Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iepurași bolnavi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Salut! Detin cativa iepuri mai amestecati ca rasa, un iepuroi din rasa marele Belgian si doua iepuroaice mixte ( la randul lor din  rasa si mixt),
nu stiu cat conteaza asta dar am mentionat pentru ca poate ma puteti ajuta.
Una dintre iepuroaice are 2 pui fatati pe data de 12 august, adica au 2 saptamani si 2 zile,  pentru ca sunt atat de micuti nu i-am verificat amanuntit, mentionez ca am cotetele iepurilor in curtea pasarilor  ( poate este de la ele ).
Ieri am observant ca iepuroaica a adus puii in fata grilajului iar o gaina ia ciugulit si ia dat putin sangele la o labuta puilor mici, sesizand sange
i-am luat si i-am controlat sa vad de unde este si asa am observant ca au sub bot niste bube imense, apoi am observant ca existe bubite si pe picioruse , abdomen dar mult mai mici fata de cele de sub bot. Mentionez ca bubele la atingere par cu puroi, acum eu nu ma pot pronunta exact.  M-am gandit si i-am dat cu apa oxigenata atat pe ranile provocate de gaini care sunt minore  cat si pe aceste bube.
Sunt foarte ingrijorata , ajutati-ma sa aflu ce este cu ei, cum ii pot salva, este o boala… sunt doar bubite… ?  Cum ii pot trata? O sa atasez poze pentru ca e greu de exprimat in cuvinte cum arata… Posted Image
Primul pui cel gri este mult mai afectat fata de al doilea pui.
Ajutati-ma sa-i salvez, va rog din sufletul !

Attached Files



#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Du iepurasii la veterinar sa ii consulte;
sigur iti va oferi un tratament !

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sa nu fie vorba despre mixomatoza - urgent la medicul veterinar.

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Citeşte şi aici.
Un veterinar care să-i vadă, ar fi şi mai potrivit...

#5
ionutandrei97

ionutandrei97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2014
si eu a avut intr-un timp iepuri, si tot asa est o boala care apare odata cu inceputul toamnei . iepurasi fac bube cu infectie in urechi pe pavilion . In cazul acesta eu ii tratam cu ulei d masline , pana am auzit prin sat ca aceasta boala nu ai cei face , doar sa ii vaccinezi de mic . Aceasta boala se poate preveni cu o mancare adecvata , fara iarba verde doar uscata la inceputul toamnei !

#6
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

 ionutandrei97, on 28 august 2015 - 22:18, said:

si eu a avut intr-un timp iepuri, si tot asa est o boala care apare odata cu inceputul toamnei . iepurasi fac bube cu infectie in urechi pe pavilion . In cazul acesta eu ii tratam cu ulei d masline , pana am auzit prin sat ca aceasta boala nu ai cei face , doar sa ii vaccinezi de mic . Aceasta boala se poate preveni cu o mancare adecvata , fara iarba verde doar uscata la inceputul toamnei !

Nu cred ca se pot vaccina asa mici ...sau cine stie poate e posibil.
Cat despre mancare....momentan doar sug inca nu au inceput sa pape ceva singurei.
O sa merg la veterinar

#7
ionutandrei97

ionutandrei97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2014
Imi sunt foarte dragi si imi pare rau , si inca ceva vezi la ce veterinar mergi nu toti se pricep si sa nu le faca rau , iar dupa ce afli cauza si ceea ce trebuie sa faci lasa un raspuns aici

#8
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
La ochi si urechi n-au nimic? Nu cred ca e mixomatoza.
Posteaza si tu pe topicul de crestere a iepurilor. Nu stiu cine citeste pe aici ...

#9
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

 DDuras, on 31 august 2015 - 11:24, said:

La ochi si urechi n-au nimic? Nu cred ca e mixomatoza.
Posteaza si tu pe topicul de crestere a iepurilor. Nu stiu cine citeste pe aici ...

Nu, nici la urechi si nici la ochi nu au absolut nimic.
Nu ma prea pricep, cum sa mut discutia acolo?

#10
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Sincer nu stiu daca le mai puteti face ceva ... dar merita incercat , bandojati peste acele abcese cu albastru de metilen , folositi betisoare de urechi sau tampoane cu vata .
Sau puteti cumpara un spray Neocaf ori Teramycin , in mod normal sunt mai bune pentru ca contin si antibiotic .
La iepurii adulti nu aveti nici la care galme de genul asta ?
S-ar putea sa fie Pasteureloza si atunci ii nasol ....

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 Adriele, on 31 august 2015 - 23:17, said:

Nu ma prea pricep, cum sa mut discutia acolo?
Pur si simplu pui aceeasi intrebare si acolo, unde citesc mai multi crescatori experimentati.

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Adriele:
Înainte de a face lucrul ăsta a treia oară, citește regulamentul forumului.
Mai exact 2.e.
e. postarea aceluiasi mesaj sau postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie ("flood")

Uită ce îți spune corsica, el este mai "special" şi nu a acordat nicio atenţie regulamentului.

Am toată compasiunea pentru iepuraşii tăi (inclusiv modificarea numelui topicului îmi aparţine), însă trebuie să înțelegi că avem reguli care trebuiesc respectate și că a posta același mesaj identic pe două topicuri, tot nu face cât un veterinar...

#13
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

 scaiba, on 01 septembrie 2015 - 20:48, said:

@Adriele:
Înainte de a face lucrul ăsta a treia oară, citește regulamentul forumului.
Mai exact 2.e.
e. postarea aceluiasi mesaj sau postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie ("flood")

Uită ce îți spune corsica, el este mai "special" şi nu a acordat nicio atenţie regulamentului.

Am toată compasiunea pentru iepuraşii tăi (inclusiv modificarea numelui topicului îmi aparţine), însă trebuie să înțelegi că avem reguli care trebuiesc respectate și că a posta același mesaj identic pe două topicuri, tot nu face cât un veterinar...

Ma scuzati, am crezut ca am apasat eu pe ceva gresit si nu s-a trimis. Nu o sa mai postez si pe alte discutii aceasta intrebare.

 cris1981, on 01 septembrie 2015 - 17:49, said:

Sincer nu stiu daca le mai puteti face ceva ... dar merita incercat , bandojati peste acele abcese cu albastru de metilen , folositi betisoare de urechi sau tampoane cu vata .
Sau puteti cumpara un spray Neocaf ori Teramycin , in mod normal sunt mai bune pentru ca contin si antibiotic .
La iepurii adulti nu aveti nici la care galme de genul asta ?
S-ar putea sa fie Pasteureloza si atunci ii nasol ....

Multumesc mult, o sa incerc si cu albastru de metil....eu de 2 zile am gasit un spray pentru infectii ale pielii se numeste OxiVet Spray...contine oxitetraciclina momentan nici o modificare dar sper.... spray-ul are culoare asemanatoare cu albastru, oricum incerc si cu albastru. multumesc pentru sfat

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ba da, chiar cum trebuia au apărut.
Le-am șters iar răspunsul colegului cris1981 l-am mutat aici.
Trebuie să respectăm regulile acestui forum, vă mulțumesc pentru înțelegere !

Cum mai sunt iepurașii ?
Ați găsit un veterinar care să-i consulte ?

#15
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Nu cumva sunt ciupiti de insecte (tantari ,pureci, capuse etc)? iar ceea ce se vede este reactia organismului?

#16
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

 scaiba, on 02 septembrie 2015 - 00:31, said:

Ba da, chiar cum trebuia au apărut.
Le-am șters iar răspunsul colegului cris1981 l-am mutat aici.
Trebuie să respectăm regulile acestui forum, vă mulțumesc pentru înțelegere !

Cum mai sunt iepurașii ?
Ați găsit un veterinar care să-i consulte ?

Iepurasii inca sunt vii, spre speranta mea se ridica in picioruse topaie, au mai crescut. Tind sa cred ca pana in momentul intarcarii vor traii, atat timp cat iepuroaica ii va imuniza cu laptele ei.  Din pacate nu-mi permit financiar vorbind sa ii platesc domnului doctor veterinar banutii pe care mi cere, la acest moment.
De la spray-ul OXIVET pot spune ca s-au mai micsorat bubitele din pacate si el s-a termnat. Acuma continuii cu albstru de metil.
Sper sa ii salvez, o sa pun poze zilele astea sa vedeti cam in ce stadiu sunt....



 aditugui, on 02 septembrie 2015 - 10:53, said:

Nu cumva sunt ciupiti de insecte (tantari ,pureci, capuse etc)? iar ceea ce se vede este reactia organismului?

Nu cred sa fie, nu ar avea de unde, poate tantari din aer...dar nu cred ca ar intra tocmai acolo. Dar mi-ati dat de gandit, eu am mentionat ca am cotele in curtea gainilor si poate sa fie paduchi de gaina, nu stiu daca traiesc pe iepuri, oare poate fii de la asta, de la paduchii de gaina?

#17
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Din cate stiu paduchii de gaini nu paraziteaza alte animale , dar dinsconfort  produc  , in special iepurilor .
Am avut ocazia sa vad asa ceva pe iepurii mei in urma cu ceva ani , sareau ca nebunii prin custi , la inceput am crezut ca zburda ...dar dupa aia mi-am dat seama ca nu-i gluma ... i-am pulverizat cu un praf pentru pureci (Galifos parca ) si s-au linistit , de atunci am si oprit accesul gainilor in zona custilor .
Sincer m-as mira ca afectiunea ce o au puii sa fie din cauza paduchilor de gaina , dar mai sti ....  eu va sfatuiesc sa mai cumparati un spray Neocaf ori Teramycin , au avantajul fata de albastru de metilen ca contin si antibiotic , poate face diferenta ... situatia financiara o avem precara de multe ori si probabil multi dintre noi ... dar daca trebuie ceva , trebuie , altfel stam cu gandul si speranta numai la "minuni "  , vorba aia : Dumnezeu da , dar nu baga in traista ...

#18
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
raia mai poate produce bube de genul intr-o forma mai avansata, si mai tarziu o sa le fie afectate si urechile. cel putin asa ceva a avut tata la un iepuroi.  l-a tratat cu ivomec. (evomec) ? dar a fost cu el la veterinar. asta ti-as recomanda si tie (veterinar). sper sa fie bine in final.
chiar weekendul asta ne-au iesit si noua iepurasii din cuib (maidanezi). simpatici foc.

Edited by fr0ggybv, 08 September 2015 - 08:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate