Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Sistem audio pt TV

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Buna ziua!
Pentru inceput precizez faptul ca sunt novice si aproximativ habarnist in acest domeniu audio si conectica.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce sistem audio imi puteti recomanda  pentru a-l conecta la un tv Samsung 32H5303. Acest sistem as vrea sa il folosesc, in principal, la vizionarea unor filme cu playerul integrat al tv-ului, de pe stick usb. In acest moment am un home cinema 5.1 Samsung, cumparat in 2007, care nu reda sunetul de la playerul tv-ului (sau mai exact il reda, dar extrem de prost). Conectat la laptop sau de pe stickul introdus in usb-ul propriu se aude ok. Dar playerul home cinema nu "stie" actualele formate video.
As vrea sa imi cumpar un sistem audio 2.0 sau 2.1. Din ce am citit, pareri bune a avut sistemul Microlab Solo 9c. In principiu as fi vrut ceva intr-un buget de 4-500 lei. Acest sistem depaseste un pic acest buget dar daca merita banii il pot achizitiona. Ideea este daca eu, ca un incepator ce sunt, nu ar trebui sa imi iau ceva mai ieftin si ulterior sa trec la ceva mai scump.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

#2
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut ! Poti folosi orice sistem care are intrare digitala optica ,  acel Microlab e tocmai bun...in 400-500 lei nu prea gasesti intrarea aia...

Edited by adibaad, 31 August 2015 - 15:27.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta daca si scoate televizorul ceva pe iesirea digitala cand te te uiti la filme rulate de pe stick. Ca de ceva timp majoritatea televizoarelor lasa activata iesirea digitala doar cand vizionezi programele tv. La player sau smart o taie.

Legat de sistem, daca l-ai legat la iesirea de casti e normal sa sa auda rau. Nici altele nu se vor auzi bine.
Vezi ca s-a discutat in alte topicuri legarea la mufa SCART. Ar trebui sa mearga ok.

Nu da banii pe sistem pana nu te convingi ca ai iesire audio pe scart si bineinteles, ca nu iti place cum merge actualul pe scart.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am un Logitech Z313 legat la "casti" la un LB5820 si se aude excelent. Mult mai bine ca difuzoarele TV-ului. In plus nu am problema de a nu avea sunet in anumite cazuri cum e in cazul legarii prin SCART.

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai iesirea de casti , anuleaza difuzoarele tv-ului si ca urmare este semnalul audio de pe difuzoarele tv-ului
Ca in aceste difuzoare , calitatea sunetului este cum este , asta tine de calitatea/performantele difuzoarelor si deci e total diferit cu semnalul stereo ce iese prin mufa euroscart
In plus prin mufa Euroscart semnalul audio nu este ''amplificat'' ca in cazul iesirii de casti si daca s.a 5.1 analogic nu dispune si de un preamplificator s-ar putea ca sunetul in cauza sa nu se auda asa cum ar trebui

Underb , are dreptate si trebuie sa verifici ceea ce a scris - Asta daca si scoate televizorul ceva pe iesirea digitala cand te te uiti la filme rulate de pe stick. Ca de ceva timp majoritatea televizoarelor lasa activata iesirea digitala doar cand vizionezi programele tv. La player sau smart o taie  

- Ce model de home cinema 5.1 Samsung ai ?
Trebuie sa vezi ce intrare audio e mai ''sensibila'' la intrare , fiindca s-ar putea ca Underb sa aibă dreptate
Când vizionezi un film de pe o sursa externa , atunci s-ar putea ca pe scart sa numai scoata semnal audio stereo
Insa daca ai si iesire de casti la tv poti incerca cu aceasta iesire , vezi ce am scris mai sus
Numai sa nu dai volumul la casti la maximul , fiindca s-ar putea sa ''blochezi/saturezi'' intrarea home cinema-ului , din cauza ca tu folosesti deja un semnal audio amplificat de cativa watti ( vezi puterea audio a tv-ului in manualul lui )
Vezi ce poti ''rezolva'' cu ce ti-am scris si actualul home cinema si daca nu reusesti/ai un rezultat multumitor atunci te poti gandi la un s.a 5.1 cu intrari digitale ( optic/coaxial )

#6
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Asta este modelul de home cinema http://www.samsung.c...l/HT-THX22R/XEO
Intradevar, eu l-am mufat la iesirea jack pentru casti. Am si o mufa SCART cu buton in/out si 3 jackuri (audio rosu/negru si video galben). Dar nu se aude cand ruleaza ceva de pe playerul media, doar de pe TV (http://www.samsung.c.../UE32H5303AWXXH).
Playerul de la home cinema nu are intrare optica.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu de ex, dupa ce am renuntat la statii, suburi si alte povesti, am pastrat 2 boxe mici, Magnat 110 si le-am legat pe direct la televizor la firele la care erau legate difuzoarele televizorului. Singura chestie a fost ca fara a activa volumul automat in televizor nu am reusit nicicum sa fac sa se auda bine pe toate posturile. Ba era bassul prea tare pe un post, ba se auzea prea incet altul, ba trezeam toata casa la reclame. E drept ca taie din dinamica si din claritate dar e un compromis bun.
Pt mine e suficiemt. Desi nu se aud prea tare, boxele reusesc sa umple camera si se aud mult mai bine decat dif televizorului.

Boxele sunt pasive.

#8
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Eu nu vreau sa folosesc sistemul audio decat pentru filmele rulate. Programele TV le urmaresc destul de rar si atunci folosesc boxele tv-ului. Dar cred ca un film bun te multumeste mai mult daca este insotit si de un fond sonor pe masura (nu vreau tare, doar cat mai clar) . De aceea as vrea sa atasez un sistem tv-ului. Si m-am gandit ca un sistem 2.0 sau 2.1 ar fi de ajuns pentru ceea ce imi trebuie mie. O utilizare moderata, dar calitativa!!! Initial, m-am gandit ca sistemul 5.1 nu decodeaza DTS, (ceea ce tv-ul face) si de aici vine problema! Dar, din specificatiile tehnice ale sistemului, se pare ca face acest lucru. Daca iau un sistem care are HDMI ARC (parca asa se numeste), adica TV sa scoata semnalul video si audio prin conectare HDMI, sau conectare optica, ma gandesc ca as putea obtine o claritate acceptabila. Nu stiu daca pot avea acelasi rezultat cu ceea ce am acum. De pe laptop, prin iesirea de la casti se aude chiar ok, dar nu pot mufa tv pt video si sistemul pentru audio la acelasi laptop (sau pot?)

Oricum, multumesc pentru raspunsurile voastre.

View Postlupull, on 31 august 2015 - 18:10, said:

Pai iesirea de casti , anuleaza difuzoarele tv-ului si ca urmare este semnalul audio de pe difuzoarele tv-ului
Ca in aceste difuzoare , calitatea sunetului este cum este , asta tine de calitatea/performantele difuzoarelor si deci e total diferit cu semnalul stereo ce iese prin mufa euroscart
In plus prin mufa Euroscart semnalul audio nu este ''amplificat'' ca in cazul iesirii de casti si daca s.a 5.1 analogic nu dispune si de un preamplificator s-ar putea ca sunetul in cauza sa nu se auda asa cum ar trebui

Underb , are dreptate si trebuie sa verifici ceea ce a scris - Asta daca si scoate televizorul ceva pe iesirea digitala cand te te uiti la filme rulate de pe stick. Ca de ceva timp majoritatea televizoarelor lasa activata iesirea digitala doar cand vizionezi programele tv. La player sau smart o taie  

- Ce model de home cinema 5.1 Samsung ai ?
Trebuie sa vezi ce intrare audio e mai ''sensibila'' la intrare , fiindca s-ar putea ca Underb sa aibă dreptate
Când vizionezi un film de pe o sursa externa , atunci s-ar putea ca pe scart sa numai scoata semnal audio stereo
Insa daca ai si iesire de casti la tv poti incerca cu aceasta iesire , vezi ce am scris mai sus
Numai sa nu dai volumul la casti la maximul , fiindca s-ar putea sa ''blochezi/saturezi'' intrarea home cinema-ului , din cauza ca tu folosesti deja un semnal audio amplificat de cativa watti ( vezi puterea audio a tv-ului in manualul lui )
Vezi ce poti ''rezolva'' cu ce ti-am scris si actualul home cinema si daca nu reusesti/ai un rezultat multumitor atunci te poti gandi la un s.a 5.1 cu intrari digitale ( optic/coaxial )
Tocmai, ca eu iesirea pentru casti a tv o folosesc si se aude ca naiba (foarte incet si neclar), iar mufa SCART cu in/out nu scoate decat programele tv, de pe usb stick nu se aude nimic.

Edited by scatalingeo, 01 September 2015 - 10:53.


#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
scatalingeo, lucrurile sunt simple de tot...
Lasa mufele pentru casti, Scart-urile si alte prostii ca astea presupune ca sunetul sa fie convertit din digital in analog de catre DAC-ul (placa de sunet) a tv-ului iar DAC-urile din tv-uri sunt ordinare.
Tu trebuie sa te legi de-o iesire digitala a tv-ului, spre un sistem audio care sa aiba si-un DAC inclus in ecuatie.

Daca ai bani de Solo 9C (adica vreo 900lei), atunci cumpara un DAC Fiio Taishan la care legi o pereche de Microlab Solo 7C (la vreo 700lei), combinatie superioara unei perechi de solo 9C (care-i un Solo 7C + DAC integrat) si cu asta basta. Evident, daca in loc de Solo ai cumpara o pereche de boxe pasive precum Magnat Monitor Supreme 202 si un amplificator SH cat mai ieftin, ai obtine ceva mai mult, insa daca nu vrei complicatii, dureri de cap, riscuri, etc., mergi pe mana Solo-urilor.

Peste Solo-uri, din punct de vedere calitativ, trebuie sa faci rost de ceva peste 2000lei, sa iei un sistem format din receiver a/v + un pachet de boxe 5.0.
Niste prostioare din astea de HC-uri cu boxulici din plastic, cat pumnu', nu se pot compara cu o pereche de Solo-uri.

Apropo, filmele alea ale tale in ce format sunt si ce fel de sunet au ?
Daca nu au sunet HD (si ma-ndoiesc profund ca au de vreme ce-s filme de pe stick, luate de pe stim-noi-unde) n-ai nevoie nici de HDMI, restul putand fi scos prin iesirea optica. Cel mai probabil va fi necesar sa selectezi manual, de fiecare data, tipul de iesire a sunetului, din meniul tv-ului.

#10
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut ! DAC-ul Fiio Taishan suporta doar PCM, filmele cu Dolby sau DTS nu vor avea sunet...Modelul putin mai scump care stia si Dolby si DTS nu se mai fabrica din cauza costului licentelor...

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Proto, nucrezi ca e cam periculos sa sara cu banul inaimte de a verifica daca ii merge iesirea digitala cu media playerul?

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Eu n-am nici un tv prin ograda (sau prin ograda amicilor) care sa nu scoata sunet pe iesirea digitala din materialul rulat prin intermediul mediaplayer-ului intern, doar ca treaba asta nu se face prin hocus-pocus ci mai mereu trebuie umblat prin meniul tv-ului si scos sunetul spre iesirea folosita, manual.

Periculos de ce sa fie ?!
Orice magazin online ofera prin lege posibilitatea returnarii produsului achizitionat, intr-un anumit interval de timp (stipulat tot prin lege).

Cat despre treaba cu Dolby-ul sau DTS-ul pe care nu le stie acel Fiio, l-ati intrebat pe initiator ce de Dolby sau DTS au filmele alea scoase de pe torenti, asa cum le are el ?! Alea care in marea lor majoritate au sunet stereo, ori AAC, ori AC3 ?

Oricum, prin aria de cunostinte, rude, amici, ai initiatorului, in mod sigur are cineva un HC mai actual, cu intrare digitala, ca sa verifice si treaba cu sunetul din mediaplayer-ul integrat...

Edited by Protopopeus, 02 September 2015 - 19:09.


#13
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Buna ziua!
Va multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat, vis-a-vis de solicitarea mea.
M-am hotarat sa cumpar pentru inceput un Microlab M-910, pentru ca nici experienta mea audiofila, nici timpul atribuit utilizarii unui sistem audio nu sunt foarte vaste si sper ca sistemul ales sa ma multumeasca momentan si sa imi deschida apetitul audio.
Nu banii sunt cei care ma opresc de la a face o investitie mai costisitoare ci doar, dupa cum am spus initial, sunt novice in acest domeniu si m-am gandit sa cumpar ceva mai ieftin si ulterior sa "cresc". Si intradevar, ceea ce vizionez sunt luate pe stick de la "cunostinte" mai tinere (recte colegi ai fiicei mele), care le descarca, eu doar beneficiez, dar as fi vrut sa trec la un alt nivel al vizionarii unui film.
Din ce am citit, si sistemul ales are DAC incorporat, deci teoretic ar trebui sa scoata sunetul prin iesirea optica a tv-ului. Voi incerca cu el.
Acum, daca tot suntem la capitolul conectica, as vrea, fara suparare, sa mai intreb ceva. La scoala unde preda sotia, are un videoproiector pe care il utilizeaza in procesul de predare atasat unui calculator stravechi. Acum ar vrea sa foloseasca laptopul personal care nu are decat HDMI si USB, proiectorul avand mufa VGA. Ce conector/adaptor pot achizitiona pentru a rezolva problema asta (iesire video din laptop intrare in videoproiector).
Multumesc inca o data!!

#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Microlab M910 e o alegere buna, cu o constructie si dotari peste pretul cerut pe el, singurul semn de intrebare eu mi-l pun in ceea ce priveste fiabilitatea, totusi e cam putin pentru niste sateliti din lemn, pe doua cai, subwoofer sanatos, cu woofer de 6", amplificator integrat, DAC integrat si telecomanda wireless.

Vezi sa setezi si iesirea spre Difuzor extern, din meniul de sunet al tv-ului, doar spre difuzor extern, nu concomitent si difuzoarele tv-ului si difuzor extern, ca se va auzi ca la nunta, sunetul fiind decalat.
______________

Sotia are nevoie de asa ceva pentru a lega proiectorul la acel laptop.
Uite si mai ieftin...

Edited by Protopopeus, 03 September 2015 - 10:35.


#15
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Multumesc Protopopeus pentru raspunsurile pertinente si de bun simt. Mai am o intrebarePosted Image ! Eu, ca un profan in domeniu, imi dau seama de diferenta (este atat de evidenta?) dintre un Microlab M-910 si Microlab 6c/7c cu DAC ul indicat? (adica se dubleaza bugetul daca chiar merita, mai ales ca, mai mult ca sigur, voi avea competitori la utilizarea acaretului Posted Image )

Edited by scatalingeo, 03 September 2015 - 12:42.


#16
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Diferenta dintre alde Microlab Solo 6C/7C/8C/9C alaturi de omoloagele de la Edifier, mai putin cunoscute si comercializate pe la noi, este evidenta fata de ORICE sistem x.1 de PC, indiferent ca vorbim despre de-alde Z906, Z5500, Mega/Gigaworks, etc.

Ramane insa nu cumva sa fii vreun iubitor de basi adanci si pregnanti, ca acele boxe nu-s pentru asa ceva.
In nici un caz nu se pot compara la acest capital cu modelele abia enumerate.

#17
scatalingeo

scatalingeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.11.2008
Iata ca am revenit!! Mi-am luat Microlab -ul M-910. Toate bune si frumoase! Arata bine. L-am instalat, am introdus mufa optica (cu care vine la pachet), am selectat din menu-ul TV iesire audio, si la sistem input optic si nimic. Nici un sunet!!!  Prin mufa jack de la casti functioneaza normal. Ori cablul este defect, ori iesirea optica a tv ori eu!! Este prima utilizare a iesirii optice a TV-ului. Si nici sunetul nu este cum ma gandeam eu sa fie (si eram nerabdator!!!!). Adica urechile mele "infundate bine" au perceput mai bine HC din dotare. La laptop l-am mufat pe iesire casti si se aude excelent!!

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Zici ca ai selectat sa scoata sunetul prin difuzor extern si nu merge ?!
Ai incercat pe un program tv sau ruland ceva prin intermediul mediaplayer-ului integrat ?
Ia selecteaza treaba aia de mai sus cu cablul optic bagat in tv dar scos din sistem si uita-te la capatul sau, are o lumina rosie ? Asa ar trebui...

Cat despre cum se aude comparativ cu HC-ul Samsung, pai e totusi un sistem de 300lei, acel Samsung banuiesc c-a fost mult mai scump cand l-ai luat, foarte probabil sa se auda si mai bine si mai tare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate