Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut echipa constructie casa,Constanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Buna, va scriu pentru ca am nevoie de ajutorul celor care si- au construit case in Constanta. Peste 2 sau 3 saptamani vreau sa incep constructia casei dar dilema majora este alegerea constructorului si binenteles pretul manoperei. Pentru ca timpul nu imi permite(1,5 luni maxim) vreau sa imi construiasca fundatia, parterul si placa peste parter, si sa nu ma jefuiasca de bani dar nici sa  faca rabat la calitate.
Casa pe care care o vor construi este in stil neoromanesc si are 240 mp parter si etaj, casa avand o scara interioara semirotunda aflata intr-un,, turnulet''. In momentul de fata pe teren este executata perna de piatra(teren moale) si este deja inchisa.Deci ei vor incepe efectiv lucrul pe o placa de beton dreapta.Fier betonul il voi cumpara cu tot cu asamblarea sa pe pozitie, deci in mare pentru asta am nevoie in mare de o echipa de dulgheri care sa faca cofrajele.
Am un diriginte de santier excelent, arhitect si structurist, iar pe teren am deja utilitatile(curent, apa, canalizare, chiar si o baraca). Problema majora este pretul cerut pentru aceasta lucrare, deci fundatie si parter. In mare am cautat echipe pe internet,  sau firme si am gasit niste preturi care m -au cam linistit in a incerca sa fac o casa, in sensul ca de exemplu una dintre firme a cerut 18000 de euro pe fundatie cu materiale incluse(beton,fier,cofraje si cuie plus manopera). Am cautat atunci doar manopera si am gasit in mare sa zicem un pret mediu pentru fundatie si parter 10.000 de euro cu variatii de  2 mii de euro,  avand cam 7 oferte.Fundatia are 137 mp si inaltimea de un metru, si sincer nu inteleg de ce mi se cer cam 6000 de euro pentru o lucrare de dulgherie in care eu cumpar cuiele,lemnele,fierul,betonul etc. Si aproximez ca nu dureaza mai mult de 2 saptamani executarea ei efectiva deci asta ar insemna sa ii platesc cu aproximativ 500 de euro pe zi. Mi se pare exagerat si totusi am gasit oferte de 80 de mil sau 2000 de euro de care sunt suspicios.
Deci pentru ca nu cunosc exact piata va rog sa imi spuneti daca preturile sunt exagerate sau care e pretul pietei si mai ales daca cunoasteti vreo echipa, sa imi dati un mesaj pe privat sau aici. Pana la urma de banii acestia fac altceva. Am cautat si pentru toata constructia la rosu si in general am gasit cam 25000 de mii cu tot cu scari si astereala.Deci sare de 100euro pe mp, si daca incep asa nu cred ca imi permit sa fac o casa.
O zi buna

#2
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Poate ca nu-ti permiti o casa de 240 mp, in stil neoromanesc! Posted Image
O faci mai mica sau ramai la bloc, casa la rosu cu 100 eur/mp si pentru cineva care pare sa aiba ceva pretentii, n-ai sa vezi, sorry! Daca ai deja 7 oferte, ce te astepti sa gasesti, mocaciunea suprema, negasita de nici un alt client? Daca o gasesti imi va parea rau de tine, va fi teapa perfecta...

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Mai asteapta putin ca vine ............iarna, iar baetii vor scade pretul la jumatate!Posted Image
Iarna preturile sunt mai mici in general........

Edited by xmanyacs77, 30 August 2015 - 18:32.


#4
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Daca are un anumit stil casa, manopera trebuie sa fie mai scumpa?eu vorbesc de lucrarea la rosu unde nu e nici o strategie in a bate un cui intr-o sipca. Pretul la rosu nu ar trebui sa difere dar totusi eu ma asteptam la un 150 e/mp dar in cazul acestor echipe ajunge la 250, ceea ce mi se pare mult avand in vedere ca folosesc beton,fier si caramida a caror calitate nu o pot schimba.
Moca nu caut dar pana la urma un muncitor priceput ia 100 de lei pe zi, ori mie mi se cer aproximativ 22 de muncitori pe zi, pentru o lucrare care nu necesita mai mult de 6. Si totusi echipele cu care ati lucrat cat au cerut pe mp manopera, la mine fundatia fiind super usor de facut si curat, fara sapatura si nici asamblare fierului.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am cautat echipa pentru lucrari de amenajari interioare, piper curat...ma gandesc sa caut in judetele invecinate. In Constanta si imprejurimi se construieste mult, cred ca e cerere mare.

#6
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Sunt de acord ca la finisaje este alt pret dar la munca de zidarie si dulgherie nu trebuie sa fi cine stie ce expert in finisaje.Ei vad zona si proiectul casei mai deosebit si arunca niste preturi de parca sunt furati banii aia.Proiectul tot atat ma costa si cu stil si fara stil asa ca macar sa fie frumos si sa imi placa.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcernisencu, on 30 august 2015 - 18:58, said:


Moca nu caut dar pana la urma un muncitor priceput ia 100 de lei pe zi, ori mie mi se cer aproximativ 22 de muncitori pe zi, pentru o lucrare care nu necesita mai mult de 6. Si totusi echipele cu care ati lucrat cat au cerut pe mp manopera, la mine fundatia fiind super usor de facut si curat, fara sapatura si nici asamblare fierului.
Un muncitor priceput nu lucreaza pentru 100 lei/zi , doar daca e un parlit/betiv sau unul care pierde timpul , si cu astfel de oameni nu termini lucrarea  in 1,5 luni .
Eu cred ca tu vrei multe de bani putini . Cineva care isi doreste o casa  de 240 m2  in primul rand trebuie sa se astepte la costuri cum sunt pe piata . Daca termini cu finisarile la 1000 euro m2 sa zici ca ai iesit in avantaj . Sau poate aduci constructori de prin Moldova si le dai teapa  poate atunci reusesti cu 150 euro m2 .

#8
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Pentru 1000 de euro mp chiar imi fac palat;)). Dar intrebarea mea a fost pentru cei care chiar isi construiesc case in Constanta. In mare 1000 e mi se pare aberant pentru mine, nu zic ca nu se poate, se poate si 10000 de e, dar eu ma refer in momentul de fata la strict casa la rosu cu toate materialele mele.Si totusi o casa la dimensiunea asta se vinde la 150-200 de mii intr o zona ok la gata, incluzand valoarea terenului.Deci eu evaluez ca se poate face la alb cu 400 de euro.Sau cei care vand case in Constanta le vand in pierdere, chiar si firmele care fac un bine umanitatii si dau din buzunarul patronului, ca el are...Deci e doar parerea mea, o casa sa zicem decenta, la alb incepe de la 400 de euro mp construit. Eu ma astept la 500 si totusi caut.

#9
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Pretul ajunge pe la 500 de euro pe metrul patrat construit, cu tot cu finisaje (medii), la o casa "normala". Nu stiu daca stilul neoromanesc presupune costuri mult mai mari.

#10
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014

View Postpacopaco1967, on 30 august 2015 - 20:39, said:

Daca termini cu finisarile la 1000 euro m2 sa zici ca ai iesit in avantaj .

Crec ca se pot spune multe cand vine vorba de constructii, dar asa o afirmatie o sa cadem cu totii de accord ca e "un pic" exagerata! Am discutat si eu problema unei case in stil neoromanesc cu cativa constructori si 2 arhitecti. Unul dintre arhitecti se ocupa cu precadere de proiecte in stil neoromanesc si e kick ass in asta. Din discutiile cu oamenii astia eu am constatat ca merge de la 600E in sus, dar sa zici 1000e considera-te norocos... da-o-n colo de treaba, paco! :))

#11
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Inca o data... Eu caut echipa pentru lucrarea la rosu care nu presupune cine stie ce artificii.La rosu este un schelet care nu i se poate atribui inca nici un stil.Deci eu caut o echipa ok.

#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcernisencu, on 31 august 2015 - 13:39, said:

Inca o data... Eu caut echipa pentru lucrarea la rosu care nu presupune cine stie ce artificii.La rosu este un schelet care nu i se poate atribui inca nici un stil.Deci eu caut o echipa ok.

Dar nu vrei sa pui niste planuri ceva? Ori facem licitatie pe "motanul in sac'"?Posted Image

#13
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Nu este nici o licitatie, daca te uiti la postarile mele vei vedea ca am pus pe alt topic planurile casei. Dar eu caut constructor nu carcotas la cat de bine a configurat camerele sau cat de bine a facut structura.Daca ai habar sti mai bine ca mine ca aceste proiecte sunt evaluate de mai multe persoane autorizate sa faca asta.Si proiectul e facut dupa ideea mea respectand normativele si posibilitatile de arhitectura dar ca sa fi linistit in mare vreau sa ajung la aceasta imagine a casei sa zicem 85%.

Merge destul de greu netul, nu pot incarca mai mult de atat dar cam asta e ideea.

Attached Files



#14
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcernisencu, on 31 august 2015 - 19:01, said:

Nu este nici o licitatie, daca te uiti la postarile mele vei vedea ca am pus pe alt topic planurile casei. Dar eu caut constructor nu carcotas la cat de bine a configurat camerele sau cat de bine a facut structura.Daca ai habar sti mai bine ca mine ca aceste proiecte sunt evaluate de mai multe persoane autorizate sa faca asta.Si proiectul e facut dupa ideea mea respectand normativele si posibilitatile de arhitectura dar ca sa fi linistit in mare vreau sa ajung la aceasta imagine a casei sa zicem 85%.

E in regula, mi-am amintit ca am mai comunicat noi. Iti urez mult succes in continuare!
Posted Image

#15
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Cum  s-a spus mai sus, casa ajunge la minim 500euro/mp daca tu nu faci nimic, adica angajezi pe cineva sa facă. Pretul este strict pt casa, fără teren, gard, trotuare, mobila etc.

#16
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Sunt de acord cu pretul de 500, am mai spus dar din pacate ceea ce caut eu e o echipa care sa faca casa la rosu.Si cred ca cei care chiar construiesc sunt ocupati cu asta, si nu am avut noroc sa primesc nici un raspuns la intrebarea mea, doar incercari de a indeparta discutia pe alte teme, departe de subiectul in cauza.

#17
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
La rosu, cu o echipa medie la pret, nu iesi in ruptul capului sub 180 euro/mp, manopera si materiale.
In concluzie este mai ieftin sa modifici proiectul dacat sa faci o casa prea mare.

#18
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Am citit destul de mult pe acest forum. Si am ajuns la concluzia ca foarte putin din cei care scriu aici au habar in practica de domeniul constructiilor.In mare toti stim sa scriem din carti sau din alte surse dar putini sunt cei care chiar fac asta.Chiar si asa in 3 zile nu am primit macar un contact pentru vreo echipa oarecare, deci va rog sa trageti voi concluzile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate