Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Ferma 10 vaci

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Am o ferma de 10 vaci si tineret , as avea nevoie de o lista cu ce medicamente, injectii , creme si echipamente as avea nevoie in ferma ca sa m-a pot aproviziona . Multumesc anticipat!

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,886
  • Înscris: 07.08.2008
Cu un medic veterinar ai discutat? Cel putin la partea de medicamente/injectii ai da banii cam aiurea pe ele. Nu prea poti lua pentru orice situatie. Si pentru 10 capete nu prea merita sa iei o gramada de medicamente. Cel mai bine e sa iei cand ai nevoie. Nu ai un medic veterinar prin zona?

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
daca, cauti pe unu sa-ti f si nevasta, ma bag eu...

bai pretene, daca esti calificat in domeniu veterinar, nu inteleg rostul topicului...

faci contract de colaborare cu un medic si gata....

#4
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
De cand ai animalele? Ca sa avem un punct de plecare al discutiei.

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Din cate stiu eu farmaciile veterinare elibereaza medicamente doar pe baza prescriptiei unui medic veterinar. Sau asa ar fi normal. Deci trebuie sa iei legatura cu medicul veterinar din zona ta (sau altul).
De crotaliat cine ti le-a crotaliat? Cine face vaccinurile si tratamentele?

Doar medicul veterinar iti poate spune de ce tratamente ai nevoie in functie de rasa, zona, furaje, specificul fermei...etc.

Noi ce vrei sa-ti spunem? Posted Image

Edited by Pekiasan, 31 August 2015 - 15:37.


#6
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Am vacile de 3 ani doar ca anul acesta am mai cumparat 5 holstein din Germania , vacile acestea pe care le-am luat sunt foarte sensibile... cephalophodes iti multumesc de ajutor!

#7
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Si eu voiam sa intreb de crotaliere, acte de miscare, pe urma sistem de crestere, adaposturi, furajare si pe urma tratamente. Si da, medicamentele ar trebui sa fie pe baza de prescriptie dar la noi ca la nimeni: poti lua aproape orice din farmacii. Si bine ar fi sa nu ti le tratezi dupa ureche, mai ales daca sunt vaci aduse de peste hotare, dar nici cu indivizi care nu se pricep, medici veterinari sau tehnicieni urechisti. Cu cei de la care le-ai cumparat ai vorbit despre tratamente? Ei sunt cei mai in masura sa iti spuna sensibilitatile lor.

#8
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Am toate la zi. Am intrebat doar asa sa vad cam cate ar fii cat ar costa , normal ca o sa intreb doctorul veterinar

#9
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Nu o sa ti se spuna exact ce sa cumperi dar poti intreba cand ai o problema si mai multi isi vor da cu parerea, apoi asculti ce iti spune medicul cu care lucrezi si ii poti sugera si alte metode de tratament. Poti intreba si pe la farmaciile veterinare unde ti se vor indica diverse medicamente in functie de ce spui tu ca are vaca. Dar ai grija ce spui ca nu putine animale au fost omorate de proprii prorpietari care au dat tehnicienilor medicamente care nu erau necesare. Sau si-au facut singuri tratamentele ca sa evite costurile adiacente

#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ceva imi spune ca orice vaca obtinuta prin nenumarate hibridizari cu alte specii este cu sistemul imunitar varza. De aceea e nevoie sa le ai pe medicamente sau sub supraveghere foarte atenta.

#11
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Gresit. Speciile obtinute prin hibridare / selectie genetica sunt cu mult mai rezistente la boli si cu o productivitate mult imbunatatita. Atat la plante cat si la animale.

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
si cam cu ce specii se poate hibrida vaca ?

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrinser, on 31 august 2015 - 17:44, said:

Ceva imi spune ca orice vaca obtinuta prin nenumarate hibridizari cu alte specii este cu sistemul imunitar varza.

Ceva imi spune ca nu exista notiunea de specie, gen, familie, ordin, regn. Sau rasa....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate