Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Omeprazol pentru preventie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Buna ziua. Mult timp am suferit de ulcer la stomac cauzat de H pylori. Din dec 2014 nu a mai revenit ca un ulcer in toata regula, doar dureri ocazionale care treceau in cateva zile(cu un ceai minune, chipurile! :D).

Recent am trecut prin italia si am pus mana pe doua medicamente(pentru ca imi revenisera durerile) care s-au dovedit eficiente: Omeprazole si Gadral. Vad ca Gadral nu se gaseste la noi, dar Omeprazole exista ca Omez.

TL;DR: Pot lua Omez o data pe zi pentru intretinere cand durerile de stomac revin? Am observat ca in cateva zile durerea s-a redus semnificativ, pana a si disparut.

Gadral este o suspensie antiacida, ce pot gasi in Romania asemanator?
Un pansament gastric ca Malucol poate inlocui Gadral?

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Omez-ul il iei doar daca este recomandat afectiunii pe care o ai si daca este necesar.  Ma mir ca nu ti s-a recomandat omez inca de la inceput.
Nu stiu exact cum e incadrat el dar eu il folosesc periodic ca pansament gastric. Nu il iau decat in cazul in care nu am altceva de facut si durerile sunt destul de mari.

Durerile alea nu vin fara un motiv. Preventia corecta o reprezinta o alimentatie potrivita, fara excese si nu medicamentele. Ai consultat un nutritionist?

Pentru eficienta ridicata, iei omezul inainte sa mananci cu aproximativ 30 de minute. Sfaturile noastre sunt informative si nu tin locul unui unui consult medical de specialitate.

Edited by paso87, 28 August 2015 - 15:10.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai iau si eu omeprazol, cind simt arsuri.
Problema este ca are eficienta maxima pe stomacul gol, iar eu nu il am niciodata gol, probabil de aceea nici nu simt ca ar fi miraculos.

#4
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 paso87, on 28 august 2015 - 15:05, said:

Omez-ul il iei doar daca este recomandat afectiunii pe care o ai si daca este necesar.  Ma mir ca nu ti s-a recomandat omez inca de la inceput.
Nu stiu exact cum e incadrat el dar eu il folosesc periodic ca pansament gastric. Nu il iau decat in cazul in care nu am altceva de facut si durerile sunt destul de mari.

Durerile alea nu vin fara un motiv. Preventia corecta o reprezinta o alimentatie potrivita, fara excese si nu medicamentele. Ai consultat un nutritionist?

Pentru eficienta ridicata, iei omezul inainte sa mananci cu aproximativ 30 de minute. Sfaturile noastre sunt informative si nu tin locul unui unui consult medical de specialitate.
Nu mi s-a dat niciodata Omeprazol ci* esomeprazol(Nexium).
Am citit prospectul, si e pentru reflux, ulcer gastric, ulcer duodenal si inca ceva doua boli. Abia acum mi-a fost recomandat de un cadru medical din Italia si mi s-a zis sa-l iau dimineata pe nemancate sau seara inainte de culcare(sau in ambele moduri, daca am probleme grave).
Da, a fost o perioada in care am facut excese, mai ales ca am renuntat la carne complet si mancam aiurea. Si am baut si destul de mult, desi alcoolul(in special berea) nu e recomandat.

Edited by JesusInDaHood, 28 August 2015 - 15:18.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 JesusInDaHood, on 28 august 2015 - 14:59, said:

Un pansament gastric ca Malucol poate inlocui Gadral?
Gadral are substanta activa (Magaldrate )un complex care se transforma rapid in stomac in hidroxid de aluminiu si de magneziu. Malucol , Maalox, Almagel sunt astea care cred ca le gasesti la noi, iar substanta activa din ele e hidroxidul de aluminiu si de magneziu.

Edited by Handicarpati, 28 August 2015 - 15:24.


#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Pentru helicobacter se face tratament cu antibiotice si pantoprazol (controloc)
poti sa iei patoprazol dimineata si la nevoie maalox

#7
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 OmulLLORT, on 28 august 2015 - 16:07, said:

Pentru helicobacter se face tratament cu antibiotice si pantoprazol (controloc)
...

Cu Helicobacteru' pentru triplul tratament standardizat (descris in protocoale) e o poveste lunga si intortocheata, cam ca cea a fotonului in fizica cuantica sau a "eterului" in electromagnetism. Din amintiri, cand s-au realizat ceva studii se incerca ridicarea rapida a De Nol (subcitratul de bismut coloidal)...

#8
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 OmulLLORT, on 28 august 2015 - 16:07, said:

Pentru helicobacter se face tratament cu antibiotice si pantoprazol (controloc)
poti sa iei patoprazol dimineata si la nevoie maalox
Am facut tratament cu antibiotic in dec 2014, dar nu am mai precizat.

#9
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
Omeprazolul in afara de Omez il mai gasesti si ca Omeran.
Eu am mai luat Gaviscon (il gasesti atat sub forma de comprimate masticabile, cat si la plic) si si-a facut treaba.

#10
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Omez si Omeran au aceeasi substanta activa: omeprazol. Difera denumirea si pretul.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Medicamentele pentru indigestie și arsuri la stomac ar putea crește riscul de demență cu până la 44%, arată un studiu realizat de medicii germani.
Cercetătorii au descoperit că oamenii de 75 de ani care au luat medicamente din grupul denumit inhibitori ai pompei de protoni, precum Omeprazolul sau pantoprazolul, sunt mult mai expuși în fața acestei boli.

http://jurnalul.ro/v...nta-708023.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate