Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu driverul (?) ATi la un Lenovo G50-80 & Windows 7 x64

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
De la inceput vreau sa specific ca este schimbat in BIOS other OS in loc de Windows 8.1 x64. Problema se manifesta prin faptul ca nu comuta corect intre placa Intel HD 5500 si Placa ATi radeon R5 330 iar de cele mai multe ori apare un blue screen generat de atikmpag.sys (exiata rezolvari pe internet dar nu merg in cazul meu) cand incerc sa rulez o aplicatie care foloseste placa ATi.  S-a mai izbit cineva de problema asta ? Nu ma intereseaza Windows 8.1 sau 10. Multumesc anticipat !

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In BIOS trebuie pus pe "Windows 8.1 x64" daca ai instalat windows pe laptop.
Other OS este functia ce permite laptopului sa booteze si alte sisteme de operare in afara de windows  Posted Image

Asadar, pune pe "Windows 8.1 x64" si verifica daca mai ai probleme in comutarea placilor video Intel HD 5500 si ATI Radeon R5 330 !

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu merge asa, omul are windows 7 instalat, ce nu stie de secure boot. Eu nu inteleg de ce nu foloseste windows 10, e clar ca laptopul ala nu a fost conceput pentru windows 7.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Corect  Posted Image
Sa cumpere o licenta de windows 10 si termina balciu' !

Poate ca exista Trial si la windows 10.
Deci poate sa testeze windowsul o perioada si daca-i place cumpara licenta.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt concepute si pentru 7 64bit si merg fara probleme, toate seriile B40-70, G50-70, 50-80 etc... atat ca trebuie sa te asiguri ca ai sp1 complet la 7 pro si driverul corect.

View Posttom_1133, on 28 august 2015 - 11:06, said:

Corect  Posted Image
Sa cumpere o licenta de windows 10 si termina balciu' !
Ca sa-i bage ala si telemetria si colectionarea de date despre ce aplicatii se ruleaza etc... nu mersi Posted Image

Edited by andreic, 28 August 2015 - 11:08.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Opa !!!
Am gasit pe site-ul producatorului laptopului drivere si pt. windows 7 (http://support.lenov...-laptops/g50-80) !

@initiator, intra-n BIOS si dezactiveaza placa video onboard si ramai cu cea deidcata Posted Image

#7
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
Deci... posesorul laptopului are licenta GGK pentru Windows 7 x86/x64 si nu-l intereseaza upgrade la W10 deci trebuie sa gasesc o solutie ca sa-l fac sa mearga. O sa incerc ce a spus tom_1133 ca am vazut in BIOS o optiune disable discrete video card (valabila pentru XP) care sper sa mearga si pe windows 7 x64.

#8
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
Revin... Am instalat pe curat Windows 10 trial si-a adus driverele (ATi + Intel) si update-urile la zi iar la primul boot BANG... PC Crashed Posted Image vinovat = atimkpag.sys ! Am pus mai apoi Windows 8.1 update 3 si la fel... Pe Windows 7 (banuiesc ca si pe celelalte) merge fara probleme numai daca dezactivez ATI din BIOS si raman numai cu placa video integrata in CPU (Intel HD 5500) Posted Image. Am facut update la BIOS la ultima versiune si degeaba ca nu rezolva nimic. Incep sa cred ca este probail un defect de natura HW Posted Image.

Edited by macette, 29 August 2015 - 00:10.


#9
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Ok. Am inteles. Iti pun o intrebare simpla: care driver l-ai instalat prima data pentru GPU? Intel sau ATI?

#10
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008
Intel si mai apoi ATi pe Windows 7. Pe 10 si le-a pus el automat pe toate si a facut la fel... :(

Edited by macette, 01 September 2015 - 22:55.


#11
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Incearca sa iei de pe site-ul Intel ultimul driver pentru WIndows 10, apoi de pe site-ul AMD ultimul driver beta iesit in 31.08.2015. La mine doar asa functioneaza perfect laptopul.

#12
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
am si eu o intrebare, cum fa sa mearga pe placa video dedicata ati , la hpaveam in soft sa aleg pe ce merg sau daca mergeam cu alimentare era selectat automat ati si cind treceam pe acumulator trecea automat pe integrata ,  aici cum fac , va rog??/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate