Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Internet RDS! help

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
Buna ziua. Am internet de la rds dar am si un router de la clicknet romtelecom l-am configurat ca sa am wifi in casa. problema este ca merge foarte greu netu si nu a mers asa. inainte mergea super bine viteza cand fac testu imi spune ca am 18 mbps si nu pot nici macar la un film calumea sa ma uit pe net pentru ca nu incarca. Video pe youtube il incarca la 1080 de pixeli chiar si la 2k il incarca dar daca incerc sa ma uit la un film online ma uit la 360 ca sa il pot vedea fara sa se blocheze...Ce este de facut ? cand am avut net de la upc nu am avut nici un fel de problema. Dar cu cei de la rds nu stiu ce sa mai spun! Si am uitat sa specific ca de multe ori si videoclipurile pe facebook se blocheaza

Edited by seggiiu, 28 August 2015 - 16:15.


#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

 seggiiu, on 28 august 2015 - 16:11, said:

Buna ziua. Am internet de la rds dar am si un router de la clicknet romtelecom l-am configurat ca sa am wifi in casa. problema este ca merge foarte greu netu si nu a mers asa. inainte mergea super bine viteza cand fac testu imi spune ca am 18 mbps si nu pot nici macar la un film calumea sa ma uit pe net pentru ca nu incarca. Video pe youtube il incarca la 1080 de pixeli chiar si la 2k il incarca dar daca incerc sa ma uit la un film online ma uit la 360 ca sa il pot vedea fara sa se blocheze...Ce este de facut ? cand am avut net de la upc nu am avut nici un fel de problema. Dar cu cei de la rds nu stiu ce sa mai spun!

Despre ce abonament de internet este vorba?
Ce infrastructura exista in zona? fibra optica/coaxial eoc21?

#3
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
este din fibra optica pe utorent cand descarcam imi descarca cu 7-8 mbps. Am viteza aproape cea mai mare de la ei

#4
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Ce abonament ai?
Fiber Link 100/300/500/1 000 ? Cat platesti pe luna?
Ce ONT ai in casa?

#5
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
nu mai stiu care fiber link il am. platesc vreo 40 de lei si ce inseamna ont?

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
problema se datoreaza routerului folosit.
testeaza pe direct ca sa te convingi.

#7
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
eu pana sa bag routeru wireless trebuia sa bag un username si un pass...si netu era de la stalp direct in calculator fibra optica

uite cum imi arata cand fac test la viteza

Attached Files

  • Attached File  rds.png   128.61K   64 downloads


#8
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
si am fiberlink 100...acuma am vazut mai bine

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Un motiv poate fi si antivirusul, mai precis partea de ‘Link scanner’ sau cum se numeste la cel pe care il ai, eventual combinat cu un procesor cu performante mai slabe. La mine nu prea influenteaza viteza de upload, dar la cea de download diferenta e dramatica, vezi captura de ecran. Intre primul test (ale carui rezultate sunt afisate in partea de jos) si al doilea (in curs, dar spre sfarsit) nu am facut decat sa dezactivez la antivirus scanarea traficului de retea.

Attached Files



#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 carmenclara1, on 28 august 2015 - 16:22, said:

problema se datoreaza routerului folosit.
testeaza pe direct ca sa te convingi.
Ieri am configurat un router hg658 pentru rds si zboara la asa viteze.E un router excelent pentru cei fara pretentii.

#11
seggiiu

seggiiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.01.2015
acelasi router am si eu configurat la mine acasa

am incercat si eu acelasi lucru si totusi am avut viteza mai mare de download. Dar din ce cauza retine antivirusu din viteza de download?

#12
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Suna la ei, au asistenta si in week-end. Pe mine m-au lamurit cand am avut probleme. Rar am intalnit sa ma paseze si in general au depus eforturi sa ma ajute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate