Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor SEO

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BabyRed125

BabyRed125

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.08.2015
Salutare mi-am facut si eu un blog si am postat in el si nici nu stiu de ce nu gasesc postarea pe google cand o caut , ajutatima ! blogul meu si postare ---> video-tutoriale-hd.blogspot.com  , ce are de nu gasesc postarea ?

#2
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Cand ti-ai facut blogul? N-o gasesti pentru ca nu e inca indexata in google.

#3
BabyRed125

BabyRed125

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.08.2015
acum 2 luni am blogul si postarea are 1  zi , deci cum fac sa indexez postarea ?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.c...it-url?hl=en_uk

#5
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Cu greu o indexezi. E mult de discutat pe tema asta, un prim pas insa ar fi sa cauti prin setarile de la blogspot si sa bifezi optiunea pentru indexarea in google a blogului (din pacate nu stiu sa-ti spun exact unde e). Un al doilea pas, ar fi sa apelezi la varianta indicata de gumball mai sus si anume, mergi in google webmaster tools, iti confirmi blogul, apoi faci rost de un tool, iti faci un sitemap cu el, iar acest sitemap il dai apoi catre google search console pentru indexare. O sa mearga destul de greu.

Ca recomandare, pune mana si cauta sanatos pe net, documenteaza-te si aplica ce ai invatat. E mult de zis si n-o sa stea nimeni sa-ti dea toate detaliile.

#6
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu ti-as recomanda sincer sa treci pe wordpress self-hosted, adica sa iti cumnperi un domeniusi un host ieftin pe care sa instalezi Wordpress. Sunt o multime de pluginuri gratuite care te pot ajuta cu sitemap, cu ping, cu SEO, etc. Asta nu inseamna ca automat o sa ajungi #1 in google, dar parerea mea e a ai mai multe sanse.

#7
sorin75a

sorin75a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2015

View PostBabyRed125, on 30 august 2015 - 18:50, said:

Salutare mi-am facut si eu un blog si am postat in el si nici nu stiu de ce nu gasesc postarea pe google cand o caut , ajutatima ! blogul meu si postare ---> video-tutoriale-hd.blogspot.com  , ce are de nu gasesc postarea ?
Ai renuntat la blog? Am incercat sa intru pe el si mesajul este ca a fost inlaturat.

#8
lupanu1

lupanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.05.2008
Un website nu se indexeaza greu. Daca au trecut 2 luni, verifica totusi la setarile blogului sa nu ai cumva setata optiunea de a nu indexa (a nu face publice) paginile blogului.
Cu cateva linkuri si o inscriere in google webmaster, pagina ta va aparea in motorul de cautare.

Ca sa verifici daca siteul tau este inscris in Google, poti face urmatoarea cautare: site:numesite.ro
Folosind aceasta cautare, Google iti va arata toae paginile inregistrate

Eu am cautat dupa numele siteului tau si am gasit 4 rezultate. Acceseaza acest link pentru a rezultatele generate de google

#9
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Bună am şi eu o nelămurire legată de domeniile web.
Doresc să îmi fac un site. Şi vreau să cumpăr un domeniu .com sau .eu
Domeniul .ro nu mai este disponibil pt. denumirea dorită de mine.
Întrebarea mea este următoarea.
Va fi găsit mai greu de Google România un site .com  decât un site .ro ?
Doresc ca site ul meu să apară cât mai sus în căutarea Google din România.
Şi nu ştiu dacă există vreo deosebire între domeniu .com sau domeniu.ro în acest sens.

#10
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Domeniile cu extensii de gen .ro, .eu. nl si asa mai departe sunt preferate de Google pentru a crea lista de site-uri pentru tarile respective. Deci da, ai avea un avantaj daca ai avea domeniul .ro, insa nu este nici o tragedie daca vei avea .com. Important sunt alte elemente ale wesbiteului: continut, cuvinte cheie, backlinks. Deci daca toate astea sunt in regula, nu mai trebuie sa iti faci griji de extensia domeniului.

#11
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017

View PostoMariusRO, on 05 septembrie 2015 - 18:13, said:

Eu ti-as recomanda sincer sa treci pe wordpress self-hosted, adica sa iti cumnperi un domeniusi un host ieftin pe care sa instalezi Wordpress. Sunt o multime de pluginuri gratuite care te pot ajuta cu sitemap, cu ping, cu SEO, etc. Asta nu inseamna ca automat o sa ajungi #1 in google, dar parerea mea e a ai mai multe sanse.

I agree. Cu blog-urile gratis, cam greu sa fii considerat o sursa cu autoritate. In plus, vei avea mai multa libertate sa iti customizezi site-ul dupa gustul tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate