Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

UPS APC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
de curand am observar ca al meu ups nu mai tine deloc si s-a aprins si becul de la baterii care ma avertizeaza ca trebuie schimbate.
am cautat pe net baterii noi si am gasit la cei de pe cel.ro la pretul de 423 de lei.
intrebarea mea este... ce valoare au acesti acumulatori si daca ii pot inlocui cu acumulatori de 12v cu 7 chiar 9 ah care sunt folositi la sistemele de securitate?

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ce model ? Ala de 423 (rbc33) , are 2 bateri 12V/9A , cumpara separat bateriile si folosesti prinderea/conectorul  din setul vechi .

Battery Connector and Harness for RBC33 -> https://www.google.r...0.0.v6SNVzyaZo4
Cam asa arata conectorul , pune in serie bateriile .
Low cost APC UPS RBC33 replacement
http://lowtek.ca/roo...-1200-xs-rbc33/

Edited by tidicristi, 31 August 2015 - 07:48.


#3
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
multumesc frumos de info

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003

View Postr3mteam, on 31 august 2015 - 06:52, said:

de curand am observar ca al meu ups nu mai tine deloc si s-a aprins si becul de la baterii care ma avertizeaza ca trebuie schimbate.
am cautat pe net baterii noi si am gasit la cei de pe cel.ro la pretul de 423 de lei.
Looool... iei de la Mivarom 2 alien-uri de 9AH care sunt vreo 60 lei, atat ca sa fie din acelasi lot. Le gasi in sistemul de prindere conectate la fel si gata. Au o folie cu care sunt lipite intre ele care se poate refolosi de cateva ori.

Edited by andreic, 31 August 2015 - 08:12.


#5
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
in iasi am 3 posibilitati mai bune...
well de 9 ah la 90 de lei
GS la 50 de lei buc
sau acumulatori pentru centrale de alarma de 9 ah facuti in PRC dar rebranduiti care tot undeva pe la 50 de lei buc

#6
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
inca o intrebare..... ups-ul are loc pentru 4 acumulatori.... daca ii mai pun 2 il suprasolicit?\

#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Teoretic ar trebui sa mearga , dar trebuie sa ai grija la conectarea serie si paralel .

UPS-ul prin blocul de acumulatori rbc33(2 acumulatori serie 12V/9A ) se alimenteaza la 24V .

Edited by tidicristi, 06 September 2015 - 10:27.


#8
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
pai pun 2 in paralel si 2 in serie si leg grupurile in tre ele
dar spui ca teoretic nu ar trebui sa imi forteze traful nu?

#9
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Am luat de curand un UPS de la APC (Back-UPS Pro BR550GI) pe care l-am conectat la un Synology DS218+.
Toate bune si frumoase, doar ca azi am avut un "event" si nu pricep ce s-a intamplat. Nefiind conectat la PC, nu am programul Power Chute instalat sa inteleg ce s-a intamplat....nici nu stiu sigur daca Power Chute imi arata ce s-a intamplat.....
Vreo idee cum as putea afla?
Multumesc.

P.S. M-am uitat deja in instructiuni dar n-am gasit nimic util.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate