Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

unde se invata cosmetica auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
Salut

ma gandesc si eu de ceva vreme la niste afaceri full sau part time si mi-a trecut prin minte fenomenul de infrumusetare a masinilor, gen spalatorie, polish, aplicare folie, etc. ideea e ca, ce-i drept la o cautare rapida pe internet, nu am gasit mare lucru despre unde poti sa inveti sa faci treaba asta. nu gasesc decat site-uri de cosmetica/detailing auto sau recomandari la "profesionisti", dar unde pot gasi un curs care sa ma pregateasca in asa ceva? evident as putea sa iau eu niste folie, un aparat de polish si sa exersez pe masina mea (ceea ce am si de gand sa fac), dar presupun ca as pierde si bani si timp, pe cand intr-un curs, cu siguranta as afla cateva trick-uri si metode de lucru. deci unde se fac treburile astea?

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din pacate, nu exista scoala pentru asa ceva.
Exista forumuri de specialitate de unde te poti informa. Dar practica, tot practica ramane.
Mai ai ca alternativa sa mergi sa lucrezi la un asemenea atelier de detailing si sa prinzi acolo secretele acestei meserii.

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 06.08.2015
meseria nu se invata ,se fura:) oricum sunt forumuri dedcate masiniilor,dar cu putin norov gasesti pe cineva sa te  invete

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 gogosaru100, on 30 august 2015 - 18:03, said:

meseria nu se invata ,se fura:) oricum sunt forumuri dedcate masiniilor,dar cu putin norov gasesti pe cineva sa te  invete
daca vrei sa faci treaba romaneasca se fura
daca vrei sa faci ceva profesionist se invata

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Aici, în Târgoviste, lânga supermarketul XXL, sunt niste baieti care spala tapiteria si interiorul masinilor cu diverse cosmeticale (când trec pe lânga ei gasesc pe jos tot felul de spray-uri, detergenti etc.), în sensul ca scot afara canapeaua si scaunele. Au atât de multi clienti încât trebuie sa-ti faci rezervare din timp la ei (am vazut si microbuze aduse la aceasta "spalatorie").
Este o idee... Poate dai o fuga pâna aici si stai de vorba cu ei.

PS: mi-am adus aminte de ceva... Ei nu folosesc apa ci spray-uri.

Edited by florinbad, 30 August 2015 - 18:35.


#6
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

 OmulLLORT, on 30 august 2015 - 18:15, said:

daca vrei sa faci treaba romaneasca se fura
daca vrei sa faci ceva profesionist se invata


Stai prost cu  logica,  problema a fost pusa in felul urmator:Mult mai repede prinzi cand furi meserie de la altcineva decat atunci cand sta cineva langa tine sa iti explice in detaliu.Este vorba de receptivitate.

#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Asta daca vrei sa strici primele 10 masini si a 11-a sa iasa cat de cat bine. Cel mai bine inveti cand iti explica cineva si aplici, apoi ceri sfaturi. Ce zici tu se aplica la batut cuie si insurubat piulite.

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 clauditu2002, on 30 august 2015 - 16:38, said:

Salut

ma gandesc si eu de ceva vreme la niste afaceri full sau part time si mi-a trecut prin minte fenomenul de infrumusetare a masinilor, gen spalatorie, polish, aplicare folie, etc. ideea e ca, ce-i drept la o cautare rapida pe internet, nu am gasit mare lucru despre unde poti sa inveti sa faci treaba asta. nu gasesc decat site-uri de cosmetica/detailing auto sau recomandari la "profesionisti", dar unde pot gasi un curs care sa ma pregateasca in asa ceva? evident as putea sa iau eu niste folie, un aparat de polish si sa exersez pe masina mea (ceea ce am si de gand sa fac), dar presupun ca as pierde si bani si timp, pe cand intr-un curs, cu siguranta as afla cateva trick-uri si metode de lucru. deci unde se fac treburile astea?


poți încerca să te angajezi, măcar pentru câteva luni, la o firmă care face colantări
o să înveți cum trebuie pegătită mașina, care e temperatura optimă pentru a executa o lucrare, cum se aplică o folie și alte trucuri folositoare
sau poți citi inepții pe forumuri
Posted Image

#9
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 Fifi_v3, on 30 august 2015 - 19:42, said:

Stai prost cu  logica,  problema a fost pusa in felul urmator:Mult mai repede prinzi cand furi meserie de la altcineva decat atunci cand sta cineva langa tine sa iti explice in detaliu.Este vorba de receptivitate.
Daca era asa, se dresau maimutele sa faca chestiile astea.
Stai bine cu prostia.

Edited by OmulLLORT, 30 August 2015 - 22:27.


#10
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

 dacuburebista, on 30 august 2015 - 21:41, said:



poți încerca să te angajezi, măcar pentru câteva luni, la o firmă care face colantări
o să înveți cum trebuie pegătită mașina, care e temperatura optimă pentru a executa o lucrare, cum se aplică o folie și alte trucuri folositoare
sau poți citi inepții pe forumuri
Posted Image
Este o idee foarte buna care m-ar fi tentat, dar din pacate (din diverse motive) nu pot. de aceea un curs scurt mi s-ar fi parut relativ ok. si eventual niste practica. pentru ca chiar daca as cauta sa ma angajez undeva ca sa invat, ori gasesc, ori nu. in orice caz, e interesant ca in perioada asta cand se pune destul de mare accent pe calificare profesionala, sa nu existe un curs pentru asa ceva.

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
calificare profesionalaa in Romania ?
ori te califica firma(in strainatate probabil), ori lucrezi fara

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 clauditu2002, on 31 august 2015 - 21:10, said:

... e interesant ca in perioada asta cand se pune destul de mare accent pe calificare profesionala, sa nu existe un curs pentru asa ceva.
Ai auzit tu de profesor de detailing?
Sau de asemenea materie la scoala?
Nu se invata nici macar la specialitatea autovehicule rutiere din cadrul facultatilor de mecanica. In schimb, acolo, macar se invata despre vopseua auto.

In Romania, sunt putini oameni cu adevarat profesionisti in domeniul asta.
Majoritatea fac cosmetica auto si nu detailing, corectii... corecte, etc.

Ia vezi tu cati dintre ei au habar despre compozitia unui lac sau vopsele...
Majoritatea celor care fac asta, sunt tilicari iar clientii, absolut nepriceputi.

#13
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

 serginho74, on 02 septembrie 2015 - 09:47, said:

Ai auzit tu de profesor de detailing?
Sau de asemenea materie la scoala?
Nu se invata nici macar la specialitatea autovehicule rutiere din cadrul facultatilor de mecanica. In schimb, acolo, macar se invata despre vopseua auto.

In Romania, sunt putini oameni cu adevarat profesionisti in domeniul asta.
Majoritatea fac cosmetica auto si nu detailing, corectii... corecte, etc.

Ia vezi tu cati dintre ei au habar despre compozitia unui lac sau vopsele...
Majoritatea celor care fac asta, sunt tilicari iar clientii, absolut nepriceputi.
pai exact asta spuneam. ca lipsesc cu desavarsire. mai ales acum cand se fac pana si cursuri de vanzator (wtf?). si acei oameni de care zici, cum au invatat de unii singuri? ca si eu m-as apuca singur dar nu mai am 18 ani sa am tot timpul la dispozitie.

#14
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Acasa se invata.Numai dupa 3 telefoane stricate am invatat sa pun o sticla cu gel la telefoane.Asa ca bafta,lasa.le naiba de cursuri si testeaza pe masina ta.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Total gresit!

#16
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
http://www.scoaladedetailing.ro/

daca se considera reclama imi cer scuze si va rog sa stergeti postarea
o zi usoara

#17
PushtiulK

PushtiulK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.10.2005
Nu exista scoala de detailing pentru ca nu exista meseria de detailing in nomenclator. Fac detailing de 7 ani, am invatat singur (citit mult pe forumuri, vizionat filme pe youtube, etc). Daca vrei sa o faci profesional, este o afacere destul de costisitoare si foarte migaloasa.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
Îți cumperi scule și materiale. Te documentezi foarte bine din toate sursele. Apoi începi să lucrezi, gratis pe la prieteni. Poți începe cu o bară, un stop etc, chestii mici la început, până îți intri în mână. Apoi poți trece la aripi, fete de uși sau chiar mașini întregi. Polish, ceară, pregătire de iarnă, de vară etc. Dar gratuit fiindcă altfel nu văd cum și-ar da cineva mașina pe mâna unui începător. Și cu multă atenție.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate