Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Bani pe Youtube - intrebari existentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
E careva p'aici care face bani de pe Youtube? Sau cunoasteti pe careva? Sau macar a incercat careva sa faca bani?
Cam cat castiga un Youtube-ist din asta?

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am avut eu la un moment dat un clip cu vreo 50 000 de vizualizari si m-am decis sa-l trec pe " profit ". Intre timp a ajuns la 80 000 + views. Ideea e ca e destul de complicat, dupa ce faci solicitarea asta, cei de la Youtube te contacteaza si iti cer documente, licente, dovezi care sa ateste faptul ca ceea ce ai postat e al tau. Tre' sa le scanezi, sa le trimiti pdf uri. Ei mi-au analizat ce le-am trimis, au zis ca mai trebuie nu stiu ce, ca nu e suficient, m-au rugat sa le descriu cum am intrat in posesia filmarii, etc. etc.

Pe scurt, m-am lasat pagubas. Oricum, profitul ajungea undeva la 100-200 $, nu era cine stie ce...
Ai aici un site care iti face o evaluare a profitului.

#3
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
https://www.youtube....nt_monetization

 vlad29marko, on 31 august 2015 - 11:08, said:

Am avut eu la un moment dat un clip cu vreo 50 000 de vizualizari si m-am decis sa-l trec pe " profit ". Intre timp a ajuns la 80 000 + views. Ideea e ca e destul de complicat, dupa ce faci solicitarea asta, cei de la Youtube te contacteaza si iti cer documente, licente, dovezi care sa ateste faptul ca ceea ce ai postat e al tau. Tre' sa le scanezi, sa le trimiti pdf uri. Ei mi-au analizat ce le-am trimis, au zis ca mai trebuie nu stiu ce, ca nu e suficient, m-au rugat sa le descriu cum am intrat in posesia filmarii, etc. etc.
Pe scurt, m-am lasat pagubas. Oricum, profitul ajungea undeva la 100-200 $, nu era cine stie ce...
Ai aici un site care iti face o evaluare a profitului.
Le verifica ei automat videoclipurile (de obicei sunt sterse in minutul 2). Dovada iti cer doar daca ai incalcat CopyRight-ul, caz in care ori il sterg ori ii taie audio (si dezactiveaza functia monetize de asemenea). 3 avertismente si ti-au inchis contul.

Edited by _Claudiu_, 31 August 2015 - 11:13.


#4
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Majoritatea Youtuberilor sunt intrebati in clipuri gen Q&A cat castiga din activitatea asta, si majoritatea care raspunsd, se plang ca, castigurile sunt mai mici decat in alte state de 4 pana la 10 ori, comparativ cu USA spre exemplu!
Ca sa castigi consistent in Romania din YT trebuie sa ai foarte multi subscriberi care sa se uite la tine periodic, asta incluzand videoclipuri facute de tine la timp, cat mai dese, cat mai calitative, sa atraga publicul!
Sunt putin youtuberi in Romania care pot trai doar din asta, acestia fiind deja cunoscuti, iar daca dau eu un exemplu sau mai multe sunt irelevante, dar... Creative Monkeyz, Satana, Mykey Hash, Tequila, in general cei care au depasit pragul de 100k de subscriberi, se pot mentine pe linia de plutire, castigand intre 500$ si 1000$ lunar sau mai mult, depinzand de foarte multi factori.
Cativa nu traiesc doar din YT, facand si alte activitati profitabile, de obicei mai bine platite, cum ar fi gaming-ul, si mai sunt cativa youtuberi care castiga doar din gaming, dar nu doar pe YT!

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 _Claudiu_, on 31 august 2015 - 11:08, said:

https://www.youtube....nt_monetization

Le verifica ei automat videoclipurile (de obicei sunt sterse in minutul 2). Dovada iti cer doar daca ai incalcat CopyRight-ul, caz in care ori il sterg ori ii taie audio (si dezactiveaza functia monetize de asemenea). 3 avertismente si ti-au inchis contul.
Nu mi-au sters clipul, drept dovada ca inca mai este pe Youtube, doar ca in momentul in care am vrut sa trec pe "monetize" mi-au solicitat documente.

#6
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015
Depinde de câţi bani vrei să faci din YouTube. Trebuie să investeşti foarte mult timp şi muncă, asta dacă vrei să câştigi decent.

Edited by -denis-, 31 August 2015 - 11:21.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003

 vlad29marko, on 31 august 2015 - 11:17, said:

Nu mi-au sters clipul, drept dovada ca inca mai este pe Youtube, doar ca in momentul in care am vrut sa trec pe "monetize" mi-au solicitat documente.
Trimite-mi si mie pe privat, daca aici nu poti link-ul cu clipul respectiv. Daca vrei :D

Si cum se fac banii? Din pacate acum nu pot sa ma dau pe youtube sa citesc. Ma gandesc ca iti baga publicitate, nu?

#8
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Daca ai nevoie de ajutor sunt bucuros sa te ajut. Fac bani din Youtube insa nu iti pot spune exact cati bani vei face tu pentru ca depinde de unde provine traficul, cate reclame pui, durata videoclipului. Nu exista un calcul precis.

PS: Daca ai contul in regula nu te mai pune sa trimiti documente scanate / etc decat daca incarci un film / desene animate sau ceva care chiar nu iti apartine. De obicei treaba merge bine, eu nu am avut probleme..

La 2000 de vizualizari pe zi faci cam 4-5$ insa nu este obligatoriu, daca ai continut in romana faci si mai putin.

Ca sa faci bani iti trebuie un cont de Adsense activ dupa care ai liber. Banii ii faci prin a posta reclame pe video-ul tau si iti intra pe Adsense. Ii poti scoate prin Western Union, cec sau prin transfer bancar insa inainte iti va veni un plic de verificare de la Google. Daca stai in Germania iti vine cam in 2 saptamani, cel putin la mine asa s-a intamplat.

Faza este ca cei care sunt destepti nu castiga doar din reclame. Daca ai content din categoria gaming poti face promovari la servere canale. Daca esti vlogger poti face afiliere / campanii publicitare deci..

Continutul in romana este mai prost platit de catre Youtube pentru ca si Youtube primeste mai putini bani de la companiile care vor anunturi.

Cele mai bune surse de trafic sunt SUA, Canada si UK.

 vlad29marko, on 31 august 2015 - 11:08, said:

Ai aici un site care iti face o evaluare a profitului.

Problema este ca adevaratul profit este cel de la limita de jos.

PS: Ca Youtuber in engleza cu peste 100.000k subs deja te poti intretine doar din treaba asta. Te poti intretine si in Romania din treaba asta insa este mai dificil. Oricum, daca vrei sa faci asa ceva trebuie sa oferi continut de calitate pentru a iesi in evidenta deoarece este plin iar daca vi cu continut prost nu vei avea viata lunga.

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Se castiga extrem de putin, mai ales daca nu ai vizualizari din tari precum UK si SUA. In plus, cred ca peste vreo 70% folosesc a.d.block. Uita-te si tu din 31.000 vizualizari cati bani au iesit pe luna august...Iar primele 6 tari ca si vizualizari au fost:
1. Romania
2. Rusia
3. Lituania
4. Brazilia
5. Franta
6. SUA

 vlad29marko, on 31 august 2015 - 11:08, said:

Am avut eu la un moment dat un clip cu vreo 50 000 de vizualizari si m-am decis sa-l trec pe " profit ". Intre timp a ajuns la 80 000 + views. Ideea e ca e destul de complicat, dupa ce faci solicitarea asta, cei de la Youtube te contacteaza si iti cer documente, licente, dovezi care sa ateste faptul ca ceea ce ai postat e al tau. Tre' sa le scanezi, sa le trimiti pdf uri. Ei mi-au analizat ce le-am trimis, au zis ca mai trebuie nu stiu ce, ca nu e suficient, m-au rugat sa le descriu cum am intrat in posesia filmarii, etc. etc.

Pe scurt, m-am lasat pagubas. Oricum, profitul ajungea undeva la 100-200 $, nu era cine stie ce...
Ai aici un site care iti face o evaluare a profitului.
S-o crezi tu ca atat era, poate doar daca peste 90% din vizualizari erau SUA sau UK.

Attached Files


Edited by Robiacs, 31 August 2015 - 13:34.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
Deci e clar, continutul trebuie sa fie in engleza.

#11
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Merge si in germana insa nu in romana. In romana trebuie sa ai vizualizari cu carul si sa pui cate 3 video-uri pe zi daca vrei sa ramai cu ceva in urma.

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-e bine sa ai continut original,daca nu nici nu-ti activeaza generarea de bani,pt videoclipurile care sunt copiate de undeva,muzica pt care nu detii licenta
-eu mi-am dat generare de bani la un canal youtube si din 15 videoclipuri doar 5 au langa dolarul verde,adica au fost acceptate automat pt generare de bani,si doar pt unul (al sasealea) imi cer documente,dar daca nu le trimit nu-i nici o problema, ramane totul in regula dar nu il activeaza pt generare de bani

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Subscriu la ce a spus BaoBao
La mine probabil ca au fost mai riguroase verificarile pentru ca mai postasera 2-3 persoane fix acelasi continut si cei de la YT voiau sa se dumireasca cine e proprietarul de drept.
Vizualizarile au venit in proportie de 90% din UK pentru ca filmuletul a fost promovat la un site/televiziune de sport, nu mai stiu exact.

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Bursul, on 31 august 2015 - 13:48, said:

Deci e clar, continutul trebuie sa fie in engleza.
La mine continutul e in engleza 100%, insa fiind moduri pt un joc destul de vechi precum San Andreas, nu prea sunt cautat in tarile mai cu apa calda ca sa zic asa.

#15
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Sa iti dau un exemplu, Driver Geo, youtuber care face gaming in romana, un video la 2-3 zile, 20.000 abonati, face 200 de lei in lunile bune.

Edited by traiannnnn, 31 August 2015 - 15:29.


#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daca tot veni vorba de gaming si de bani ce rezulta din asta, eu am fost mirat sa vad cum unii jucatori de LoL (cel mai jucat joc online, cica) au zilnic zeci de mii de persoane ce vizualizeaza in timp real si doneaza cate 1$, 5$, face cateva sute bune in doar cateva ore de joc.

Si ma gandeam ca si asta e o idee. Sa vezi ceva exclusiv ce nu se va mai repeta vreodata. Pe youtube, postezi un filmulet si il vezi la infinit, aia au ceva diferit si nou zilnic si atrag prin asta impatimitii.

Edited by vlad29marko, 31 August 2015 - 16:17.


#17
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Bursule, incerci sa ii furi locul lu` BRomania ?Posted Image

#18
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Dupa mine , nu merita munca, ca sa ajungi sa primesti 300 de lei pe luna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate