Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Pc gaming 3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexandru_sever

alexandru_sever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.04.2014
Vreau să-mi achiziționez un pc pt gaming, pentru ca voi da laptop-ul pe care l folosesc momentan altei persoane. M am și convins ca un laptop nu e pentru gaming, deși atunci când l am luat prevedeam jocuri ocazional.

Long story short, bugetul e de 3000 lei. Monitor voi achiziționa la următorul salariu, deocamdată voi pune un tv cu rezoluție hd.
M am tot uitat pe aici și am prins în mare care sunt componentele pentru plaja asta de preț. Am doar câteva întrebări.

Vreau sa merg pe i5 Haswell, am nevoie de cooler aftermarket sau e suficient ala stock?

R9 380 care e și mai ieftina și scoate și fps mai multe decât 960 gtx sau gtx 960 pt consum mai mic? La AMD as avea nevoie de cooler aftermarket?

Și un sfat pt monitor.

Merci mult.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu acest buget, vei ajunge repede la concluzia ca PCul nu-i pentru gamming!

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Vezi topicul asta : http://forum.softped.../#entry17762324

Am postat acolo o configuratie tot in 3000 de lei.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
@Nero-D
Există jocuri care pot fi jucate pe anumite configurații, iar omul se întinde cât îi este plapuma ca să poată face ce-i place.

#5
alexandru_sever

alexandru_sever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.04.2014
@nero-D. Depinde cum definesti gaming. pt mine inseamna posibilitatea de a ma juca cu detalii medii high, fara a mi lua foc calculatorul. Din pct meu de vedere nu merita sa dau 700 lei in plus, adica diferenta dintre r9 380/gtx 960 si gtx 970 pentru a putea juca fluent la ultra. Sunt constient ca pe masura ce trece timpul, va trebui sa cobor si mai mult setarile grafice, dar aspectul asta e mai lent acum decat era acum 5 ani de ex. si oricum, jocurile pe care le joc nu au nevoie de cine stie ce super performante. Evident este opinia mea si fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui.

@jegmihai
am vaz topicul si postarea ta. De aia am si zis ca in mare stiu pe ce sa merg. Intrebarile mele era pentru un monitor si o detaliere mai mare asupra diferenta calitate r9 380 si gtx 960, cu accente pe consum/racire fiabilitate. Si despre necesitatea sau nu a pune cooler aftermarket pe placa video respectiv cpu

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
960-ul si 380-ul sunt pe picior de egalitate.
Eu n-as lua varianta cu 2GB, ci doar cele cu 4GB. Sunt suficient de puternice incat sa poata folosi mai multe de 2GB si ti-ai taia singur craca de sub picior.

Legat de ce alegi: care vrei.
960-ul consuma o idee mai putin, 380-ul e o idee mai buna, dar si mai scumpa per total. Diferentele oricum sunt prea subtile sa le simti, deci poti da cu banul.

Eu as mai pune 100 lei la buget si-as lua asa ceva:
http://www.pcgarage....shlist/1331343/

Zic de 100 lei in plus sa primesti SSD-ul cadou.
Bagi produsele in cos si o sa apara. Ideea e ca iti trebuie procesor, placa de baza, placa video si memorii RAM cu valoare minima de 2.500 lei, iar daca-ti bag placa de baza mATX sa intru in buget, nu-ti mai intra SSD-ul. Iar dupa mine, 100 lei in plus pentru un SSD de cam 300 lei eu zic ca merita.

#7
alexandru_sever

alexandru_sever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.04.2014
da , clar merita. asa pot instala din prima ambele os-uri (windows si ubuntu) pe ssd si pastrez hdd pt stocare. Multumesc.

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
+1 pentru configuratia colegului Georgik.

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sa cresti mare.
Vezi ca promotia e in limita stocului, nu stiu cand expira, deci nu lungi achizitia prea mult. Daca ai banii, dai direct comanda.
Eventual, daca mai ai buget, poate te lipesti si de-o sursa mai ok:
http://www.pcgarage....ssr-430st-430w/

Electronica mai solida, Seasonic e lider in domeniu.
Te mai lipesti si tu de ceva discounturi de 1% de pe aici si mai scoti ceva, dar e pacat sa nu profiti de oferte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate