Ar trebui sa se incarce?

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Mie mi se incarca telefonul daca-l conectez la porturile USB ale vreunui PC. De fapt la birou chiar asa il incarc.
Asadar, ar fi o problema cu cablul sau cu porturie USB.
* sunt unele modele de telefon care pot fi setate din setari sa nu se incarcte la conectarea unui port USB.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ia un cablu cât mai scurt (15 cm) pentru pc.

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am intrebat de lungimea cablului pentru ca am avut probleme cu diverse device-uri. Pe scurt, un stick usb in portul X mergea fara probleme. Cum puneam un cablu mai lung, nu mai mergea.
Problema poate fi daca este un port usb intern al placii de baza. Porturile respective sunt bune insa cablurile care merg spre porturile externe (in fata, de cele mai multe ori) nu sunt suficiente, mai ales daca sunt capete pasive. Mai pui inca un cablu lung in port si aia e, a murit.

Pune in alt port usb, de preferat in spate. Cablurile nu sunt nici ele de cea mai buna calitate (ca si pretul e pe masura, clar) si cel mai probabil de-aia ai problema asta.

#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am intrebat de lungimea cablului pentru ca am avut probleme cu diverse device-uri. Pe scurt, un stick usb in portul X mergea fara probleme. Cum puneam un cablu mai lung, nu mai mergea.
Problema poate fi daca este un port usb intern al placii de baza. Porturile respective sunt bune insa cablurile care merg spre porturile externe (in fata, de cele mai multe ori) nu sunt suficiente, mai ales daca sunt capete pasive. Mai pui inca un cablu lung in port si aia e, a murit.Fie nu-ti mai ajung 5V, fie porturile de date sunt moarte. Deviceurile care au alimentare proprie sunt mai putin afectate de partea de 5V, insa sunt afectate pe traseele de date.
Pune in alt port usb, de preferat in spate. Cablurile nu sunt nici ele de cea mai buna calitate (ca si pretul e pe masura, clar) si cel mai probabil de-aia ai problema asta.

LE: Nu a mers sa mai editez postul anterior.

Edited by paso87, 01 September 2015 - 09:15.


#12
Bluy

Bluy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2015

View Postpaso87, on 01 septembrie 2015 - 09:14, said:

Am intrebat de lungimea cablului pentru ca am avut probleme cu diverse device-uri. Pe scurt, un stick usb in portul X mergea fara probleme. Cum puneam un cablu mai lung, nu mai mergea.
Problema poate fi daca este un port usb intern al placii de baza. Porturile respective sunt bune insa cablurile care merg spre porturile externe (in fata, de cele mai multe ori) nu sunt suficiente, mai ales daca sunt capete pasive. Mai pui inca un cablu lung in port si aia e, a murit.Fie nu-ti mai ajung 5V, fie porturile de date sunt moarte. Deviceurile care au alimentare proprie sunt mai putin afectate de partea de 5V, insa sunt afectate pe traseele de date.
Pune in alt port usb, de preferat in spate. Cablurile nu sunt nici ele de cea mai buna calitate (ca si pretul e pe masura, clar) si cel mai probabil de-aia ai problema asta.

LE: Nu a mers sa mai editez postul anterior.
Porturile usb sunt cele din placa de baza(situate in spatele unitatii)... In fine, tind sa iti dau dreptate caci telefonul pe care l-am luat are quad core de 1.2ghz la doar 250 lei deci probabil ca are alte minusuri(castile de exemplu se aud foarte urat). Oricum multumesc tuturor de raspunsuri.

Edited by Bluy, 01 September 2015 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate