Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Intrebare despre Anmeldung

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
wrolf

wrolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2010
Salut,

Este adevarat ca, daca imi fac anmeldung, si 6 luni de zile nu lucrez, ma obliga sa platesc anumite taxe, ma obliga sa imi fac asigurare medicala?

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ca sa poti sa faci anmeldung trebuie sa lucrezi! Despre ce tara e vorba?

#3
wrolf

wrolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2010
De Germania este vorba. Ca sa iti faci anmeldung aici nu e nevoie decat de o dovada ca locuiesti undeva. Stiu asta sigur ca am fost cu un coleg sa isi faca, el nestiind germana. Aveam la noi buletinul si contractul de chirie. Atat. Ideea este urmatoarea....eu lucrez aici, insa contractul este putin ciudat, eu avand firma am contract de prestari servicii cu o alta firma, care la randul ei are un contract de colaborare cu o firma din Germania...etc. Pe mine deocamdata ma intereeaza strict daca o sa ma oblige sa imi fac asigurare medicala, sa platesc anumite taxe sau cine stie ce, avand anmeldung dar nelucrand nimic. Eu sunt delegat aici pentru o perioada mai scurta insa pe colegul meu il intereseaza asta. L-a speriat un prieten zicand ca o sa apara astfle de probleme...

#4
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 wrolf, on 28 august 2015 - 21:34, said:

De Germania este vorba. Ca sa iti faci anmeldung aici nu e nevoie decat de o dovada ca locuiesti undeva. Stiu asta sigur ca am fost cu un coleg sa isi faca, el nestiind germana. Aveam la noi buletinul si contractul de chirie. Atat. Ideea este urmatoarea....eu lucrez aici, insa contractul este putin ciudat, eu avand firma am contract de prestari servicii cu o alta firma, care la randul ei are un contract de colaborare cu o firma din Germania...etc. Pe mine deocamdata ma intereeaza strict daca o sa ma oblige sa imi fac asigurare medicala, sa platesc anumite taxe sau cine stie ce, avand anmeldung dar nelucrand nimic. Eu sunt delegat aici pentru o perioada mai scurta insa pe colegul meu il intereseaza asta. L-a speriat un prieten zicand ca o sa apara astfle de probleme...

Pai daca esti pe perioada scurta de ce sa-ti faci anmeldung? Mi se pare mult mai grav sa-ti faci anmeldung dar sa nu te inregistrezi la finanzamt. Te pot verifica imediat sa vada daca ai steuer ID. cand ai deja anmeldungul facut. Asa esti simplu delegat (turist).

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 wb626ek, on 28 august 2015 - 21:17, said:

Ca sa poti sa faci anmeldung trebuie sa lucrezi! Despre ce tara e vorba?
da de unde.
un document de identitate si o dovada a spatiului e suficient.

Quote

e mine deocamdata ma intereeaza strict daca o sa ma oblige sa imi fac asigurare medicala
esti obligat sa ai asigurare medicala.
https://de.wikipedia...cherungspflicht

daca afla asigurarea vreodata ca esti p-aci si nu te-ai asigurat si descopera si perioada, te va pune sa platesti asigurarea din urma, plus o majorare de 60%.

#6
wrolf

wrolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2010
El este asigurat in Romania, asta nu conteaza?

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
doar daca acea asigurare indeplineste conditile minime din Versicherungsvertragsgesetz (plata costurilor pentru servicii medicale ambulante si stationare, limitarea aoportului propriu la 5000/an etc).
asta daca se considera ca ai residinta in DE.
http://www.gesetze-i...2008/__193.html

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pt Austria, ca sa iti faci Anmeldebescheinigung, ai nevoie de Meldetet, CI si adeverinta de la locul de munca!
De aia si sunt atatia Ausländer in Germania, daca nu ai nevoie de loc de munca, asa le trebuie!

Edited by wb626ek, 29 August 2015 - 15:10.


#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dupa ce s-a descoperit pe neasteptate solutia la problemele politicii europene, mai trebuie doar rezolvata problema cu Leseverständnis

Cum sta treaba in realitate in Austria se poate afla direct de la guvern:
https://www.help.gv....ite.120810.html

Quote

Erforderliche Unterlagen

Anträge auf Anmeldebescheinigungen und Bescheinigungen des Daueraufenthalts können nur dann schnell erledigt werden, wenn alle erforderlichen Unterlagen vorgelegt werden.
Zum Nachweis des unionsrechtlichen Aufenthaltsrechts müssen insbesondere folgende Dokumente vorgelegt werden:
Gültiger Personalausweis oder Reisepass, zusätzlich:
Bestätigung der Arbeitgeberin/des Arbeitgebers oder ein Nachweis der Selbstständigkeit (z.B. Dienstvertrag, Steuernummer, Auszug aus dem Gewerberegister) oder
Nachweis über ausreichende Existenzmittel (z.B. Bankguthaben, Pensionsbezug) und umfassenden Krankenversicherungsschutz oder
Nachweis über die Zulassung zu einer Schule oder Bildungseinrichtung und über einen umfassenden Krankenversicherungsschutz, sowie Erklärung oder sonstige Nachweise über ausreichende Existenzmittel (z.B. für Schülerinnen/Schüler bzw. Studierende: Bestätigung über die Zulassung an einer Schule bzw. Immatrikulationsbescheinigung)

Duden

Quote

oder
Worttrennung: oder drückt aus, dass von zwei oder mehreren Möglichkeiten jeweils nur eine als Tatsache zutrifft (ausschließend; vgl. entweder)

TL;DR: ba se poate foarte bine fara "adeverinta de la locul de munca", pana si in Austria.

Edited by Pengoon, 30 August 2015 - 19:02.


#10
madalina1992

madalina1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2015
Buna ziua.  Sotul meu are nevoie de steuer nr ,identification nr. Neam mutat de cateva zile in apartament. Cum se procedeaza unde trebuie facut anmeldung ?

#11
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Anmeldung se face in cadrul primariei. Cauta cu google bürgerangelegenheiten+numele orasului in care stati. Steuernummer va veni prin posta la circa o luna dupa anmeldung. In afara de asta vei mai avea nevoie si de asigurare medicala, numar de la oficiul de pensii (asta rezolvi tot prin asiguratorul medical) si un cont unde se va vira salariul.

#12
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 madalina1992, on 25 septembrie 2015 - 14:07, said:

Buna ziua.  Sotul meu are nevoie de steuer nr ,identification nr. Neam mutat de cateva zile in apartament. Cum se procedeaza unde trebuie facut anmeldung ?

Vin automat prin posta din momentul in care ti-ai facut Anmeldung la orice Einwohnermeldeamt. Te duci cu contractul case, desi uneori nici nu se cere, buletin, 10 euro(taxa. poate s-a modicificat intre timp).

Postul e vechi dar raspunsul sigur mai ajuta si pe altii.

Edited by alexandrualexe, 11 January 2016 - 19:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate