Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Catel sau Catelusa?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Am de gand sa 'achizitionez' un patruped :) si nu stiu ce sa fie catel sau catelusa. Voi ce sfaturi imi dati?
Eu stau la casa si bineinteles o sa il tin in casa. Nu conteaza in mod deosebit rasa, doar ca as vrea sa fie ceva mai mic sa nu creasca mare.

Nu stiu ce sa aleg intre catel sau catelusa. Daca vreti sa imi dati o idee... pro si contra. Adica, care este mai afectuos, care este mai cuminte sau care te asculta mai bine, care face 'mizerie' mai multa :) care este mai usor de dresat... chestii de genul asta. Ms anticipat.

#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 iThorr, on 28 august 2015 - 18:41, said:

Salut. Am de gand sa 'achizitionez' un patruped Posted Image si nu stiu ce sa fie catel sau catelusa. Voi ce sfaturi imi dati?
Eu stau la casa si bineinteles o sa il tin in casa. Nu conteaza in mod deosebit rasa, doar ca as vrea sa fie ceva mai mic sa nu creasca mare.

Nu stiu ce sa aleg intre catel sau catelusa. Daca vreti sa imi dati o idee... pro si contra. Adica, care este mai afectuos, care este mai cuminte sau care te asculta mai bine, care face 'mizerie' mai multa Posted Image care este mai usor de dresat... chestii de genul asta. Ms anticipat.

Blana scurta (important!), talie mica -> murdarie si miros mai putin -> un soricar. Un el e mai inteligent, o ea e mai jucausa. Ca sa fii sigur ca e linistita si nu deranjeaza ia-ti o iguana.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Nu conteaza, sterilizat sa fie si grijit cum trebuie.

#4
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

Quote

Ca sa fii sigur ca e linistita si nu deranjeaza ia-ti o iguana.

Mi-a placut tare faza cu iguana :D

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
sau un peste, no, fie, chiar si doi

#6
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ia-ti femela. Aia si produce, face pui, ii vinzi, pac pac esti milionar. Ma-ntelegi?

Edited by Damascus77, 28 August 2015 - 18:53.


#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
o mîță.

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
:D

Edited by 0x0c, 28 August 2015 - 19:08.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 rinser, on 28 august 2015 - 18:46, said:



Blana scurta (important!), talie mica -> murdarie si miros mai putin -> un soricar. Un el e mai inteligent, o ea e mai jucausa. Ca sa fii sigur ca e linistita si nu deranjeaza ia-ti o iguana.


#10
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015
Dacă vrei să te joci des, caţeluşă. E mai energică.

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
iThorr:
Deduc că nu ai mai avut "patruped" alături.
Ţi-aş recomanda o "ea", este mai ascultătoare decât un "el".

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu as zice ca e invers adica sunt mai inteligente femelele. Sunt si mai ascultatoare si fac si mizerie mai putina. Masculii marcheaza tot ce prind, in schimb femelele fac in aceeasi zona. Am avut mascul si femela, dimineata cand le dadeam drumul in curte, femela se ducea si facea in coltisorul ei iar masculul lua casa si gardul la rand si facea pipi din juma in juma de metru.

#13
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
orice dar nu-ti lua bison! niste caini cretini, ma intreb daca au pic de inteligenta in caputul ala frumos.

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Un proverb arab spune "ciinele care nu este putin catea nu este ciine "
Daca doresti catel inteligent atunci acela sa fie catea .

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ia-ti un terrier mic: westie, jack russel, scottish terrier. Sunt isteti foc si daca ii trimezi nu lasa par aproape de loc.

#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Intra pe site-uri de specialitate si vezi generalitati la rase , ce rase la ce se preteaza , ce ingrijiri speciale prezinta fiecare rasa , la ce boli sunt predispusi s.a.
Nu de alta dar sa nu te trezesti cu un ciine de nu mai intra nimeni la tine in casa inafara de cei ai casei...chiar daca e mic , daca face galagie permanent la straini, le rupe ciorapii nu o sa le convina .
Fapt divers : sorecari sunt rai iar dalmatieni prosti , terrier toata gama inteligenti, shih tzu incapatinat .

Edited by xilo, 28 August 2015 - 19:32.


#17
Tiby_84

Tiby_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.01.2015
Multi vor mascul, dar alegi ce-ti place, daca nu vrei pui castrezi animalul.

#18
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011

 rasistu, on 28 august 2015 - 19:19, said:

orice dar nu-ti lua bison! niste caini cretini, ma intreb daca au pic de inteligenta in caputul ala frumos.
Nu stiu ce Bichon ai avut tu dar numai prosti nu sunt cainii din aceasta rasa. Sunt inteligenti si usor de dresat.

 iThorr, on 28 august 2015 - 18:41, said:

Nu stiu ce sa aleg intre catel sau catelusa.
Eu recomand sa alegi cum vrei tu. Eu am o catelusa Pechinez si un catelus Bichon Maltez. Am avut si catelusa Bichon dar a murit in iarna si pe viitor am de gand sa imi iau catelusa.

Eu m-am informat un pic de rasele mici (mai mici de 15 kg) pentru ca acum stau la bloc si mi se par ok intre rasele mici:

- Yorshire Terrier
- Bichon (Frise, Maltez, Havanez, Bolognez)
- West Highland White Terrier (I se mai zice Westy sau Westie, cred ca rasa asta voi lua pana la urma).

- Pinscher Pitic
(Am avut doar Bichon si cunosc bine Pinscherul pitic pentru ca are verisorul meu, nu cunosc personal rasele Yorshire Terrier si Westie).

Imi mai place rasa Beagle si Labrador dar Beagle e prea energic pentru apartament, iar Labradorul prea mare.

Edited by Jm3k3ritza, 28 August 2015 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate