Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Trebuie sa fac upgrade PC in firma.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011
Salutare.

Mi s`au uzat moral PC`urile din firma. (doar office, word, ceva net,  email etc). Eu sunt fan AMD dar am si de la unii cerinte sa le pun Intel.

Poate sa imi dea cineva un sfat de placa buna (musai Gigabyte) pentru AMD si pentru i3/i5?

Acum eu am o placa Gygabite GA-F2A55M-DS2 si un procesor AMD Athlon X2 370K + 4 GB ram.

Merita sa trec si eu pe Intel?

Multumesc. Nu e flame, am nevoie de un raspuns in maxim o sapt. Dupa aceea raspunsurile nu mai au valoare. :)

Inca o intrebare. Daca iau un model AMD cu 8 nuclee, va merge pe WIN7 proff? Sau nu?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Cel mai ieftin i3 e foarte bun pentru ce iti trebuie, nu mai ai nevoie nici de placa video, cea integrata este foarte buna.


Ca placi de baza orienteaza-te pe cele cu chipset B85 sau H97, nu stiu de ce insisti cu Gygabyte, toate au cam aceleasi "tehnologii".

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
ai grija, ca angajatii aia's smecheri!!
sigur baga gta, nfs in timpul programului. Posted Image
ca sa zici ca alea de acum sunt depasite pentru office, browsing, mail si solitaire, e aberant.

cu cat vinzi kiturile vechi?

#4
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011

 slai, on 28 august 2015 - 09:53, said:

ai grija, ca angajatii aia's smecheri!!
sigur baga gta, nfs in timpul programului. Posted Image
ca sa zici ca alea de acum sunt depasite pentru office, browsing, mail si solitaire, e aberant.

cu cat vinzi kiturile vechi?

Le dau la alti angajati. :)))

Vrei joarse AGP? Cu SIM2?

#5
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 modoran, on 28 august 2015 - 09:48, said:

Ca placi de baza orienteaza-te pe cele cu chipset B85 sau H97, nu stiu de ce insisti cu Gygabyte, toate au cam aceleasi "tehnologii".

Pentru firma este de ajuns o placa de baza cu H81 cu condensatori solizi o GIGABYTE care sare de 250 ron.
GIGABYTE au dovedit fiabilitate, d'aia.
Daca ai bani mergi pe MSI ei sunt singurii care si dezvolta nu doar integreaza cipuri.

Edited by anoniymus, 28 August 2015 - 09:59.


#6
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011

 modoran, on 28 august 2015 - 09:48, said:

Cel mai ieftin i3 e foarte bun pentru ce iti trebuie, nu mai ai nevoie nici de placa video, cea integrata este foarte buna.


Ca placi de baza orienteaza-te pe cele cu chipset B85 sau H97, nu stiu de ce insisti cu Gygabyte, toate au cam aceleasi "tehnologii".

Sunt obisnuit cu Gigabyte. Ce alt producator imi recomanzi?

Am avut experiente proaste in timp cu MSI, Asrock si inca una care imi scapa. Cu Gigabyte nu am avut probleme.

 anoniymus, on 28 august 2015 - 09:58, said:

Pentru firma este de ajuns o placa de baza cu H81 cu condensatori solizi o GIGABYTE care sare de 250 ron.
GIGABYTE au dovedit fiabilitate, d'aia.
Daca ai bani mergi pe MSI ei sunt singurii care si dezvolta nu doar integreaza cipuri.

Bugetul de placa este max 400 RON. Procesor max 800 Ron. Adica sa stau linistit 5 ani.

Edited by krabu, 28 August 2015 - 10:00.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pentru firma ia computere brand name, adica Dell, Hp, Asus...
multe le gasesti cu tot cu licenta, la preturi bune
fiabile, silentioase, merg la fel de bine pe toata perioada vietii (si rezista minim 10 ani)

balarii "musai giagbite" merg acasa, ca la birou nu se joaca oamenii (sau se joaca? :))

#8
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011

 aeon, on 28 august 2015 - 10:01, said:

pentru firma ia computere brand name, adica Dell, Hp, Asus...
multe le gasesti cu tot cu licenta, la preturi bune
fiabile, silentioase, merg la fel de bine pe toata perioada vietii (si rezista minim 10 ani)

balarii "musai giagbite" merg acasa, ca la birou nu se joaca oamenii (sau se joaca? Posted Image)

am licente retail asa ca schimb doar placile / procesoarele.

Am vazut eu ultimile generatii de ASUS / Lenovo. Sunt placi de laptop vechi puse in carcase. Unele nu poti sa le pui nici ram.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
io as incerca eventual sa le imbunatatesc pe astea actuale cu un ssd...

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Intrebarea intrebatoare ar fi: cate instante de word, mail si browsere aveti deschise simultan incat nu mai e deajuns configuratia actuala cu 4GB RAM ? Presupun ca nu rulati o masina virtuala pe win si din aceasta alte app pt net.
Pt upgrade ar fi un AMD FX octa core ce rupa fashu

#11
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011

 A10, on 28 august 2015 - 10:05, said:

Intrebarea intrebatoare ar fi: cate instante de word, mail si browsere aveti deschise simultan incat nu mai e deajuns configuratia actuala cu 4GB RAM ? Presupun ca nu rulati o masina virtuala pe win si din aceasta alte app pt net.
Pt upgrade ar fi un AMD FX octa core ce rupa fashu

ideea este ca am configuratii vechi de acum 5 - 8 ani de zile. Si dau semne de oboseala. Fac 4 upgradeuri acum si PC`urile actuale le dau altor angajati care au pc-uri mai obosite. Cu slot AGP, cu condesatoare crapate etc.

Ne descurcam cu 2 GB. Doar eu am 4 GB. :). Dar vreau sa pun la toti 4 GB ca am licenta oricum de 32 biti

 slai, on 28 august 2015 - 10:04, said:

io as incerca eventual sa le imbunatatesc pe astea actuale cu un ssd...

nu multumesc. poate peste 5 ani.

Edited by krabu, 28 August 2015 - 10:08.


#12
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011
M`am gandit sa iau http://www.emag.ro/p...3/pd/D8SLQBBBM/ cu un i5 (cel mai ieftin).

Am ceva echivalent i5 de la AMD? Va rog si un chipset daca se poate. :)

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Treaba ta. Noi nu putem decat sa ne bucuram ca firma are bani.

dar parca decat sa ingrop acum 8 milioane in performante nefolosite, as lua ceva din geria procesoarelor G, chiar si g18xx sunt superdecente pentru ce ai nevoie, posibiltati de upgrade garla in viitor la soketul 1150, pun si ssd acum, nu peste 5 ani, si iti mai raman si bani.

#14
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Deci ai nevoie de un procesor si o placa de baza. Desi esti fan AMD, iti recomand sa mergi pe un Intel i5 4460 care este peste orice AMD pentru desktop. Sari de 800 de lei insa poti cumpara o placa de baza mai ieftina. Degeaba ai 8 core-uri la AMD daca nu ai in ce sa le folosesti, aplicatiile inca nu stiu sa se foloseasca de 8 nuclee, mai ales daca este vorba de office.

Nu ai spus daca ai memorie RAM DDR 3.

Attached File  Screenshot_1.png   70.91K   21 downloads

Daca nu ai memoria putem reduce de la placa de baza si pui si ceva RAM. Oricum, procesorul te tine cativa ani buni fara nici o problema in office.

Nu iti trebuie cine stie ce chipset foarte scump pentru ca nu faci overclock, daca nu faci overclocking toate sunt la fel. Ai nevoie de un chipset din seria Z doar daca iei un procesor cu K in coada.

PS: NU AI COMPETITOR PENTRU I5 DE LA AMD!

PS 2: Ai si o varianta mai ieftina, practic iei un procesor ceva mai slab care tot este suficient pentru overclocking insa nu te va tine cei 10 ani la care te astepti, va trebui schimbat cam in 5 ani pentru ca va fi prea lent..

Edited by Baobao, 28 August 2015 - 10:37.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In functie de cate PC-uri ai la firma, poate ca s-ar preta mai bine un server cu Citrix XenServer.

Edited by gumball3000, 28 August 2015 - 10:41.


#16
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011

 Baobao, on 28 august 2015 - 10:35, said:

Deci ai nevoie de un procesor si o placa de baza. Desi esti fan AMD, iti recomand sa mergi pe un Intel i5 4460 care este peste orice AMD pentru desktop. Sari de 800 de lei insa poti cumpara o placa de baza mai ieftina. Degeaba ai 8 core-uri la AMD daca nu ai in ce sa le folosesti, aplicatiile inca nu stiu sa se foloseasca de 8 nuclee, mai ales daca este vorba de office.

Nu ai spus daca ai memorie RAM DDR 3.

Screenshot_1.png

Daca nu ai memoria putem reduce de la placa de baza si pui si ceva RAM. Oricum, procesorul te tine cativa ani buni fara nici o problema in office.

Nu iti trebuie cine stie ce chipset foarte scump pentru ca nu faci overclock, daca nu faci overclocking toate sunt la fel. Ai nevoie de un chipset din seria Z doar daca iei un procesor cu K in coada.

PS: NU AI COMPETITOR PENTRU I5 DE LA AMD!

PS 2: Ai si o varianta mai ieftina, practic iei un procesor ceva mai slab care tot este suficient pentru overclocking insa nu te va tine cei 10 ani la care te astepti, va trebui schimbat cam in 5 ani pentru ca va fi prea lent..


Multam de sfaturi. E o idee mai buna sa iau un i3 in loc de i5? Economia de bani e destul de mare. S

 gumball3000, on 28 august 2015 - 10:39, said:

In functie de cate PC-uri ai la firma, poate ca s-ar preta mai bine un server cu Citrix.

sunt prea batran pentru migrari pe platforme necunoscute. de citrix abia am auzit acum 1 an. :0

#17
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 krabu, on 28 august 2015 - 10:09, said:

ideea este ca am configuratii vechi de acum 5 - 8 ani de zile. Si dau semne de oboseala. Fac 4 upgradeuri acum si PC`urile actuale le dau altor angajati care au pc-uri mai obosite. Cu slot AGP, cu condesatoare crapate etc.

Ne descurcam cu 2 GB. Doar eu am 4 GB. Posted Image. Dar vreau sa pun la toti 4 GB ca am licenta oricum de 32 biti



nu multumesc. poate peste 5 ani.
SSD-ul face o diferenta uriasa ACUM, nu peste 5 ani. Practic, un PC cu pentium dual core si ssd se va misca in general mai repede decat unul cu core i7 si hdd sata 3, deoarece SSD-ul va deschide si procesa mult mai repede comenzile pentru office si browsing, ce faceti voi acum pe ele.
Nu editezi video pentru a avea nevoie de procesor super tare, ci ai nevoie de un sistem rapid. Think about it..

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 krabu, on 28 august 2015 - 10:32, said:

M`am gandit sa iau http://www.emag.ro/p...3/pd/D8SLQBBBM/ cu un i5 (cel mai ieftin).

Am ceva echivalent i5 de la AMD? Va rog si un chipset daca se poate. Posted Image

banuiesc ca ai ales placa asta doar ca se incadra in pretul maxim.
eu as lua una h81, care e 200 lei, pentru ca diferentele intre cele 2, adica h97 are foarte multe usb, sata, are hdmi, nu cred ca te ajuta cu ceva in cazul tau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate