Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Troller de 78cm are de fapt 68cm!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am luat un troller Lambertazzi de 78cm la oferta de la Metro, azi m-am gandit sa-l masor si surpriza, trollerul are doar 68cm plus ca nici celelalte dimensiuni nu corespund fiind mai mici decat cele declarate pe site.
Se masoara altfel trollerele si nu stiu eu sau chiar mi-au dat eronat troller-ul?

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
stiau ca dimensiunile nu corespund dar nu ti-au spus

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 maladetz, on 30 august 2015 - 18:05, said:

Salut,
Am luat un troller Lambertazzi de 78cm la oferta de la Metro, azi m-am gandit sa-l masor si surpriza, trollerul are doar 68cm plus ca nici celelalte dimensiuni nu corespund fiind mai mici decat cele declarate pe site.
Se masoara altfel trollerele si nu stiu eu sau chiar mi-au dat eronat troller-ul?

Sigur ti-au livrat alt troller la acelasi pret.........Posted Image
Am patit-o si eu cu cei de la Metro, mi-au livrat o cafetiera ARO desi am cerut Bosch....

Edited by xmanyacs77, 30 August 2015 - 18:12.


#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dimensiunile sunt date sub rezerva erorilor de redactare a reclamei Posted Image

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
E marca cu nume italian, de aia.
Lor le plac dimensiunile mai mari, chiar daca in realitate le au mai mici.

Edited by Barboso, 30 August 2015 - 20:01.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 maladetz, on 30 august 2015 - 18:05, said:

Salut,
Am luat un troller Lambertazzi de 78cm la oferta de la Metro, azi m-am gandit sa-l masor si surpriza, trollerul are doar 68cm plus ca nici celelalte dimensiuni nu corespund fiind mai mici decat cele declarate pe site.
Se masoara altfel trollerele si nu stiu eu sau chiar mi-au dat eronat troller-ul?

Daca mai ai factura/ bon fiscal, retur urgent la magazin pentru reclama mincinoasa.........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 August 2015 - 18:28.


#7
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Daca este comandat online trimitel inapoi, daca nu ai putea face reclamatie la anpc pentru reclama mincinoasa.

Edited by Barboso, 30 August 2015 - 20:02.


#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mai verifică o dată dacă nu cumva cei 78 nu erau cumva litri și nu centimetri. De regulă se dă volumul unui bagaj și nu dimensiunile... Standardul este de dat de volumul de cală acceptat de companiile de linie aeriene unde este vorbă de volum și masă. Câteodată se dau și dimensiunile maxime ale bagajelor dar ca sumă a celor trei dimensiuni: lungime+lățime+adâncime...

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
https://www.metro.ro...01001#tabAnchor

Asa arata ?

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dimensiunile sunt cele de gabarit!!! se masoara cu tot cu roti si maner (de preferat extins la maxim :P )

doar ca trebuie sa te duca si putin mintea... Posted Image

#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 gingisKHAN2015, on 30 august 2015 - 18:49, said:


Exact asta e. Numai ca eu l-am prins la promotie cu 199,99ron, culmea chiar pretul actual al celui de 68cm....

 Nero-d, on 30 august 2015 - 19:00, said:

dimensiunile sunt cele de gabarit!!! se masoara cu tot cu roti si maner (de preferat extins la maxim Posted Image )

doar ca trebuie sa te duca si putin mintea... Posted Image

Cu tot cu roti si cu maner nu ajunge la 78 nu mai zic de latime si adancime care si alea sunt mai mici cu cate 3-4cm fiecare. Daca scot manerul telescopic ajunge pe la 80cm prima treapta iar cu a doua trece de 80cm.

 Bogdansv1, on 30 august 2015 - 18:39, said:

Mai verifică o dată dacă nu cumva cei 78 nu erau cumva litri și nu centimetri. De regulă se dă volumul unui bagaj și nu dimensiunile... Standardul este de dat de volumul de cală acceptat de companiile de linie aeriene unde este vorbă de volum și masă. Câteodată se dau și dimensiunile maxime ale bagajelor dar ca sumă a celor trei dimensiuni: lungime+lățime+adâncime...

Cei 78 erau cm, pentru ca pe site da clar cele trei dimensiuni.

 xmanyacs77, on 30 august 2015 - 18:27, said:

Daca mai ai factura/ bon fiscal, retur urgent la magazin pentru reclama mincinoasa.........Posted Image

Spre norocul meu mai am factura, am sa sun maine la ei sa-i pun in tema ca sa nu bat drumul de pomana pana acolo.

Edited by maladetz, 30 August 2015 - 19:28.


#12
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Si tu l-ai primit pe asta: http://www.metro.ro/...extil-68cm-Jack
Ia legatura cu Metro si anunta-i ca au facut o eroare. Ar trebui sa se rezolve rapid sau cel putin asa imi imaginez...

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am citit postarea mongolului, am impresia că și-au luat o marjă de siguranță, spunând că dimensiunile sunt orientative. Dar cred că poți returna fără probleme, Metro e destul de mare ca să accepte astfel de situații.
Îți înțeleg nemulțumirea, nu le caut scuze.

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 scaiba, on 30 august 2015 - 18:14, said:

Dimensiunile sunt date sub rezerva erorilor de redactare a reclamei Posted Image

Si pe factura scrie troller 78cm Jack, rezerva la erori pe factura nu cred ca exista.

 Bogdansv1, on 30 august 2015 - 19:29, said:

Am citit postarea mongolului, am impresia că și-au luat o marjă de siguranță, spunând că dimensiunile sunt orientative. Dar cred că poți returna fără probleme, Metro e destul de mare ca să accepte astfel de situații.
Îți înțeleg nemulțumirea, nu le caut scuze.

Sunt doua variante: ori au incurcat dimensiunile ori sunt eronate caz in care toate cele 3 marimi ar trebui sa fie mai mici cu cate 10cm ceea ce nu prea cred, sa scrii 58cm si sa aiba 48cm e cam aiurea(vorbesc de marimea cea mai mica la acest model).

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pare a fi o confuzie a lor , au la vanzare ambele modele , or fi si la ei vreun Dorel la expeditii ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 30 August 2015 - 19:43.


#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 gingisKHAN2015, on 30 august 2015 - 19:42, said:

Pare a fi o confuzie a lor , au la vanzare ambele modele , or fi si la ei vreun Dorel la expeditii ! Posted Image

Al naibii ca am fost acolo sa-l iau, mi s-a parut mie ceva ciudat la el dar nu stiam ce, abia azi am depistat problema, lucratorul mi l-a dat de pe raftul celor de 78cm, in dreptul lui scria 78cm, si codul scanat la casa (cel lipit pe troller) tot 78cm a dat pe casa de marcat ca altfel sesizam din prima. Data viitoare il masor pe loc :)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate, in Ro, trebuie sa fii mereu extrem de atent cand faci cumparaturi in anumite magazine.
Daca pe factura scrie 78 cm, ar trebui totusi sa nu lasi lucrurile asa.

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 pasilla, on 30 august 2015 - 20:33, said:

Din pacate, in Ro, trebuie sa fii mereu extrem de atent cand faci cumparaturi in anumite magazine.
Daca pe factura scrie 78 cm, ar trebui totusi sa nu lasi lucrurile asa.

Cam asta si am de gand, initial m-am gandit ca se masoara cu tot cu roti dar nici asa nu se apropie de 78cm, acum sper sa nu am prea mari batai de cap, la cat e de mare metro sper sa nu intampin ostilitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate