Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare de pe ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Salut,am facut multe cumparaturi de pe ebay dar din anglia(adica din europa) pentru ca stiam ca din alt continent se platesc taxe vamale.
Acum vreau sa iau si din china pt ca sunt mult mai ieftine.
INtrebarea mea,daca comand din china vine tot acasa ,adica imi aduce postarița pachetul sau trebuie sa ma duc eu la poșta din judetul de unde apartin care sa aiba si serviciu vamal?
Si ce taxe vamale se platesc?Eu stiu ca daca nu e mai mult de 10$ , nu platesti nimic

#2
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Te duci la serviciul vamal, se desface coletul acolo si trebuie neaparat sa te duci cu chitanta printata din contul tau. Cel putin, asa e la mine in oras.
Daca e sub 10 E nu platesti nimic in plus

Edited by lucikorleone, 28 August 2015 - 07:03.


#3
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
Nu se merita. Pentru chestiile ieftine alegi free shipping si asta inseamna 1-2 luni transportul. Pentru cele scumpe platesti tva poate vama.

#4
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Ba se merita, eu cumpar o gramada de nimicuri de pe aliexpress, ajung si in 2 saptamani, chestii care fie nu se gasesc aici, fie sunt de 3-4 ori mai scumpe.

#5
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
Discutam de ebay. La alieexpress stiu ca se dau si track pentru orice comanda (ca e fals asta e alta chestie). De pe ebay ce am cumparat eu din china nu a venit mai repede de 1 luna.. Si fara track din start.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
sunt pe ebay unii care ofera "Customs services and international tracking provided". functioneaza si in romania chestia asta?

#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 06.08.2015
e naspa ca te duci la posta vamala ,eu comand de pe dx dinn olanda vine in 2 saptamani . la posta din oras /sat

#8
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Fac cumparaturi de pe ebay cu valori de max 20-25$. Daca plicul/pachetelul incape in cutia postala bine, daca nu, postasul imi lasa un aviz prin care ma invita la posta din cartier de care apartin sa-mi ridic coletul. Atat. Am aproape 200 de produse comandate in acest fel, fara vama sau tva, sau mai stiu eu ce birou vamal!
Bafta.

Edited by pustiu_22, 28 August 2015 - 09:10.


#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008

View Postgogosaru100, on 28 august 2015 - 09:09, said:

e naspa ca te duci la posta vamala ,eu comand de pe dx dinn olanda vine in 2 saptamani . la posta din oras /sat
Da, e chiar naspa sa iti misti picioarele pana la posta vamala.

View Postcthor, on 28 august 2015 - 06:46, said:

INtrebarea mea,daca comand din china vine tot acasa ,adica imi aduce postarița pachetul sau trebuie sa ma duc eu la poșta din judetul de unde apartin care sa aiba si serviciu vamal?
Si ce taxe vamale se platesc?Eu stiu ca daca nu e mai mult de 10$ , nu platesti nimic
Uite aici mai multe informatii: http://forum.softped...-colete-non-ue/
E vorba de 10euro si nu 10$. Sunt cazuri in care primesti acasa/posta normala colete din China, depinde prin ce sunt trimise.

#10
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Si eu cumpar de pe eBAY in prostie si nu am avut absolut nici o problema pana acum. Totul imi ajunge in maxim 2 saptamani si imi vine direct in cutia postala. Platesc TVA doar pentru chestiile de peste 22 euro insa nu stau in Romania.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Eu de fiecare data am primit tracking cand am comandat din China (ebay). O singura data am avut nevoie de chitanta pentru plata, ca i s-a parut vamesului coletul cam mare.

#12
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Salut.
din experienta pot spune ca la chestii de pana in 50 dolari, am primit totul confor comenzii. e adevarat ca am asteptat pana la o luna dar pana la urma a ajuns fara sa mai platesc alte taxe.
am comandat si de pe ebay cat si de pe aliexpress. totul prin paypal.

Succes

#13
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttigerheart, on 28 august 2015 - 09:16, said:

Da, e chiar naspa sa iti misti picioarele pana la posta vamala
Sunt foarte multe județe în care poșta vamală se găsește doar în orașul reședință de județ, astfel încât poți face un drum de 200 km pentru a ridica un colet de 2$!...

#14
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Si cum aflu unde e posta cu serviciu vamal in judetul meu?

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008

View Post123321, on 28 august 2015 - 11:37, said:

Sunt foarte multe județe în care poșta vamală se găsește doar în orașul reședință de județ, astfel încât poți face un drum de 200 km pentru a ridica un colet de 2$!...

Da, stiu asta. Am fost in cazul asta. Numai ca mai sunt altii care vor sa fenteze vama nu ca sunt la xx km departare de vama ci pentru ca au diverse "afaceri" :).
In plus, daca asa sunt legile, ar cam trebui sa le respectam.

#16
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcthor, on 28 august 2015 - 19:47, said:

Si cum aflu unde e posta cu serviciu vamal in judetul meu?
Pe avizul pe care-l vei primi în cutia poștală o să fie trecut cu exactitate și numărul&orașul oficiul poștal la care va trebui să te prezinți, lucru care nu mai este valabil în situația în care vei achiziționa produsul dintr-o țară din Uniunea Europeană, caz în care coletul o să-ți fie adus acasă(sau va trebui să te prezinți la oficiul poștal din orașul tău, ce nu are legătură cu vama, fiind anunțat tot printr-un aviz, în cutia poștală).

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttigerheart, on 28 august 2015 - 20:40, said:

Da, stiu asta. Am fost in cazul asta. Numai ca mai sunt altii care vor sa fenteze vama nu ca sunt la xx km departare de vama ci pentru ca au diverse "afaceri" Posted Image.
In plus, daca asa sunt legile, ar cam trebui sa le respectam.
pe mine m-ar interesa sa nu mai pierd timpul pe la oficiul postal unde se vamuieste, mai ales ca au program 8-11 luni si joi. si din cate stiu ai doar doua saptamani sa-l ridici, adica patru ferestre de timp... n-am nimic impotriva platitului vamii. nu ma intereseaza sa fac o afacere din asta ci doar mici cumparaturi pt uz personal. as fi incantat daca mi le-ar aduce factorul acasa si mi-ar spune cat am de achitat vama. sau macar sa i se faca vama si ma pot prezenta cand vreau eu.

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008

View PostFane, on 30 august 2015 - 12:24, said:

si din cate stiu ai doar doua saptamani sa-l ridici, adica patru ferestre de timp...

Dupa 30zile pleaca inapoi la expeditor. Dar e posibil sa platesti pentru ca il tine la posta daca dureaza mult pana il ridici.
Nu iti poate spune postasul cat ai de achitat la vama pentru ca in primul rand un vames trebuie sa vada comanda listata. In unele cazuri mai trebuie sa vada si ce ai in colet. Iar astea se pot face doar cu tine in prezenta vamesului la posta vamala.

Edited by tigerheart, 30 August 2015 - 16:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate